bildirgec.org

gpl hakkında tüm yazılar

Gelişmiş Çevrimiçi Metin Editörü: elRTE

angelsdemos | 14 October 2010 12:46

elRTE, web sitenizde kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu WYSIWYG editördür. Javascript ve jQuery kütüphanesi kullanılarak hazırlanan bu muhteşem HTML editör ile web içeriğinizi istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz.Studio 42 tarafından geliştirilen elRTE’yi ticari olan veya olmayan bloglar, forumlar ve benzer birçok serviste ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Zengin içeriği ile metin düzenlemenize her yönü ile olanak veren bu editörü kolaylıkla web sitenize entegre edebilir ve sonrasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yazılarınızın biçimlendirilmiş şekildeki html kodlarını görebilirsiniz. Hafif, hızlı ve kolay kolay kullanıma sahip elRTE üzerindeki düzenlemeler css olarak da kaydedilebilir.

Demo modu, Word’den kopyanan yazıları temizleme, ifade ekleme, gelişmiş tablo ve resim ekleme eklentileri ve tam ekran modu ile muhteşem bir derleme aracı olan elRTE ile masaüstü programlardaki tüm özellikleri bulabilir, Gelişmiş bir şekilde metinlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Web Tasarımcıları için Faydalı 5 Araç

angelsdemos | 07 October 2010 12:36

Web tasarım işi oldukça uzun sürebilir. Bu yüzden yapılan birçok uygulama bulunmakta. Bu uygulamalar size zaman kazandırmakla beraber birçok açıdan da yardımcı oluyorlar. Aşağıdaki ücretsiz uygulamaları siz de kullanabilirsiniz.

Flowplayer

Web sitenizde bulunan videoları kullanışlı ve ücretsiz bir flash arayüz olan flowplayer ile yayınlayabilirsiniz. FLV, SWF, MP3, MP4, H.264 video, JPG, PNG gibi formatları destekliyor. ayrıca video içeriğine reklam yerleştirebilme, çalma listeleri oluşturabilme, tam ekran gibi birçok özelliği bulunmakta. Ücretsiz sürümünü kullandığınız takdirde sadece tam ekran modunda sağ alt köşede Flowplayer logosu olmasının dışında herhangi bir eksiği olmayan bu muhteşem arayüz, gpl lisansına sahip ve oldukça gelişmiş.

FancyBox

FancyBox, web sitenizde kullanabileceğiniz gelişmiş bir resim görüntüleme aracıdır. Web sitenizdeki resimleri tooltip şeklinde büyük veya orjinal halini ziyaretçilerinize gösteren bu uygulamayı isterseniz galeri şeklinde de kullanabilirsiniz. swf, iframe gibi desteğe de sahip olan uygulama, oldukça kolay bir kullanıma sahip.

Wordpress için yapılmış bir eklentisi de bulunmakta.

Özgür Web Teknolojileri 2010 Programı Yayınlandı

dfisek | 04 October 2010 15:00

15-16 Ekim tarihlerinde düzenlediği Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010‘un etkinlik programı web sitesinden duyuruldu.

3 paralel salonda yapılacak etkinlikte Java, PHP, Python, Ruby, Erlang dillerinde çeşitli çatılar kullanarak web uygulamaları geliştirilmesine ilişkin birçok oturum bulunuyor. Wordpress ve Drupal içerik yönetim sistemleri, kullanılabilirlik, web güvenliği, kurumsal uygulama örnekleri diğer ilgi çekici başlıklar arasında.

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010
Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010

Bildirgeç’in de aralarında bulunduğu Pilli sitelerini de temsilen Cumartesi günü saat 16:00’daki oturumda Aybars Badur “Put.io:Online Dosya Saklama Yeniden Tasarlandı” sunumunu yapacak, Pilli’de kullanılan özgür yazılım teknolojilerinden de bahsedecek.

