bildirgec.org

ed harris hakkında tüm yazılar

The Firm (1993)

queennothing | 03 July 2011 23:25

1934 senesinde Amerika’da dünyaya gelen yönetmen Sydney Pollack, kariyeri boyunca 30’dan fazla yapıma imza attı, iki Oscar ödülü kazandı ve 2008 senesinde aramızdan ayrıldı. Yönetmenin 1993 senesinde çektiği “The Firm” (Şirket) adlı eserinde üç defa Oscar adayı olan Amerikan aktör Tom Cruise, Amerikan aktris Jeanne Tripplehorn, iki Oscar Ödüllü aktör Gene Hackman, dört defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Ed Harris, Amerikan aktris Holly Hunter, Hal Holbrook, Wilford Brimley, Terry Kinney, Barbara Garrick, Tobin Bell, Jerry Weintraub, David Strathairn ve Gary Busey gibi isimler rol alıyor. 42 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen yapım, dünya çapında 260 Milyon Dolarlık bir hasılat elde etti. En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında Oscar adayı olan film, John Grisham’ın kitabından uyarlandı.

Glengarry Glen Ross (1992)

queennothing | 23 January 2011 14:38

Perfect Stranger, Fear, Confidence gibi yapımlardan tanıdığımız 1953 doğumlu Amerikan yönetmen James Foley‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Glengarry Glen Ross” (Amerikalılar), 1992 senesinde vizyona girdi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Al Pacino, 2001 senesinde hayatını kaybeden aktör Jack Lemmon, Amerikan aktör Alec Baldwin, dört defa Oscar’a aday gösterilen aktör Ed Harris ve Oscar Ödüllü Amerikan aktör Alan Arkin‘in başrollerini paylaştıkları David Mamet uyarlaması yapımda Kevin Spacey, Jonathan Pryce, Jude Ciccolella, Bruce Altman ve Neal Jones gibi isimler de yer alıyor. 12 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan film, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ (Al Pacino) Oscar’ına aday gösterilmişti.

The Way Back (2010)

queennothing | 04 January 2011 09:30

The Truman Show, Dead Poets Society gibi filmlerden tanıdığımız Avustralyalı yönetmen Peter Weir‘in yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “The Way Back“, 2010 senesinde çekildi. Slavomir Rawicz’in romanından uyarlanan filmde Amerikan aktör Ed Harris, İngiliz aktör Jim Sturgess, İrlandalı aktör Colin Farrell, Amerikan aktris Saoirse Ronan ve Mark Strong yer alıyor.
Uzun süredir film çekmeyen yönetmen Weir’in sinemaya dönüş filmi olarak adlandırabileceğimiz The Way Back, bir şirkete bağlı olmadan çekildiği için arkalarda kalmaya mahkum gibi görünüyor. Filmin fragmanını izlemek için buraya tıklayın.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir: Gone Baby Gone (2007)

| 12 October 2010 09:58

Gone Baby Gone, Türkçe ismiyle Kızımı Kurtarın Ben Affleck‘in kariyeri düşüşe girdikten sonra Aaron Stockard ile beraber uyarladığı ve yönettiği bir gerilim-dram filmi. Film, Dennis Lahane‘in aynı isimle başarılı polisiye eserinden uyarlandı ve başrollerini Affleck’in kardeşi Cassey Affleck, Michelle Monoghan, Amy Ryan, Ed Harris, Morgan Freema üstlendi. Eleştirmenlerden genelde olumlu tepkiler alan film Affleck’in kariyerini kurtardı.

Ben Affleck, Gone Baby Gone filmine kadar düşüşte olan oyunculardandı. Çektiği bir sürü filmde vasat altı performans sergilemesi, magazine kaymış hayatı gibi nedenlerle düşüşteydi. Bilindiği kadarıyla da o dönemlerde yapımcıların tercihinde olan oyunculardan değildi. Senaryo gelmediğini görünce Affleck kolları sıvadı ve kariyerini düzeltecek bir film çekmeye karar verdi. Tabii ki çoğu yönetmenin tercih edeceği gibi Dennis Lahane’in aynı adlı eserini uyarlamaya karar verdi. Senaryo yazma konusunda tecrübesiz değildi. İlk yazdığı senaryo Good Will Hunting (Can Dostum) idi. Bu senaryoyu daha tanınmadığı zamanlarda gene tanınmayanlardan olan Matt Damon‘la yazmış ve “senaryo” dalında Oscar‘ı
kapmıştı. Sonuçta yönetmenliğini de üstlendiği Gone Baby Gone, başarılı bulundu ve Affleck’in kariyerini düzeltti. Oyunculuk anlamında hala güvenilmese de yönetmenlik ve senaristlik alanlarında aranacak kişilerden bir tanesi oldu. Hatta Amerika’da vizyona giren ve bizde 24 Aralık’ta vizyona girecek olan “The Town” filmini çekmesi ve büyük yönetmenlerden Terrence Mallick‘in yeni projesinde başrolde yer alacak olmasının nedeni de Gone Baby Gone’ın başarısında gizli.

