bildirgec.org

aşkı memnu hakkında tüm yazılar

Günümüz dizileri neyi amaçlıyor?

bithikotsis | 21 April 2011 11:01

Yeni çağın vazgeçilmez kullanıcısı olduğumuz aygıtı televizyonun da vazgeçilmez, kendine bağladığı bir yayın türü olan diziler ve amaçlarından bahsedeceğiz sizlere.

Son zamanlarda reyting rekorlarına rekor katan, halkı televizyona kilitleyen diziler aldı başını gidiyor. Bu kadar reytingi almasının sebebi seyircide ”acaba sonra ne olacak” merakı uyandırması. Zaten bu yüzden bu yayınlar dizi adını taşıyor.

Peki nedi bu dizilerin amacı? Halkı galeyana getirmek mi? Halkı mutlu kılmak ya da üzmek mi?

Türk televizyonlarının yarattığı son yıldız

kahramancayirli | 18 September 2010 16:08

80lerde Müjde Ar için deniyordu. 80lerin ikinci yarısından itibarense Hülya Avşar için. “Türk Sineması’nın son yıldızı.” Sonra özel televizyonların ortalığa saçıldığı 90lar geldi geçti. Peşinden kitle iletişiminin bambaşka boyutlara taşındığı 2000lerin ilk on yılı. Ve nihayet nur topu gibi bir yıldızımız oldu: Deşilmeye müsait, bol malzemeli bir geçmiş; kendine güvenmekten bir basamak daha yukarısı; ışıltılı bir duruş, medyanın her türlüsüyle Hülya Avşarvari bir ilişki, genelde sanatçıların çoğundan alışkın olduğumuz saygılı, “arkadaşlar da işini yapmaya çalışıyor”dan fazlası, yerine göre ters, bazen azarlayıcı, kimi zaman evin küçük, sempatik kızı modunda, oynadığı iki film, kaliteli sinema çizgisinin altında da olsa, artık yıldız o. Onun reklamında oynadığı patates cipsinin, deodorantın satışı önemli ölçüde artıyor. Günbegün, gitgide marka olma yolunda. Türk televizyonlarının yarattığı son yıldız. Beren Saat. Uzak, mesafeli, az röportaj, az görüntü ama bir vesileyle hep haber. Dizi çekimi için Çeşme’de kaldığı otelini değiştirmesi de haber, saçındaki beyaz tel de, … Birçok televizyon figürünün, sunucu, oyuncu, yapımcı,… “yenilerden kimi takip ediyorsunuz, beğeniyorsunuz” sorusunun direkt yanıtı.Yeni dizisi Fatmagül’ün Suçu Ne’nin tanıtım filminde Saat’in gölgede bir görüntüsü var. Bir an gerçekten dizide Hülya Avşar’ın oynadığını sandım. O kadar benziyor yani. Kim bilir, belki kaderleri de benzer, ne dersiniz? Çok tutan, kaliteli diziler, büyüyen hayran kitlesiyle birlikte herkesten daha da uzaklaşan bir oyuncu?

şehi̇tleri̇ deği̇l aşk-i memnuyu terci̇h etti̇ler suçlu oldular mi?

mert5555 | 30 June 2010 13:13

Bilindiği üzere aşk-ı memnu dizisinin yayınlandığı gece bir çok şehit haberi de yayınlanmıştı e haliyle bir gün sonra da gazetelerde “şehitler kimin umurunda?”, “türkiye şehitleri aşk-ı memnu’ya tercih etti” , “şehitler aşk-ı memnu’ya satıldı” gibi ülkemiz gazetecilerinden nefis ve yaratıcı aynı zamanda da gazlayıcı başlıklar gördük. Peki haklılar mı? gelin bir konuya el atalım;

Denildiği gibi gerçekten de dizinin yayınlandığı akşam şehit haberleri vardı ve gerçekten de izlenme oranları düşüktü. Buradaki habere göre aşk-ı memnu’nun toplam izlenme oranı3 büyük kanalın-ki kendileri kanald, star tv ve show tv olurlar-toplam izlenme oranına bile ulaşamamış. haliyle bu haber milletimizin ayakta uyuduğunu destekler bir taraf kazanıyor.

Usta Bir Oyuncu: Selçuk Yöntem

cevahirrr | 20 September 2009 14:37

Selçuk Yöntem 13 Temmuz 1953’te Eyüp İstanbul’da doğmuş. 1975 ve 1976 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü‘nden mezun olmuş. 1977 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu‘nda sanat yaşamına profosyonel olarak başlamış. 1990’da film ve dizi çalışmalarına başlayan Yöntem, televizyon ve tiyatro çalışmalarına halen devam ediyor.

Yöntem’in rol aldığı ilk oyun 1978 tarihli Topuzlu. Yönetmenlik de yapan Yöntem’in yönettiği ilk oyun ise 1993 – Aşağıdakiler. Televizyon dünyasına adımını ise 1978 yapımı siyah beyaz bir dizi olan Atlı Karınca ile atmış.