bildirgec.org

jean paul belmondo hakkında tüm yazılar

Les cent et une nuits de Simon Cinéma (1995)

queennothing | 28 November 2011 19:01

Sinemanın 100. yılı şerefine hoş bir film çekmek isteyen Agnes Varda, 1995 senesinde karşımıza “Les cent et une nuits de Simon Cinéma” ile çıktı. Senaryosu yine Varda tarafından yazılan film, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı adayı oldu. Fransız aktör Michel Piccoli‘nin başrolünde yer aldığı ve Julie Gayet’in yardımcı rolü üstlendiği filmde Marcello Mastroianni‘den Jean-Paul Belmondo‘ya, Sandrine Bonnaire’den Jean-Claude Brialy’e, Catherine Deneuve’den Alain Delon’a, Clint Eastwood, Jeanne Moreau, Jane Birkin, Isabelle Adjani, Harrison Ford, Gerard Depardieu’ya kadar bir çok ünlüyü görmek mümkün. Orjinal süresi 100 dakika olan film, İngilizce’ye “A Hundred and One Nights” olarak çevrildi.

Moderato cantabile (1960)

queennothing | 30 April 2011 16:21

İngiltere doğumlu yönetmen Peter Brook‘un yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Moderato cantabile“, Fransız yazar Marguerite Duras‘ın kitabından uyarlandı. 1960 senesinde gösterime giren filmde BAFTA Ödüllü Fransız aktris Jeanne Moreau ile Fransız aktör Jean-Paul Belmondo rol alıyor. Bir kadın ile bir adamın, başka bir kadın ile adamın aşkları hakkında konuşmalarıyla ilerleyen film, kadın-erkek ilişkilerine hem kadın, hem erkek, hem de üçüncü kişi gözüyle bakabilecek kadar iyi uyarlanmış bir eser.

Evlenmekten Korkmuyorum; La sirène du Mississipi (1969)

queennothing | 11 March 2011 10:24

Yeni Dalga‘nın usta isimlerinden François Truffaut, 1932’de Paris’te dünyaya geldi. Fransız Sineması’na şekil veren yönetmenlerden biri sayılan Truffaut, yirmi küsur film çekti ve 1984’te hayatını kaybetti. Yönetmenin 1969 senesinde çektiği sinema filmi “La sirène du Mississipi“de (Türkçe’siyle ‘Evlenmekten Korkmuyorum’) Fransız aktris Catherine Deneuve, Fransız aktör Jean-Paul Belmondo, 2004 senesinde kaybettiğimiz Nelly Borgeaud, Martine Ferrière, Yves Drouhet ve Marcel Berbert rol alıyor. Çekimleri Fransa ve Reunion Adası’nda yapılan film, 1,5 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlandı.

İki Kadın; La ciociara (1960)

queennothing | 10 March 2011 23:59

Alberto Morawia’nın kitabından uyarlanan sinema filmi “La ciociara“, İtalyan yönetmen Vittorio De Sica tarafından çekildi. Filmde Oscar Ödüllü İtalyan aktris Sophia Loren, Fransız aktör Jean-Paul Belmondo, 2002 senesinde hayatını kaybeden aktör Raf Vallone, Eleonora Brown ve Emma Baron gibi isimler rol alıyor. Sica’nın savaşa ve savaşın götürdüklerine eleştirisi diyebileceğimiz “La ciociara“, ülkemizde 1983 senesinde ‘İki Kadın’ adıyla vizyona girdi.
Ceasira, kızı Rosetta ile Roma’da yaşamaktadır. 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle canları tehlikeye giren anne kız, memleketlerine dönmeye karar verirler. 13 yaşındaki kızını bir başına büyütmeye çalışan Cesira’nın yiyecek yemek bulamaması ve tehlikere karşı çaresizliğini gözler önüne seren film, kadın filmleri arasında yer alıyor.

