bildirgec.org

catherine deneuve hakkında tüm yazılar

Les cent et une nuits de Simon Cinéma (1995)

queennothing | 28 November 2011 19:01

Sinemanın 100. yılı şerefine hoş bir film çekmek isteyen Agnes Varda, 1995 senesinde karşımıza “Les cent et une nuits de Simon Cinéma” ile çıktı. Senaryosu yine Varda tarafından yazılan film, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı adayı oldu. Fransız aktör Michel Piccoli‘nin başrolünde yer aldığı ve Julie Gayet’in yardımcı rolü üstlendiği filmde Marcello Mastroianni‘den Jean-Paul Belmondo‘ya, Sandrine Bonnaire’den Jean-Claude Brialy’e, Catherine Deneuve’den Alain Delon’a, Clint Eastwood, Jeanne Moreau, Jane Birkin, Isabelle Adjani, Harrison Ford, Gerard Depardieu’ya kadar bir çok ünlüyü görmek mümkün. Orjinal süresi 100 dakika olan film, İngilizce’ye “A Hundred and One Nights” olarak çevrildi.

Tiksinti; Repulsion (1965)

queennothing | 28 August 2011 15:58

Fransız Sineması’nın gizem ve gerilim yapımlarının ustası olan Roman Polanski‘nin yönemenliğini yaptığı sinema filmi “Repulsion
1965 senesinde çekildi. Senaryosu Gérard Brach, David Stone ve Polanski tarafından yazılan yapım Berlin Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görülürken bir dalda BAFTA’ya da aday gösterildi. Başrolünde Fransız aktris Catherine Deneuve‘nin yer aldığı yapımda Ian Hendry, Yvonne Furneaux, John Fraser, Renee Houston, Patrick Wymark, Hugh Futcher ve Helen Fraser de rol alıyor. Bütçesi 300.000 Dolar yapım, Türkçe’ye ‘Tiksinti’ olarak çevrildi.

Gündüz Güzeli; Belle de jour (1967)

queennothing | 07 June 2011 21:50

İspanyol Yönetmen Luis Bunuel, 1900 ile 1983 tarihleri arasında yaşamış ve 30’dan fazla filme imza atmıştır. Yönetmenin 1967 senesinde çektiği “Belle de jour” (Gündüz Güzeli), Joseph Kessel’in kitabından uyarlandı. Ülkemizde 1978 senesinde gösterime giren 110 dakikalık yapım, Fransa’da çekildi. Fransız aktris Catherine Deneuve‘nin başrolünde yer aldığı filmde Fransız aktör Michel Piccoli, Geneviève Page, Jean Sorel ve Pierre Clémenti gibi isimler rol alıyor. Fantezilerin gerçekle iç içe geçtiği ve hayalle gerçeğin ayırt edilmez bir hal aldığı yapım, İtalyan yönetmen Federico Fellini filmlerini andırıyor. Asil bir Fransız hanımefendisinin fantezilerinin peşinden giderek bir genelevde çalışmaya başlamasıyla şekillenen film, etkileyici ve gerçekçi bir kadın filmi.

Kadın İsterse; Potiche (2010)

queennothing | 21 May 2011 15:38

Pierre Barillet’in tiyatro eserinden uyarlanan sinema filmi “Potiche” (Kadın İsterse), yaz günlerine neşe getirmek için çekilmiş hoş bir Fransız komedisi. Yönetmen François Ozon‘un yönetmenliğini üstlendiği filmde Fransız aktris Catherine Deneuve, Fransız aktör Gérard Depardieu, Fabrice Luchini, Jérémie Renier, İspanyol aktör Sergi Lopez, Judith Godrèche ve Karin Viard gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Belçika’da gerçekleşen yapım, daha önce 1983 senesinde TV’ye uyarlandı. Kocasına olan bağlılığının gözünü kör etmesine izin vermeyen Suzanne’nin yönetici koltuğunda harikalar yaratması ile şenlenen yapımın orjinal süresi 110 dakika. Eline fırsat geçtiğinde veyahut fırsatı bizzat kendisi kazandığında bir kadının başarabilecekleri üzerine hoş bir komedi yapımı olan “Potiche“, 1970’lerde geçiyor.

Evlenmekten Korkmuyorum; La sirène du Mississipi (1969)

queennothing | 11 March 2011 10:24

Yeni Dalga‘nın usta isimlerinden François Truffaut, 1932’de Paris’te dünyaya geldi. Fransız Sineması’na şekil veren yönetmenlerden biri sayılan Truffaut, yirmi küsur film çekti ve 1984’te hayatını kaybetti. Yönetmenin 1969 senesinde çektiği sinema filmi “La sirène du Mississipi“de (Türkçe’siyle ‘Evlenmekten Korkmuyorum’) Fransız aktris Catherine Deneuve, Fransız aktör Jean-Paul Belmondo, 2004 senesinde kaybettiğimiz Nelly Borgeaud, Martine Ferrière, Yves Drouhet ve Marcel Berbert rol alıyor. Çekimleri Fransa ve Reunion Adası’nda yapılan film, 1,5 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlandı.

