bildirgec.org

js hakkında tüm yazılar

jQuery’de performans için optimizasyon

mnc | 23 August 2012 13:57

Optimize jQuery yazmak ve ipuçları JS malumunuz evrim geçirdi, temelde değişen fazla bir şey olmasa da bir dünya satır kod yazılıyor artık. Peki bir kaç ipucu nasıl olur ?

1) jQuery yükle, güncel olsun.
Kendi site dizininizden jQuery çağırmak mantıklı gelebilir, ancak, artık library boyutu 32kb civarını buldu, üstelik buna pluginleriniz eklenecek. Son versiyon olup olmadığı da belli değil.
Sürekli güncelleyecek misiniz ? bunu kullanarak otomatik olarak sayfanıza son sürümü eklemiş olur hem de, kullanıcılar önceden başka sitelerde buradan jQuery çağırmış olduğu için önceden önbelleğe alınarak size yüklemede zaman kazandırır.
Ayrıca, minified önemli bir kelime sizin için. minified versiyon, jquery nin kodlarının sıkıştırılarak küçültülmüş versiyonudur. Her zaman bu sürümü kullanın, diğer türlü 32 kb yerine 300kb civarı data çağırmış olacaksınız. İkinci bir not ise, lokalde çalışıyorsanız, jquery nizi lokalden çağırın, işinizi bitirdikten sonra üstteki kullanıma geçebilirsiniz.

Plesk güvenlik açığı, js virüsünden kurtulmak

risingson | 20 July 2012 15:57

Merhaba arkadaşlar. Son haftalarda bilgisayar-bilişim sektöründe sunucusu olanların ya da sunucu kullananların karşılaştığı ilginç, reklamdan para kazandıran *.js dosyalarına bulaşan virüsten bahsedeceğim.

Mevzu bahis virüs olayı şudur : js dosyalarımızın en altında

/*km0ae9gr6m*/

diye başlayıp

/*qhk6sa6g1c*/

diye biten, bize ait olmayan ve arama motorlarının bizi örnek resimdeki gibi güvenlik tehdidi olarak tanımlamasına sebep olan kod blogudur.

örnek sorun
örnek sorun

2010’un En İyi jQuery Uygulamaları

angelsdemos | 10 December 2010 15:27

Daha önceden 2010’un En İyi Fontlarını ve 2010’un en iyi Ücretsiz Wordpress Temalarını yayınlamıştık. Web alemindeki “2010’un en iyileri” dizisinde sıra jQuery uygulamalarında. jQuery kullanılmaya başlandığından beri hızla artan uygulama sayısı bu yılda oldukça arttı. Biz sizin için en iyi jQuery uygulamalarını derledik. Bu uygulamaların birçoğunu farklı bildirilerde de görebilirsiniz.

interaktif Grafik Uygulaması : gvChart

angelsdemos | 04 December 2010 12:12

jQuery tabanında hazırlanan gvChart, interaktif bir tablo-grafik uygulamasıdır. gvChart ile verdiğiniz verilere göre birçok grafik oluşturabilirsiniz. İstatistik bilgilerini daha çarpıcı ve daha detaylı bir şekilde web sitenizde göstermek istiyorsanız gvChart tam size göre bir uygulama.


5 farklı grafik çeşidi bulunan gvChart, rakiplerinin aksine tamamen interaktif olarak hazırlanmıştır. Sadece imaj şeklinde veya flash gibi farklı eklentiler gerektiren bir uygulama değildir. Google js api kullanılarak hazırlanan oldukça yararlı ve etkileyici bir jQuery uygulaması.

Mozilla Labs’tan Chromeless

angelsdemos | 27 October 2010 12:43

Mozilla Labs yaptığı duyuru ile yeni projesi Chromeless‘i tanıttı. Popüler internet tarayıcısı Firefox‘un en sade halinden itibaren siz kendi tarayıcınızı; herhangi bir arayüz, tema, eklenti olmadan HTML, CSS ve JavaScript gibi standart web dilleri ile tasarlayabileceksiniz.

“Chromeless: Build your own Browser UI using HTML, CSS and JS” (Chromeless : HTML, CSS ve JS ile Kendi Tarayıcını İnşa Et) başlığı ile yeni ürününü tanıtan Mozilla Labs takımı, yeni projeleri sayesinde kullancıların kişiselliğine önem verdiğini bir kez daha vurguladı. Mozilla Labs’ın XUL kullanımı yerine web dillerini kullanması projeyi oldukça geniş bir kitleye yaydı. Önceden sadece birtakım geliştiricilerin kullanabildiği XUL yerine artık tarayıcınızı değiştirebilecek ve istediğiniz zaman değişiklik yapabileceksiniz.

