bildirgec.org

ayda aksel hakkında tüm yazılar

Kars Öyküleri (2010)

queennothing | 04 October 2011 10:47

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival, ‘Kars Öyküleri’ temalı bir etkinlik düzenlemişti. Bu etkinliğe katılıp da derece yapan beş kısa film, 2010 senesinde “Kars Öyküleri” adıyla biraraya getirildi. Emre Akay’ın “Küçük Bir Hakikat” adlı yapımı, Özcan Alper’in “Moto Guzzi” adlı yapımı, Zehra Derya Koç’un “Kül” adlı yapımı, Ahu Öztürk’ün “Açık Yara” adlı yapımı ve Ülkü Oktay’ın “Zilo” adlı yapımından meydana gelen “Kars Öyküleri”, 30 Eylül 2011 tarihinde gösterime girdi. Filmin fragmanını buradan seyredebilirsiniz. Filmde Bennu Yıldırımlar, Rıza Akın, Berna Adıgüzel, Ayda Aksel, Derya Durmaz, Rıza Sönmez, Erol Babaoğlu, Begüm Birgören gibi isimlerin rol aldıkları toplama yapımdan “Kül” adlı eserde; annesini kaybettikten sonra geçmişiyle yüzleşen bir kadının hikayesi anlatılıyor.

Bir Erkeğin Anatomisi (1996)

queennothing | 14 February 2011 10:46

Sinemamızın önemli simalarından 1942 doğumlu Yavuz Özkan‘ın yazıp yönettiği sinema filmi “Bir Erkeğin Anatomisi“, 1996 senesinde çekildi. Müziklerini Can Atilla’nın yaptığı ve Şafak Film tarafından dağıtılan film, yönetmen Özkan‘ın Anatomik Üçleme’sinin ikinci filmi. Filmde Uğur Polat, Ayda Aksel, Deniz Uğur, Taner Birsel, Tilbe Saran, İştar Gökseven, Tarık Ünlüoğlu ve Aslı Seçkin gibi isimler rol alıyor. Film, 9. Ankara Film Festivali’nde Deniz Uğur’a Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Aşk Tesadüfleri Sever (2010)

queennothing | 24 December 2010 15:36

“G.O.R.A.”, “Vizontele”, “Yahşi Batı” gibi yapımlarla tanıdığımız Ankaralı yönetmen Ömer Faruk Sorak‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2010 çıkışlı sinema filmi “Aşk Tesadüfleri Sever“, Böcek Yapım tarafından 2011’de vizyona sokulacak bir romantik komedi. Aktör, nam-ı diğer ‘Dolce Turco’ Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin, Altan Erkekli, Şebnem Sönmez, Ayda Aksel, Hüseyin Avni Danyal ve Yiğit Özşener de rol alıyor.
1977 senesinin Ankara’sında hamile eşlerini hastahaneye yetiştirmeye çalışan iki adam; Yılmaz ve Ömer, acele ve telaş yüzünden birbirlerine çarparak kaza yaparlar. O gün doğum yapacak olan Neriman ve kaza sebebiyle erken doğum yapan İnci’nin çocukları Özgür ve Deniz, dünyaya geldikleri anda gözleri ilk birbirlerini görür. İlk görüşte aşk diyebileceğimiz bu durum, Özgür ve Deniz’i türlü tesadüflerle birbirine bağlayacak ve aşk, karşı konulmazlığını bir kez daha kanıtlayacaktır.

Kaçıklık Diploması (1998)

heavybear | 15 September 2009 16:09

Yönetmen: Tunç Başaran
Senaryo: Ayşe Nil Şamlıoğlu, Tunç Başaran, Haluk Ünal

Oyuncular:

Ayda Aksel … Nur
Selçuk Yöntem … Murat
Meriç Başaran … Suna

Milletvekili olan bir baba, büyük topraklara sahip olan annesi ve iki erkek kardeşe sahip olan Suna çocukluk yıllarında hem erkek kardeşlerinden hem de babası tarafından aşağılayıcı davranışlara mağruz kalır. Kardeşlerinden birisinin kalp hastası olması nedeniyle ölmesi Suna’ya hayatın farklı bir tarafını ortaya koymuştur. Darbe döneminde babasının tutuklanmasıi daha sonraları annesi ve babasının kavgaları, erkek kardeşinin onu dövmesi Suna’da daha da içinden çıkılmayacak bir sorunun içine düşmesine neden olur. Üniversite yıllarında tanıştığı Murat ile evlenir, çocuk sahibi olur. Ancak trafik kazası sonucu çocuğunun ölmesi ona ızdıraplı günlerin yaklaştığının yalnızca bir habercisi olacaktır. Kocası ile arasındaki ilişkilerin kopma noktasına gelmesi, kendine tutunacak bir dal olarak Atatürk konulu bir kompozisyon yarışmasına girmesine neden olur, ancak ondan da bir sonuç alamaz. Yavaş yavaş kontrolünü kaybeden Suna, hastaneye yatırılır ve manik depresif tanısı konur. Bundan sonra ise Suna’yı zorlu ama kendini bulmasında önemli bir zaman dilimi beklemektedir.