bildirgec.org

jon voight hakkında tüm yazılar

Deliverance (1972)

queennothing | 03 December 2011 16:19

Beş defa Oscar’a aday gösterilen İngiliz sinemacı John Boorman‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Deliverance“, 1972 senesinde çekildi. James Dickey’in romanından uyarlanan filmin senaryosu yine James Dickey tarafından yazıldı. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Jon Voight ile Amerikan aktör Burt Reynolds‘un başrollerini paylaştıkları filmde aktör Ned Beatty ile aktör Ronny Cox da rol alıyor. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Düzenleme dallarında Oscar adayı olan filmin orjinal süresi 110 dakikadır.

Pearl Harbor (2001)

queennothing | 24 May 2011 10:16

Transformers serisi ile bilim-kurgu hayranlarının gönüllerine taht kuran Amerikan yönetmen Michael Bay‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Pearl Harbor“, 2001 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Randall Wallace tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktör Ben Affleck, İngiliz aktris Kate Beckinsale, Amerikan aktör Josh Hartnett, Oscar Ödüllü aktör Jon Voight, usta aktör Alec Baldwin, Cuba Gooding Jr., Ewen Bremner, Michael Shannon, Greg Zola, aktris Jennifer Garner, Catherine Kellner, Jaime King, William Lee Scott ve Tom Sizemore gibi isimler rol alıyor. En İyi Görsel Efekt, En İyi Müzik ve En İyi Ses dallarında Oscar’a aday gösterilen “Pearl Harbor”, En İyi Ses Düzenleme Oscarı’nı kazandı. İki sıkı dostun görevleri gereği ayrı düşmesinin getirdiği felaketten sonra bir kadın yüzünden karşı karşıya gelmesi ve değişen hayatları anlatan yapım, 140 Milyon Dolar ile çekildi.

Midnight Cowboy (1969)

queennothing | 25 April 2011 10:51

İngiltere’de dünyaya gelen yönetmen John Schlesinger, kariyeri boyunca 25’ten fazla filme imza attı, bir Oscar Ödülü kazandı ve 2003 senesinde hayatını kaybetti. Schlesinger’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Midnight Cowboy” (Geceyarısı Kovboyu), James Leo Herlihy’nin romanından uyarlandı. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Jon Voight ile iki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Dustin Hoffman‘ın başrollerini paylaştıkları filmde Sylvia Miles, Brenda Vaccaro, Barnard Hughes ve Jennifer Salt gibi isimler de rol alıyor. 4 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen 1969 çıkışlı film, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazandı.

24: Redemption (2008)

queennothing | 12 November 2009 16:29

24” adlı TV dizisinin 6 ile 7. sezonu arasındaki uzun sessizlikten sonra, dizinin sadık izleyicileri için sadece TV’de yayınlanmak üzere “24: Redemption” adında bir film çeken yapımcılar, bir buçuk saatlik yapımda ‘Jack Bauer’ karakterinin Amerika topraklarını terketmek zorunda kaldıktan sonra Güney Afrika’da yaşadığı süreci ve o esnada gerçekleşen çocuk katliamını konu alıyor.
Kiefer Sutherland‘in başrolünde yer aldığı filmde Robert Carlyle, Jon Voight, Cherry Jones, Bob Gunton, Peter MacNicol gibi isimler de rol alıyor

Daha önce işlediği suçlar yüzünden (işkence, zorla alıkoyma, tehdit, devlet kurumlarına ve emirlere karşı gelme) Amerika Birleşik Devletleri tarafından yargılanmak üzere tutuklanacak olan Jack Bauer, ülkesine yıllarca hizmet verdikten sonra teslim olmayı reddederek, kaçak olarak ülke ülke dolaşır. Son durağı Güney Afrika olan ve yerleşik hayat kavramını aklından tamamen silen Jack, yaşadığı kasabada eski arkadaşı Carl Benton’un kurduğu okula da yardım etmektedir. Kasaba yaşayan çocuklarla yakın ilişki kuran Jack, kurduğu düzenin Amerika’dan gelen bir görevlinin elindeki teslim olma çağrısıyla bozulması karşısında, çareyi ülkeyi terketmekte bulur ve toparlanmaya başlar.

Easy Rider

uuuucar | 29 June 2009 16:24

Filmin afişi
Filmin afişi

Çekildiği günden bugüne kadar gençleri etkileyen; giyimlerini, tavırlarını, hayata bakışlarını, duruşlarını, yürüyüşlerini, konuşmalarını ve hatta beğenilerini alt üst eden tam manasıyla Kült bir film.
Easy Rider ın Türkçe karşılığı “geniş insan” dır. Çalışmayan, para kazanma derdi olmayan, güncel sorunları kafasına takmayan insan tipidir. Zaten film de Amerika’yı motorlarıyla gezen iki hippinin,Wyatt (Peter Fonda) ve Billy’nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır. Ardından bu öyküye Jack Nicholson da katılıyor ve film tadından yenmez bir hale geliyor.Bağımsız sinemanın en önemli filmlerinden biridir. Hiç bir zaman değerini kaybetmemiş, aksine her geçen gün değerine değer katmış bir yol filmidir.
Ayrıca o günler de stüdyo dışında da sinema çekilebileceğini ispatlaması açısından ve düşük bütçesiyle Hollywood’a kafa tutan bir yapıdadır.Kendi dönemine ait; Dustin Hoffman ile Jon Voight döktürdüğü Midnight Cowboy ve Alice’s Restaurant la birlikte sinema tarihini kökünden sarsan özelliğe sahiptirler. Bu yüzden de muhafazakar kesimler tarafından pek sevilmeme gibi bir durumları da söz konusudur.

YAKINDA İZLEYECEKLERİMİZ…

tenedian | 04 December 2006 18:44

Önümüzdeki yıl içinde izleyeceğimiz bilim kurgu filmlerini merak ediyor musunuz?
İşte kısa bir liste:
TRANSFORMERS:
Yönetmen:Michael Bay
Oyuncular:Jon Voight, Bernie Mac, John Turturo, Tyrese Gibson, Dane Cook
İzleyeceğimiz muhtemel tarih: 2007 Temmuz
Websiteleri: http://www.transformerslive.com/
APOCALYPTO:
Yönetmen: Mel Gibson
Oyuncular:Dalia Hernandez, Marya Serbulo, Gerardo Taracena, Raoul Trujillo
İzleyeceğimiz muhtemel tarih:2006 Aralık
Websiteleri: http://www.apocalypto.com/
HARRY POTTER AND THE ORDER OF THE PHOENIX:
Yönetmen:David Yates
Oyuncular: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes
İzleyeceğimiz muhtemel tarih:2007 Temmuz
Websiteleri: http://www.harrypotterorderofthephoenix.com/
GHOST RIDER:
Yönetmen: Mark Steven Johnson
Oyuncular:Nicolas Cage, Wes Bentley, Eva Mendes, Sam Elliott, Peter Fonda
İzleyeceğimiz muhtemel tarih: 2007 Şubat
Websiteleri: http://www.sonypictures.com/movies/ghostrider/index.html
JURASSIC PARK 4:
Yönetmen: Joe Johnston
Oyuncular: Keira Knightley, Sam Neill
İzleyeceğimiz muhtemel tarih: 2007 sonu