bildirgec.org

fatma girik hakkında tüm yazılar

Vatan ve Namık Kemal (1951)

elizabethtaylor | 08 November 2011 13:59

1957 senesinde yitirdiğimiz Talat Artemel, Sami Ayanoğlu ve Türk Sineması’nın ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku‘nun birlikte çektikleri sinema filmi “Vatan ve Namık Kemal“, 1951 senesinde gösterime girdi. Sinemamızın usta aktrislerinden Fatma Girik ile usta aktör Cüneyt Arkın‘ın başrollerini paylaştıkları filmde Yıldırım Önal, Cüneyt Gökçer, Münir Özkul, Sadri Alışık, Pola Morelli, Muazzez Lutas, Orhan Elmas, Aydemir Akbaş, Müfit Kiper, Hüseyin Baradan ve Kemal Ergüvenç gibi isimler de rol alıyor. 1840 ile 1888 tarihleri arasında yaşamış olan usta şair/ yazar Namık Kemal’in yaşaımını anlatan film, Türk Sineması’nın az bilinen değerli eserlerinden biri.

Bire On Vardı (1963)

queennothing | 01 September 2011 13:26

1920 senesinde dünyaya gelen sinemacı ve futbolcu Memduh Ün‘ün yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Bire On Vardı“, 1963 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Ömer Lütfi Akad ve Memduh Ün tarafından yazılan film, Cornell Woolrich’in romanından uyarlandı. Filmde Türk Sineması’nın usta aktrislerinden Fatma Girik, 1942 doğumlu aktör Tamer Yiğit, Reha Yurdakul, Hüseyin Bradan, Diclehan Baban, Fecri Ebcioğlu, Selahattin İçsel, Nuray Uslu, Zuhal Tan ve Tunç Başaran rol alıyor. Uğur Film tarafından piyasaya sürülen “Bire On Vardı”, 1946 senesinde Harold Clurman tarafından “Deadline at Dawn” adıyla sinemaya uyarlanmıştı.

Anne ile kızı arasında; Nefret (1984)

queennothing | 13 February 2011 15:31

Çalıkuşu, Düşman Yolları Kesti, Namus Uğruna gibi yapımlarla Türk Sineması’nın önemli yönetmenleri arasına giren Osman Fahir Seden‘in çektiği sinema filmi “Nefret”, 1984 senesinde vizyona girdi. 1943 doğumlu aktris Fatma Girik, aktris/ müzisyen Hülya Avşar, Metin Serezli ve Bulut Aras’ın rol aldığı film, bir anne ile kızın arasındaki yıkıcı sevgiyi anlatıyor. Senaryosunu yine Osman F. Seden’in yazdığı “Nefret“, Mine Film tarafından çıkarıldı.

Fatma, kocası Metin ve gençliğin doruklarında olan kızı Hülya ile sözde mutlu bir yaşam sürdürmektedir. Evin asi kızı Hülya, annesini kendine adeta düşman bellemiş, melek sandığı babasına tapmaktadır. Hayatını kızı Hülya’ya her imkanı sunabilmek adına çalışmaya adayan Fatma, kocası Metin’in kendisini aldattığını öğrenir ve boşanmaya karar verir. Bu durum, Hülya’yı derinden etkilese de genç kız, zayıf görünmemek adına dikenlerini annesine doğrultur. Anne – kız arasındaki çekişme, Hülya için daha yeni başlamıştır.

fahri doktora bu kadar kolay mı?

moroccom | 19 April 2006 10:13

malumunuz dün tüm haber bültenlerinde vardı. Isparta’da mukim Süleyman Demirel Üniversitesi’nin güzide senatosu bir karar almış ve Türk Sinemasının en önemli kadın oyuncularından olan 4 aktrise (Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Filiz Akın ve Türkan Şoray) fahri doktora payesi vermiş.

Ulusal çapta tanınan ancak uluslararası alanda hiçbir kabul görmeyen bu kişilere nasıl ödül verildi anlamak mümkün değil. Hadi Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Türkan Şoray’ın birkaç iyi filmi var. Filiz Akın gibi 70’lerde sadece popüler filmlere imza atan birisine doktora verilmesini anlayabilmiş değelim. Üniversite senatosunun fahri doktora verirken ortaya sunduğu gerekçeleri gerçekten merak ediyorum. İşin ilginci bu üniversitede sinema-televizyon bölümüde yok.
Tahmin ediyorum bu ödül sadece üniversitenin magazin sayfalarında ve haber bültenlerinde adı birkaç gün geçsin diye verilmiş. Yoksa ben düşündüm fahri doktora verilme sebebini bulamadım. Umarım üniversite bir açıklama yapar da biz de rahatlarız.
bu arada leman dergisinin bu konu ile alakalı güzel bir üniversite analizi vardı. magazin embesili üniversiteliler hakkında.