Rio Macerası; L’homme de Rio (1964)

queennothing | 24 February 2011 12:27

2004 senesinde hayatını kaybeden Fransız yönetmen Philippe de Broca‘nın çektiği sinema filmi “L’homme de Rio“, 1964 senesinde vizyona girdi. 1933 doğumlu Fransız aktör Jean-Paul Belmondo ile 25 yaşındayken trafik kazası geçirip hayatını kaybeden Fransız aktris Françoise Dorléac‘ın başrollerini paylaştıkları film, En İyi Senaryo dalında Oscar’a aday gösterildi.
Asker olan Adrien Dufourquet’in bir haftalık izin süresi içinde kaçırılan kız arkadaşını kurtarışı ve çalınan tarihi eserlerin akıbetini öğrenip hırsızların planlarını bozmasını konu ediniyor.

Kadın kadındır; Une femme est une femme (1961)

queennothing | 16 January 2011 14:08

Yeni Dalga‘nın öncü isimlerinden Jean-Luc Godard‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Une femme est une femme” (Kadın Kadındır), 1961 senesinde vizyona girdi. 160.000 Dolar gibi mütevazı bir bütçeyle çekilen film, Godard’ın filmografisindeki ilk renkli yapım olarak da özel bir yere sahip. Filmde Danimarka doğumlu aktris Anna Karina, aktör Jean-Claude Brialy ve Jean-Paul Belmondo rol alıyor.
Bir striptiz kulübünde dansçı olarak çalışan genç ve güzel Angela’nın hayattan tek isteği, bir çocuk sahibi olmaktır. Erkek arkadaşı Emile Recamier’e bu konuyu açan Angela, genç adamın umarsızlığı yüzünden anne olmak hevesini ertelemek zorunda kalır. Zaman geçtikçe Emile’ye baskı yapan Angela, genç adamdan oldukça tuhaf bir teklif alır; Angela’nın, arkadaşı Alfred ile bir gece geçirmesini isteyen Emile, genç kadına yaptığı bu teklifin sonuçlarını düşünmedenAngela’ya zaten aşık Alfred ile genç kadının arasını yapar.

Teklifi kabul eden Angela, bu garip aşk üçgeninin ev sivri köşesindedir ve amacına ulaşmıştır.

Pierrot le fou (1965)

queennothing | 06 October 2010 12:07

Lionel White’ın romanı “Obsession”dan uyarlanan 1965 çıkışlı sinema filmi “Pierrot Le Fou” (Çılgın Pierrot), Fransız Yeni Dalgası’nın tatlı meyvelerinden biridir. Jean-Luc Godard’ın yönetmenliğini yaptığı filmde bir çok sahne ve dikkatli bir seyircinin gözüne çarpan küçük ve önemli ayrıntılar, bugün hala kullanılmakta, özellikle Hollywood yapımlarının göndermelerine konu olmaktadır. BAFTA, İngiltere Enstitüsü Film Ödülleri ve Venedik Film Festivali’nde çeşitli dallarda aday gösterilen filmde Fransız aktör/ yapımcı Jean-Paul Belmondo, Danimarka doğumlu aktris Anna Karina ve Graziella Galvani rol alıyor.

Varlıklı bir kadınla evli olan Ferdinand, hayatında tutku, aşk, sevgi ve belki de en önemlisi adrenalin eksikliği çektiğini farkeder. Eşi ve sosyetik arkadaşlarıyla verdikleri bir parti sonrası çılgınca bir şey yapıp, evdeki çalışan Marianne ile kaçan Ferdinand (artık Pierrot olmuştur), eksiklerini giderecek, fazla gelenle de başına bela alacaktır.

“À bout de souffle” ve modern yüzü “Breathless”

queennothing | 12 May 2010 09:57

Yeni Dalga akımının iki öncü ismi François Truffaut ve Jean-Luc Godard‘ın ortak projesi olan “À bout de souffle” (Serseri Aşıklar), 1960 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu Truffaut’un yazdığı, yönetmenliğini Godard’ın üstlendiği BAFTA adayı olan film gösterime girdikten tam 23 sene sonra; 1983’te Jim McBride tarafından “Breathless” adıyla yeniden çekildi. Orjinalinde Fransız aktör Jean-Paul Belmondo‘nun rol aldığı yapımın yeniden çevriminde Amerikan aktör Richard Gere rol almakta.