Gelişmiş Çevrimiçi Metin Editörü: elRTE

angelsdemos | 14 October 2010 12:46

elRTE, web sitenizde kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu WYSIWYG editördür. Javascript ve jQuery kütüphanesi kullanılarak hazırlanan bu muhteşem HTML editör ile web içeriğinizi istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz.Studio 42 tarafından geliştirilen elRTE’yi ticari olan veya olmayan bloglar, forumlar ve benzer birçok serviste ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Zengin içeriği ile metin düzenlemenize her yönü ile olanak veren bu editörü kolaylıkla web sitenize entegre edebilir ve sonrasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yazılarınızın biçimlendirilmiş şekildeki html kodlarını görebilirsiniz. Hafif, hızlı ve kolay kolay kullanıma sahip elRTE üzerindeki düzenlemeler css olarak da kaydedilebilir.

Demo modu, Word’den kopyanan yazıları temizleme, ifade ekleme, gelişmiş tablo ve resim ekleme eklentileri ve tam ekran modu ile muhteşem bir derleme aracı olan elRTE ile masaüstü programlardaki tüm özellikleri bulabilir, Gelişmiş bir şekilde metinlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Kullanışlı Html5 video oynatıcı: SublimeVideo

angelsdemos | 12 October 2010 09:44

Html5’in yeniliklerinden biri olan web sayfasında herhangi bir eklenti gerektirmeksizin video oynatabilme özelliğini kullanarak geliştirilmiş SublimeVideo, video oynatıcılarda isteyebileceğiniz tüm özelliklere sahip olan, özelleştirilebilir bir html5 video oynatıcısıdır.

Tüm tarayıcılarda kullanabileceğiniz ayrıca iPhones, iPads ve Android yüklü telefonlarda da kullanılabilecek olan bu muhteşem html5 video player oldukça kullanışlıdır.

Ses kontrolü, tam ekran modu, zaman ve ters zaman göstergesi, boyutlandırma, şık efektler gibi birçok özelliği bulunan bu html5 video oynatıcıda arayabileceğiniz tüm özellikler bulunmakta. Ekstra olarak sayfada tooltip olarak küçük bir pencere olarak video oynatıcıyı açma, videoları galeri şeklinde sıralama gibi özelliklerde bulunuyor.

Web Tasarımcıları için Faydalı 5 Araç

angelsdemos | 07 October 2010 12:36

Web tasarım işi oldukça uzun sürebilir. Bu yüzden yapılan birçok uygulama bulunmakta. Bu uygulamalar size zaman kazandırmakla beraber birçok açıdan da yardımcı oluyorlar. Aşağıdaki ücretsiz uygulamaları siz de kullanabilirsiniz.

Flowplayer

Web sitenizde bulunan videoları kullanışlı ve ücretsiz bir flash arayüz olan flowplayer ile yayınlayabilirsiniz. FLV, SWF, MP3, MP4, H.264 video, JPG, PNG gibi formatları destekliyor. ayrıca video içeriğine reklam yerleştirebilme, çalma listeleri oluşturabilme, tam ekran gibi birçok özelliği bulunmakta. Ücretsiz sürümünü kullandığınız takdirde sadece tam ekran modunda sağ alt köşede Flowplayer logosu olmasının dışında herhangi bir eksiği olmayan bu muhteşem arayüz, gpl lisansına sahip ve oldukça gelişmiş.

FancyBox

FancyBox, web sitenizde kullanabileceğiniz gelişmiş bir resim görüntüleme aracıdır. Web sitenizdeki resimleri tooltip şeklinde büyük veya orjinal halini ziyaretçilerinize gösteren bu uygulamayı isterseniz galeri şeklinde de kullanabilirsiniz. swf, iframe gibi desteğe de sahip olan uygulama, oldukça kolay bir kullanıma sahip.

Wordpress için yapılmış bir eklentisi de bulunmakta.

5 kullanışlı jQuery Uygulaması

angelsdemos | 21 September 2010 14:47

web 2.0‘dan web 3.0‘a geçiş aşamaları, html5 ve css3 gibi farklı dillerin gelişmesi ile web uygulamaları artık tamamen interaktif olabiliyor. Görsel açıdan oldukça verimli ve klasik web’te genelde eklentilerle sağlanan birçok uygulama artık bunlara gerek kalmadan sağlanabiliyor. jQuery kütüphanesinin genişliği ile birçok farklı uygulama yapılabiliyor. Aşağıdaki açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz uygulamaları geliştirebilir veya kullanabilirsiniz.
Captify

Captify, resimler için hazırlanan basit fakat kullanışlı bir başlık aracıdır. Bu muhteşem jQuery uygulaması ile web sayfanızdaki tüm imajlara başlık ekleyebilir ve kısa notlarınızı imajların altına yerleştirebilirsiniz. Sadece 2.3kb. boyutundaki bu ufak fakat çok yararlı uygulama ile ziyaretçilerinizi bilgilendirebilir, kullanım kolaylığı sayesinde her projenizde yer verebilirsiniz.

gvChart

Birçok uygulamada başarılı şekilde kullanabileceğiniz gvChart, istatiksel verileri tablo ve şema halinde herhangi bir eklenti kullanmadan web sitenize yansıtmaya yarar. 5 farklı demosunu tamamen özelleştirebilir ve istediğiniz gibi web siteniz ile uyum aşamasına getirebilirsiniz. Farklı renkler seçebilme ve istatiklerde tooltip kullanabilme gibi özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı bir uygulama.