bildirgec.org

benzin fiyatları hakkında tüm yazılar

Benzin fiyatlarına ayak uyduralım!

okebye | 05 May 2011 21:00

Benzinciler uygulamasına iPhone uygulamalarını dolaşırken denk geldim ve sizleride aydınlatmak istedim. Bildiğimiz üzere Türkiye’de benzin alabilmek için ufak bir servetiniz olması gerekiyor. Hergün yepyeni bir benzin zammıyla uyanıyoruz ve artık ipin ucu kaçmış durumda. Ancak benim yeni farkına vardığım bir şey varki, oda benzin fiyatlarının her benzincide, her şehirde farklı olması.

Su ile çalışan araba

Gigabyte | 15 June 2008 08:34

Petrol fiyatlarının varil başına 150 dolara dayandığı, petrol üreticisi birkaç ülkenin ve malum petrol şirketlerinin servetlerine servet kattığı, bizim gibi petrolde dışa bağımlı ülkelerin ise giderek bu maliyeti karşılamakta zorlanır hale geldiği günümüzde alternetif enerji kaynakları üzerine yapılan çalışmalar gerçekten oldukça önemli. İşte böyle bir dönemde genepax isimli bir japon firması, tamamen su ile çalışan bir araba ürettiğini açıklayarak dünya kamuoyunun ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Gerçi su ile çalışan araba çok yeni bir konu değil ancak, Genepax MEA (Membrane Electrode Assembly) adını verdiği teknoloji ile rakiplerinden bir adım daha öne çıkmış görünüyor. MEA kimyasal bir reaksiyon ile suyu oksijen ve hidrojen olarak ayrıştırıyor ve yüksek basınca dayalı özel bir sistemle yanma işlemini gerçekleştirerek gerekli olan enerjiyi elde ediyor. Doğal olarak firma geliştirdiği teknoloji hakkında fazla detay vermiyor. Ancak bu teknolojinin daha önce denenmiş sudan hidrojen elde etme teknolojilerine göre çok daha basit ve etkili olduğunu belirtmekle yetiniyor.

kaynak

yeni bir şeyler yazmadıkça okunmuyor…

| 15 October 2006 13:33

şimdi burda kısa bir zamandır bulunuyorum ve femme fatal yazım çok eleştirisel olmasına rağmen hiç bir kadın bir laf dalaşına girmedi sonra aklımı kaybettim hükümsüzdür dedim kimse bir yorum yapmadı sonra bir şiir yazdım kimse bir şey demedi ya benimle kimse uğraşmak istemiyor yada pek önemsenmiyor neyse ben bu siteye birileriyle kavga etmek için girdim laf dalaşı işin eğlenceli kısmı o gerçi artık vazcaydım çünkü zati bir kaç insan var burda okuyan yazan onlarıda kendi hallerine bırakalım şimdi editörlere ne desem ne yazdıysam yayınladılar teşekkür ederim ama yazdıklarımın topluma hiç bir faydası yok (zaten yazar değilim) kelimeleri yan yana koyup bir şeyler oluşturuyorum neyse yine sıkıntıdan bir sürü bir şey yazdım ama üşeniyorumda okumaya umarım kimseyi üzmemişimdir üzdüysemde hiç umrumda değil ama şunu unutmadan yazıyorum en ilkel kabilelerde bile delilere saygı gösterirler dimi sayın kendim.. evet…

Uyurgider vatandaşlarımıza ithafen

hadelen | 09 August 2006 13:35

Bekir Coşkun benzin fiyatları ve toplumsal uyurgezerliğimiz hakkında süper bir yazı yazmış. Çok uzun olduğundan son paragrafı ekliyorum:

Benzin fiyatının yüzde 61.1’i vergidir.

Bu; imam genel müdür kadroları için, dinci şirketlere verilen ihaleler için, evlere makarna-pirinç dağıtıp oy almak için, Ali Dibo’lar için iktidara lazımdır.Yani litre başı verdiğiniz her 3 YTL’nin yaklaşık 1.8 YTL’si…Siz bilmiyormuş gibi yapın.Tam 50 yıldır yaptığınız gibi…

Öyle sessiz…Öyle tepkisiz…Öyle sinmiş…Öyle suskun…