5 Kullanılabilir jQuery Uygulaması

angelsdemos | 09 August 2010 10:00

Aşağıda yer alan basit ama kullanışlı jQuery uygulamaları her web servisinde kullanılabilir. Basit arayüzlü ve kullanımlı olan aşağıdaki tasarımaları web siteniz ile uyumlu hale getirebilir ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. işte muhteşem 5 jQuery uygulaması;

Image BlurDemo

Image Blur, her web uygulamasında kullanılabilecek oldukça hoş bir jQuery uygulamasıdır. Resimlere ilginç bir bulanıklık efekti veren bu uygulama resmin üzerine gidildiğinde netleşmeye başlayarak eski haline dönüyor. Tam tersinin yapılması ve geliştirilmesi muhtemel bir uygulama.

SeaHorseDemo

Seahorse gelişmiş bir form denetim uygulamasıdır. Bu muhteşem uygulama ile web sitenize yerleştireceğiniz tüm formları kontrol edebilirsiniz. En fazla kaç karakter yazılacağı, istediğiniz karakterleri engelleme, metin veya sadece sayı bulunması gibi seçenekleri etkileyebildiğiniz gibi herhangi ek işleme css kodlarına gerek formlardaki yazı renklerini anında değiştirmeniz mümkün. Ayrıca ip adresi, e-mail adresi kontrolü de yapabilmekte. Bu ve buna benzer bir çok denetime bu uygulama ile sahip olabilirsiniz.

Alternatif bir Slide Uygulaması: SlideDeck

angelsdemos | 20 July 2010 10:27

SlideDeck, birçok projede alternatif olarak kullanılabilecek ve içeriğindeki sayfalarda farklı ögeleri kullanmanıza imkan tanıyan muhteşem bir slider uygulamasıdır. Tamamen dinamik içeriğe sahip olan SlideDeck‘i tüm sayfalarınızda farklı görevlerde kullanabilirsiniz.

GPL lisanslı bu uygulamayı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi PRO versiyon’unu da belirli bir ücret ile satın alabilirsiniz. Ayrıca eğer Wordpress’i kullanıyorsanız Wordpress sürümünü inceleyebilir ve herhangi bir satır kod bile yazmadan bu muhteşem uygulamayı siz de kullanabilirsiniz.

Farklı tasarımı ve geçif efekti ile dikkan çeken SlideDeck‘i bugüne kadar birçok web sitesi farklı biçimlerde kullanmış. Anasayfada manşet olarak, tüm uygulamayı bir web site haline dönültürerek, içeriğinde üyelik formları bulunan bir sistem olarak, referans veya portfilo olarak kullanılabilen SlideDeck kolay kullanımlı bir jQuery uygulamasıdır.

SlideDeck‘te otomatik oynatma, Slide Mod, Slide kontrolü gibi muhteşem özelliklerin yanında seo optimazsonuna dahil olması ve iPhone gibi dokunmatik ekranlı telefonlar tarafından da desteklenmektedir.

Richard Matthew Stallman

poisond entrail | 08 July 2010 11:50

Uzun saçları, sakalı ve heybetli görüntüsüyle bilgisayarların RMS olarak tanıdığı bu adam kullandığımız yazılımı anlayabilmemizi, tüm dünya ile paylaşabilmemizi, teknik bilgilere sahip olmasak dahi bilgisayarın başına oturduğumuzda kendimizi özgür hissetmemizi sağlayan yakın tarihte çok az rastladığımız bir idealisttir.

İnsanların geneli konulan kuralları özelliklede bu kuralların sonucunda daha çok para kazanacaklarsa sorgulamadan kabullenir. Söz konusu kuralların kime neye hizmet ettiğini düşünmeden uygulamaya geçirir. Ancak bazıları bırakın bu gereksiz kuralları kabullenmeyi, kabullenmek kelimesinin hafızalarında yer etmesini dahi istemezler.

“İnsanlar benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyorlar. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyorum.”