Fort Saganne (1984)

queennothing | 12 January 2011 13:20

2010, Ağustos ayında hayatını kaybeden Fransız yönetmen Alain Corneau‘nun yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Fort Saganne“, Louis Gardel’in aynı adı taşıyan ve henüz Türkçe’ye çevrilmeyen romanından uyarlandı. 1984 senesinde vizyona giren “Fort Saganne”, Fransa’da gerçekleşen Cesar Ödülleri’nde tam 5 farklı dalda aday oldu. Filmde Fransız aktör Gérard Depardieu, Philippe Noiret, Oscar adaylığı bulunan Fransız aktris Catherine Deneuve, 1966 doğumlu Fransız aktris Sophie Marceau, Hippolyte Girardot gibi isimler yer alıyor.

8 femmes

schizophrenia13 | 30 December 2008 11:35

8 femmes
8 femmes

françois ozon‘un robert thomas‘ın aynı adlı tiyatro oyunundan beyaz perdeye taşıdığı az mekanlı bol aktristli filmi 8 femmes, komedi, müzikal ve polisiyeyi birarada sunuyor. beyaz perde karşısında tiyatro izleyicisi durumuna düştüğümüz 8 femmes, aynı ailenin bir şekilde üyesi 8 kadının noel öncesi taşradaki büyük çiftlik evinde buluşmalarını ve evin beyinin öldürülmesinin arkasındaki esrar perdesini konu alıyor. ulaşımın kar nedeniyle olanaksız olduğu, telefonun bilinçli olarak etkisiz hale getirildiği ortamda katil kim?, sorusuna yanıt aranıyor.

8 femmes
8 femmes

ellili yıların etkilerini gördüğümüz sitcom havasındaki filmin müziklerini krishna levy yapmış.

Dancer In The Dark – Karanlıkta Dans

kadirgunay | 29 April 2008 09:42

Karanlıkta Dans Afiş
Karanlıkta Dans Afiş

2000 yapımı olan film oyuncuları ve müzikleri ile ön plana çıkmayı başarıyor. Başrollerinde, gelecekten gelen bir yıldız olarak nitelendirdiğim ve müziklerini severek dinlediğim Björk var. Björk’ e bu güzel filmde Catherine Deneuve ve David Morse eşlik ediyor.

Björk
Björk

Filmin senaryosu ve prodüktörlüğü Lars von Trier‘ e ait. Lars von Trier’ in müzikal yapma hevesi Björk’ ün sesi ve müzikleri ile birleşince ortaya muhteşem bir başyapıt çıkmış diyebilirim.

Filmde bir Çek göçmenini canlandıran Björk, Selma Jezkova rolünde oğlu ile karavanda yaşayan birisidir. Hayatta istediği tek şey kalıtsal olan görme hastalığına oğlunun yakalanmaması için gerekli ameliyat parasını biriktirmektir. Bir fabrikada çalışan Selma’nın tek eğlencesi komşusu olan Kathy ile bir müzikalin amatör provalarını yapmasıdır. Gün geçtikçe görme yetisini kaybetmeye başlayan Selma’nın tüm dünyası bir olay sayesinde alt üst olur. Filmin müzikal yapısının yanında kamera çekimleri, açıları ve senaryosu oldukça başarılı geldi bana. 100 adet kamera ile çekilen film benim arşiv bölümüme gireli çok oldu. Yazmak bu zamana kısmetmiş. IMDB kullanıcıların oyu 10 üzerinden 7.8 benim oyum ise 9

Taş Meclisi

Druid | 23 November 2006 14:47

Çok başarılı polisiye gerilim yazarı Fransız Jean Christophe Grange’ın taş Mecalisi adlı kitabı da sonunda sinemaya uyarlandı.
Yönetmenliğini, Guilaume Nicloux’un üstlendiği, Grange ile birlikte çalışan Stephane cabel tarafından senaryolaştırılan filmde başlıca rollaerde Monica Belluci ve Catherine Deneuve oynuyor.
Annelik duygusu ve bu duygunun gücü ve üstünlüğü üzerine yoğunlaşan hikayede korku ve gerilim öğeleri Grange’ın diğer romanlarında da olduğu gibi çok başarılı şekilde kullanılmış.
Monica Bellucci’yi ilk defa anne rolünde kısacık kesilmiş saçları ve makyajsız haliyle izleyeceğimiz filmde Belluci; evlat edindiği oğlu Liu-San’ın neredeyse hayatını kaybetmesine neden olacak bir kaza geçirmesinden sürekli olarak korkunç kabus ve halusinasyonlar görmeye başlar.
Gerçekte evlatlık oğlunun kim olduğu, nereden geldiği, bu tuhaf olaylarda kimlerin parmağı olduğu ve tüm bu yaşananlarının amacının ne olduğunu bulmayı ve oğlunu ne pahasına olursa olsun korumayı kafasına koyan Diane, her şeyi göze alarak çok tehlikeli ve gizemli sırrın peşine düşer. Araştırmaları onu Moğolistan kabilesi ve onların taş meclise taşır. Ve gelişen olaylar sonucu kendisini Doğu Moğolistanın ücra ve vahşi bölgelerinde bulur..
Her ne kadar bugüne kadar Grange’ın romanları ne kadar muhteşem idi ise film aktarımları o kadar kötüydü. Umarım Taş Meclisi bu düzeni kırarak başarılı bir sinema filmi olarak karşımıza çıkar.