bildirgec.org

eriyen buzullar hakkında tüm yazılar

Filim adamları – Tanrı parçacığı

zvitamini | 31 July 2012 15:14

Cern
Cern

Gittikçe artan dünya nüfusu ve baş döndüren teknoloji çılgınlığı, her yeni gün yeni bir ürün buluşu, tanrı parçacığı, nükleer füzyon, depremler, aşırı sıcaklar, eriyen buzullar ve insan. Evet, insan varoluşundan bu yana olduğu yeri kabullenmeyen ve bu yerin ötesinde hep farklı bir şeylerin olduğunu bilen, merak eden, sorgulayan ve asla pes etmeyen varlık.

Başka gezegenlerde hayat arayan insan, asla azla yetinmeyi bilmeyen insan anlamına da gelmektedir. Elinde olan dünyanın değerini bilmemek mi bu, yoksa bilim adına ilerlemek ama geride hep bir enkaz bırak mı?

Küresel Isınma ile Eriyen Buzullar

muratsserdar | 14 March 2007 14:52

Küresel ısınma ile birlikte okyanus ve denizlerdeki buzul tabakaların erimesine bağlı olarak su seviyesinin yükseleceği ve bunun kara parçalarını içine alarak, kilometrekarelerce alanı sular altında bırakacağına dair bilgiler alıyoruz, değil mi? Hatta bunun devasa tsunamilere de yol açacağı söyleniyor. Oysa değil. Evet, değil. Çünkü bir su yüzeyindeki buzul tabaka, kendi ağırlığı oranında bir seviye yüksekliğine zaten sebep olmuş olduğundan, eridiği zaman seviye değişimine neden olmayacaktır. Haydi deneyin; bir bardak suyun içine birkaç buz küpü koyun.Seviyeyi işaretleyin. Buz küpleri eridiğinde, seviyenin değişmemiş olduğunu göreceksiniz.