Cleaner (2007)

queennothing | 22 February 2010 19:14

Finlandiyalı sinemacı Renny Harlin‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Cleaner“, 2007 senesinde vizyona girdi. Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktör Samuel L. Jackson‘un başrolünde yer aldığı filmde, dört defa Oscar’a aday gösterilen aktör Ed Harris ve Amerikan aktris Eva Mendes rol alıyor.
Tom Cutler, eski bir polistir. Kızı Rose ile birlikte yaşayan orta yaşlı Tom’un yeni işi, ölü bedenlerin arkalarında bıraktıkları kalıntıları temizlemektir. Genellikle kan ve et parçaları temizlemek zorunda kalan Tom, işini polisle birlikte, yasalara uygun olarak yürütmektedir.
Bu şekilde ilerleyen günlerden birinde, bir villanın oturma odasındaki kanları temizleme görevini üstlenen Tom, bir kaç saatte salonu eski haline getirir. Aradan zaman geçer ve her zaman polise rapor vererek çalışan Tom, yine her zamanki gibi usulüne uygun olarak villada yaptığı işin raporunu teslim etmesine rağmen kayıtlarda bulamaz.

The Hours (2002)

queennothing | 15 September 2009 11:28

Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep, Ed Harris, Stephen Dillane, Miranda Richardson, George Loftus, Jeff Daniels, Claire Danes gibi başarılı isimlerin rol aldığı 2002 yapımı “The Hours“, Virginia Woolf‘un “Mrs. Dalloway” adlı romanını yazarken içinden geçtiği süreci anlatıyor. Stephen Daldry‘nin yönettiği film, Michael Cunningham‘ın romanından uyarlandı. Ayrıca, film Kidman’a ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar Ödülünü kazandırırken Harris’e ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, Moore’a ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’, ‘En İyi Düzenleme’, ‘En İyi Müzik’, ‘En İyi Görsellik’ ve ‘En İyi Uyarlama’ dalında Oscar adaylığı getirdi.

Laura, kocası ve küçük oğlu Richard ile mutlu görünen bir hayat sürdürmektedir. Kocasının doğumgünü için oğlu Richard ile pasta yapmaya karar veren Laura, bir süredir kafasının içinde yaşayan bulanık düşüncelerin açığa çıkmasıyla, ‘normal’ hayatı altüst olur. Laura, kendisinin bile farkedemeyeceği kadar derin bir depresyon içerisindedir ve yaşadığı hayattan bir şekilde rahatsızlık duymaktadır. Ancak sessiz ve içine kapanık bir kadın olan Laura, dışarıdan oldukça mutlu görünmektedir ve içinde bulunduğu depresyonu ne kocası ne de arkadaşları anlayamamaktadır. Doğumgünü pastasıyla resmen hayatına aldığı bu karanlık kişilik, Laura’ya hayatını ve ölümü sorgulatacaktır.

Cronenberg’ten bir şiddet sorgulaması : A History of Violence (Şiddetin Tarihçesi)

gorcun | 28 April 2009 14:36

History of Violence
History of Violence

A History of Violence (Şiddetin Tarihçesi) , David Cronenberg‘in 2005 yapımı filminin ismi. John Wagner ve Vince Locke’un çizgi roman hikayesinden uyarlanan film başarılı bir uyarlamadır. Sakin ve mütevazı bir hayat yaşayan Tom Stall’un hayatı (Viggo Mortensen) bir gün, çalıştığı restorana tehlikeli ve silahlı adamların gelmesiyle değişir. Adamları etkisiz hale getirip adını medyaya duyuran Stall bu durumdan memnun olmayacaktır.
Adının duyulmasından sonra çalıştığı yere mafya görünümlü daha tehlikeli adamların gelmesiyle Tom’un karısı rolündeki güzel oyuncu Maria Bello(Edie Stall rolünde)tanıdığı kocasının aslında tanıdığı kişi olmadığından şüphelenmeye başlar.