Ağaç Görünüm Bileşeni: jsTree

angelsdemos | 29 June 2010 09:41

jsTree, jQuery eklentisi olarak paketlenen çapraz tarayıcı ağaç bileşenidir.Javascript tabanlı olan bu uygulama üzerinde kategorili listeleme yapabileceğiniz gibi üzerinde kayıtlı bulunan tüm girdiler üzerinden eşzamanlı olarak işlem yapabilirsiniz.

Listeleme, Site Haritası hatta menü olarakta kullanılabilecek çok yönlü bir uygulama olan jsTree, ücretsiz olarak dağıtılmakta, ayrıca GPL ve MIT lisanslarına sahip bir jQuery uygulamasıdır.

Kategoriler ekleme, anında isim değişikliği, dosya ve klasörleri düzeltebilme/silebilme, sürükle-bırak özelliği ile içerisindeki nesneleri herhangi bir klasör yada katagori içerisinden bir başkasına taşıyabilme gibi birçok özelliği bulunmaktadır.

Tema desteği sayesinde tamamen kişiselleştirilebilir ve HTML, JSON, XML gibi verikaynaklarının birçoğunu destekler. Ayrıca değiştirilebilen animasyonlu açılışı ve sayfa harici yükleme özelliği bulunmakta. Arama fonksiyonu, çerezleri optimize etme, klavye ile işlem yapma gibi özellikleri ile jsTree muhteşem bir uygulamadır.

En iyi jQuery Uygulamaları – Haziran 2010

angelsdemos | 28 June 2010 09:48

Her geçen gün ajax ile yapılan dolayısıyla jQuery ile yapılan uygulamalar artmakta. Artık flash alternatifi olarak görülen jQuery ile inanılmaz uygulamalar yapılmakta. jquery.com‘dan derlenen haziran ayının en iyi jQuery uygulamaları;

dualSliderDemo

Çift taraflı jQuery tabanlı bir taraflı olan dualSlider ile hem manşet için hazırladığınız alt metin hem de manşetin kendisi küçük bir zaman aralığı ile kayma efektini gerçekleştirir. Birçok sayfa kullanabileceğiniz bu uygulamada resim yerine herhangi bir html dosyası, video, metin gibi birçok alternatif tercihte bulunabilirsiniz. Ayrıca slayt özelelliğini, “Play/Stop” (Başlat/Bitir) tuşu ile başlatıp durdurabilirsiniz.

jQuery Easy Confirm DialogDemo

jQuery ile hazırlanan bu farklı tooltip uygulamasını web sayfalarınızdaki ziyaretçilerinize uyarı niteliğinde sunabilirsiniz. Farklı uyarılar olarak kullanabilir veya belirli soruları sormak için kullanabileceğiniz muhteşem bir jQuery tooltip uygulaması.

En iyi jQuery Uygulamaları – Nisan 2010

angelsdemos | 29 April 2010 09:42

Günümüzde jQuery ile birçok uygulama yapılmakta. Büyük bir kütüphane haline gelen jQuery ile aklınıza gelebilecek tüm uygulamaları flash ve benzeri eklentiler kullanmadan web sitenizde kullanabiliyorsunuz. Aşağıda Nisan ayının en çok kullanılan ve görüntülenen jQuery uygulamaları bulunmakta. işte jQuery.com üzerinden hazırlanmış en iyi jQuery uygulamaları ;

3D Cloud CarouselDemo

jQuery ile hazırlanan bir sunum ürünü olan 3D Cloud Carousel‘i web sitenizde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu sunum uygulamasında ürünlerinizi tanıtabileceğiniz gibi farklı temadaki galerilerde oluşturabilirsiniz.

jQuery SliderDemo

jQuery Slider, belirli aralıktaki değerleri seçmek için yapılmış bir jQuery eklentisidir. Bu eklenti ile ziyaretçileriniz iki değer aralığını seçebilirler. Alışveriş sitelerinde kullanılabileceği gibi (fiyat aralığı) arama motorları tarafındanda kullanabilinecek bir uygulama.