bildirgec.org

distopya hakkında tüm yazılar

ROBOCOP ile yeniden

emsvizyon | 10 December 2012 01:22

Hugh Laurie ve Robocop başlığı bir arada 🙂 şaşmamak gerek, dr. house karakteriyle dizideki hastanesinde robocop gibi geziyordu ama bu fotoğraf bu başlık altında o yüzden değil.
Çoğumuzun çocukluk döneminin unutulmaz bilim-kurgusu, adeta vazgeçilmezler arasında olan ROBOCOP, yeniden beyaz perdeye dönüyor. yönetmenliğini José Padilha‘nın yapacağı film’in başrollerinde; Gary Oldman, Joel Kinnaman ( robocop ) ve Samuel L. Jackson yer almakta.

Gel gelelim Hugh Laurie kısmına, son dedikodulara göre nam-ı diğer Dr. House RoboCop’da rol alacak ( muhtemelen kötü adam olacak ) ha bana kalırsa bir filmi daha berbat edecez bari gözde bir oyuncuyla işi kotaralım demiş de olabilirler. 2013’te gösterime girecek olan yeni RoboCop ‘un ilk fragmanını merakla beklemekteyiz… darası, Geleceğe Dönüş’ün başına ( hayııııırrrr….)

Cloud Atlas

emsvizyon | 22 June 2012 17:04

Wachowski kardeşler ve Tom Tykwer’ın yönetmenlik koltuğunu paylaştığı( yönetmenlik kanepesi demek daha doğru olur sanırım ) Cloud Atlas, David Mitchell’in 2004 yılında çıkardığı ve filmle aynı ismi paylaşan romanının bir uyarlaması.

bir iki de görsel.

netleşen zengin oyuncu kadrosunun bir kısmı;
Tom Hanks
Hugh Grant
Halle Berry
Jim Broadbent
Hugo Weaving
Jim Sturgess
James D’Arcy
Ben Whishaw
Susan Sarandon
Keith David
David Gyasi
Zhou Xun
Doona Bae
David Mitchell ( ce ee deyip çıkacakmış )

bir distopya sunan ve çeşitli zamanlarda geçen hikayesiyle, kadrosuyla, efektleri vs’si ile merakla beklenen film bu sene vizyondaymış…

Revolution

emsvizyon | 24 May 2012 02:03

bir gün elektrikler gider ve bir daha gelmezse ne olur? hatta daha kötüsü; elektrikli hiç birşey bir daha çalışmaz ve bir daha asla çalışamaz hale gelirse? J.J. Abrams gölgeli yeni dizimiz Revolution işte bu soruların cevabını bize göstermeyi vaad ediyor.

elektrikler gider bir daha gelmez, aradan 15 yıl geçer, hükümetler düşmüş, insanlar kabileler oluşturmuş. toprak ağaları, reisler türemiş, vs vs. açıkçası yeni bri terra nova vakası olduğundan ürktüğüm, ilk bölümüyle iyiymiş lan dedirtip, daha hemen ikinci bölümden teen age – aile dramasına dönüşmesinden korktuğum bu diziyi beklemekteyiz efem 😉
videosu, cast ve diğer bilgiler için tıklayın.

Falling skies 2. sezon sneak peek!

emsvizyon | 12 April 2012 03:41

efenim;
uzaylıların dünyayı istilası üzerine kurulmuş olan, başrolünü noah wyle’ın oynadığı dizimiz falling skies, 2. sezonuna merhaba dedirtmeden önce 3 dakikalık güzel bir video hazırlamış. ilk sezonundaki aile draması dozuyla çoğu zaman bayan falling skies, yine de izleniyordu. ancak bu yeni sezon öttürecek gibi 😉

( bilmeyen varsa ) TNT yapımı falling skies; national geographic’te felaket anları kurguları yapılıyor hani, işte o kurgulardan uzaylı istilasını konu alan bölüm gibi bir dizi, ondan az daha efektli ve aile dramı bol olanı. hatta isteyen olursa dizinin sonunu da söylerim :))

Hugo Weaving, “Cloud Atlas” kadrosunda!

queennothing | 12 May 2011 15:06

Bir süre önce Tom Tykwer ile Andy Wachowski‘nin yönetmenliğiyle çekilecek olan “Cloud Atlas”tan bahsetmiştik. Hatırlayacağınız üzere, David Mitchell eseri uyarlaması olan distopik filmimizin kadrosunda Tom Hanks ve Halle Berry vardı. Bir kaç gün önce sinema sitelerine düşen bir habere göre filme yepyeni bir isim eklendi. The Wolfman, V for Vendetta, The Matrix gibi yapımlardan tanıdığımız aktör Hugo Weaving‘in eklendiği duyurulan film, 4 Mayıs 2012’de vizyonda.

Cloud Atlas (2012)

queennothing | 04 April 2011 12:04

David Mitchell‘in kitabından uyarlanan sinema filmi “Cloud Atlas“, Almanya’da dünyaya gelen sinemacı Tom Tykwer ile The Matrix’in yönetmeni Lana Wachowski tarafından çekiliyor. Başarılı aktör Tom Hanks ve aktris Halle Berry harici kadrosu belirlenmemiş olan filmin 2012 Mayıs’ında gösterime girmesi bekleniyor.
Altı farklı insanın, yönetmenin deyimiyle ‘Melville tarzında’ (bkz. Moby Dick) bir araya gelmesini konu edinen filmle ilgili bir başka detay da aktris Natalie Portman. Filmde yer alması beklenen genç aktris, hamileliği sebebiyle rolü reddetti.