The Human Stain / İnsan Lekesi – 2004

| 21 April 2009 17:29

Yönetmen: Robert Benton
Senaryo: Nicholas Meyer
Oyuncular: Anthony Hopkins, Nicole Kidman, Ed Haris, Gary Sinise
Görüntü Yönetmeni: Jean Yves Escoffier
Müzik: Rachel Portman
Tür: Dram-Romantik-Gerilim
Yapım: 2003
Gösterim: 2004

Pulitzer ödüllü yazar Philip Roth’un romanından uyarlanmış bu film; oldukça etkileyici yoğun dramları ve kesişen yaşamları irdelemiştir.

Filmde, kökeni zenci olan ve bunu saklamış ünlü bir Profesör Coleman Silk’in (Anthony Hopkins) kariyeri asılsız bir suçlama sonucunda adeta alt üst olur. Bir süre sonra karşısına çıkan, esrarengiz bir yabancı olan Faunia (Nicole Kidman) ile skandal denebilecek bir ilişki yaşar. Silk bu ilişki sayesinde yeniden geçmişine geri gitmektedir. Aslında geçmişi enkaz olan Faunia, Silk’i yeniden hayata döndüren bir tutku olmuştur. Faunia’nın eski kocasının tehlike olarak karşısına çıkması ile Coleman Silk gerçek kimliği ile yüz yüze gelmek zorunda kalır.

“İnsan Lekesi”, Amerikalı bir bireyin; ırkçılık, önyargılar, kimlik arayışları, hırslar, sahtekârlık, tutku, duygusuzluklar içinde sevginin kaybedilişine dair bulanıklıkları ortaya koyan dramatik ve oldukça etkileyici bir film…

Appaloosa

queennothing | 03 March 2009 17:46

Appaloosa“, Amerikalı aktör Ed Harris, Viggo Mortensen ve Teksaslı Renée Zellweger ile kendini izletmeyi başaran yeni nesil bir western filmi.

2006 yapımı “Copying Beethoven” filminde ünlü besteci Beethoven‘ı canlandıran Ed Harris, “Appaloosa“nın sadece başrolünü değil, yönetmenliğini de üstleniyor.

Lord of The Rings“serisinin ‘Aragorn‘u Viggo Mortensen ise filmde ‘yardımcı erkek oyuncu‘ olarak yer alıyor.

Cesareti, özgüveni ve baskın tavırlarıyla sadık arkadaşı Everett Hitch tarafından ‘patron saygısı’ görse de Virgil Cole, aslında kararsız ve duygusal bir adamdır.

Everett ise Virgil’in deneyimlerine hayranlık besleyen, sadık, akılcı, cesur ve güvenilir bir kovboydur.

Akıl Oyunları / A Beautiful Mind…

| 19 February 2009 17:16

Yönetmen : Ron Howard
Senaryo : Akiva Goldsman, Sylvia Nasar (Kitap)
Oyuncular: Russell Crowe (John Forbes Nash Jr.), Jennifer Connelly (Alicia Nash), Ed Harris (William Parcher), Christopher Plummer (Dr. Rosen), Adam Goldberg (Sol), Paul Bettany (Charles)
Görüntü Yönetmeni : Roger Deakins
Müzik : James Horner
Tür : Romantik – Dram
Yapım : 2001, ABD.

Hollywood sinemasının tahmin etmediğiniz yerde, bir anda sunabildiği ve yine Hollywood’a özgü mucize bir film örneği; Akıl Oyunları(A Beautiful Mind). Bir hikâyeden, toplum için müthiş bir film yapmak, herhalde yine iyi bir aklın işi olsa gerek. Daha çok komedi filmleri ile tanınan yönetmeni Ron Howard’ın gerçek bir öyküyü anlatan kitaptan, muhteşem ve bir o kadar da ilgiyle izlenecek türden bir film çıkarması, fazlaca övgüye layık kılıyor. Filmin başından sonuna kadar akıl gücünü kurgulayan kompozisyonuna hayran kalmamak mümkün değil.