bildirgec.org

ebru ceylan hakkında tüm yazılar

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

queennothing | 02 October 2011 11:35

Son dönem Türk Sineması’na çok değerli yapımlar kazandıran Nuri Bilge Ceylan‘ın Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen filmi “Bir Zamanlar Anadolu’da“, 2011 senesinde gösterime girdi. Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Erol Erarslan ve burhan Yıldız gibi isimlerin rol aldıkları filmin senaryosu Ceylan, Ceylan’ın eşi Ebru Ceylan ve Ercan Kesal tarafından yazıldı. Sanat yönetmenliğini Gökhan Tiryaki’nin üstlendiği film, 2011 Oscar Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film kategorisine aday adayı oldu.

Uzaklara gitmek üzerine; Uzak (2002)

queennothing | 14 April 2011 11:47

Sinemamızın usta yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Uzak“, 2002 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu Cemil Kavukçu’nun yazdığı bu 110 dk’lık yapımda Emin toprak, Muzaffer Özdemir, Zuhal Gencer, Ebru Ceylan, Feridun Koç ve Fatma Ceylan rol alıyor. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde dört ödül kazanan “Uzak“, İstanbul Uluslararası Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Makedonya Film Festivali’nin yanı sıra Fransa’da gerçekleşen Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Yabancı Film’ Ödülü’nü kazandı.

Hayaller ile gerçek hayatın farklılığı sebebiyle değişen ve sertleşen insanların hikayelerini anlatan Ceylan, bu eserinde de farklı düşler peşinde koşan iki genci; Yusuf ile Mahmut’u inceliyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın “İklimler”i (2006)

queennothing | 06 April 2011 12:46

Yeni dönem Türk Sineması’nın sevilen yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan‘ın çektiği sinema filmi “İklimler“, 2006 senesinde gösterime girdi. 59. Cannes Filmde Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görülen yapım, 26. İstanbul Film Festivali, 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Japonya’da gerçekleşen bir film festivalinde çeşitli ödüllere layık görüldü. Yönetmen N.B. Ceylan ile eşi Ebru Ceylan‘ın başrollerini paylaştıkları İklimler’de Nazan Kırılmış, Mehmet Eryılmaz, Arif Aşçı ve Can Özbatur gibi isimler de rol alıyor.
Yaşadığımız şehir, iklimlerden oluşur ve ruh halimiz de bu iklimlere sokaklar üzerinden tepki verir. Şehirler gibi ilişkiler de iklimlerden oluşur ve ruh halimiz, sokaklara verdiği tepkiyi karşı tarafa da gösterir. Kimi zaman şefkat şeklinde olan bu tepki, bazen üçüncü kişi şüphesiyle şiddete, pişmanlığa, bazense vazgeçişe dönüşür.