Rollerball (1975)

queennothing | 24 January 2011 13:18

Yedi defa Oscar’a aday gösterilen Kanada doğumlu yönetmen Norman Jewison‘u “…And Justice For All.”, “The Hurricane”, “Fiddler On the Roof” gibi yapımlardan tanıyoruz. Jewison’un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Rollerball“, 1975 senesinde vizyona girdi. William Harrison’un “Roller Ball Murder” adlı kısa hikayesinden uyarlanan bilim-kurgu yapımında Amerika doğğumlu aktör James Caan, Oscar Ödüllü aktör/ yapımcı John Houseman, İsveçli aktris Maud Adams, Moses Gunn ve John Beck gibi isimler yer alıyor. 2018 senesinde geçen film, gelmiş geçmiş en başarılı distopik filmler arasında üst sıralarda bulunmaktadır.

Modern Topluma Dair Sıkı Bir Taşlama: “Den Brysomme Mannen”

768 | 22 February 2010 12:21

Yönetmen Jens Lien‘in Per Schreiner‘ın senaryosundan uyarladığı, Türkçe’ye “Uyumsuz Adam” ya da “Sorun Yaratan Adam” olarak çevrilmiş 2006 yapımı oldukça kaliteli bir film. Ülkemizde henüz çok tanınmayan bir yönetmen olan Norveçli Jens Lien, bu filmiyle aslında bir anlamda kapitalizmi meşrulaştırmak için ortaya attığımız “modernizm” kavramını birçok yönüyle irdeliyor. Aşk, seks, iş ve ev hayatına dair çeşitli olaylarla; konformizmin tavan yaptığı bir toplumda bireyin yaşadığı yabancılaşma ve beraberinde gelen yalnızlaşma anlatılıyor. Film, daha ilk sahnedeki ilginç öpüşme sahnesiyle seyirciyi kendine çekmeyi başarıyor.

SURROGATES

emsvizyon | 17 June 2009 17:17

bir çizgi roman uyarlaması olan surrogates‘in başrollünü bruce willis oynuyor. hikayesi oldukça ilginç olan yapım 2017 yılı dünyasını yansıtıyor beyaz perdeye. insanların sosyal olmak için robotları kullandıkları dünyada, gerçek bedenler “güvenli” evlerinde bir bilgisayar aracılığı ile robot bedenlere bağlıdır. onlar ne görür,duyar, hissederse gerçek beden de onu hissedecektir. hatta evlilikler bile robot bedenler ile yapılmakta, birbirlerine “gerçekte” hiç dokunmamış ve hiç birzaman biraraya gelmemiş kişiler yaşamlarını beraber sürdürmektedirler. gerçekliği, sosyal yaşamı ve algılayışlarımızı sorgulayan film, bunu bilim kurgu temalı bir dedektiflik hikayesi ile sunuyor bize.

rastgele saldırılara uğrayıp yokedilen surrogatelerin sahipleride hemen ardından ölü olarak bulunmaktadır. detektifimiz de bu cinayetlerin peşindedir.
film çözüme ulaşırken, çevredeki manzara insanların sosyal yaşamlarındaki maskelerin ardını görmemiz için gerekli pencereyi aralamaya çalışıyor, çeşitli ip uçları da sunuyor.
ülkemizde 25 eylül 2009 da gösterime girecek filmin fragmanı burada.

Knowing

emsvizyon | 07 May 2009 19:19

başrollerini Nicolas Cage ve Rose Byrne‘ın paylaştıkları filmin yönetmeni,Alex Proyas. dünya’nın yok oluşu ve varoluşa dair enteresan bir yaklaşım sunan knowing‘in konusu kısaca şöyle; 50 yıl önce bir kız çocuğu bir kağıda o günden dünyanın sonuna kadar olacak bir çok önemli olayı tarih ölüm sayısı ve koordinatlarına göre kodlayarak yazacaktır.bu kağıt 50 yıl sonra olayın kahramanının eline geçtiğinde kovalamaca, engellemeye çalışmak vb bir çok aksiyon başlar.
şahsen filmi beğenmedim değil ama öyle derin bir felsefe bir şaşkınlık yaratacak durumla da karşılaşmadım hani. hatta filmin ilk yarım saatinde sonunun nereye bağlanacağını çözmüştüm desem yeridir, ancak insan yine de bir ümit ile sonunu merak ederek izliyor.
nicolas cage faciası olmaktan korktuğum, ikinci bir nextvakası olabileceğini düşündüğüm film bu endişelerime nazaran bence hiçte fena değil.
sonunda ise hayda diyorsunuz, ama bu “haydaa” filmin sonundan çok filmin sonunda kullanılan temadan oluyor diyebilirim.

ha ayrıca sanki küresel ısınmaya da kendilerince bir yorum katmışlar ( esasında mualif bir yaklaşım sanki ).son olarak derim ki vakit geçirmek için güzel bir seyirlik. fragmanlar