bildirgec.org

charles durning hakkında tüm yazılar

Amerika’nın yeni ikonu; Tootsie (1982)

queennothing | 02 December 2011 19:04

2008 senesinde yaşamını yitiren usta yönetmen Sydney Pollack‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Tootsie“, 1982 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Larry Gelbart ile Murray Schisgal tarafından yazılan filmde iki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Dustin Hoffman, iki Oscar Ödüllü Amerikan aktris Jessica Lange, Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktris Teri Garr, Amerikan aktör Bill Murray, 1923 doğumlu aktör Charles Durning, Dabney Coleman, Geena Davis ve Pollack’ın kendisi rol alıyor. Lange’ye En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü getiren film, En İyi Film de dahil olmak üzere toplam 9 dalda Oscar adayı oldu. Orjinal süresi 116 dakika olan film, 22 Milyon Dolar ile çekildi.

I.Q. – Aşk ve Zeka (1994)

padmess | 13 July 2011 17:59

Tim Robbins ve Meg Ryan’dan romantik bir film

Albert Einstein’in yiğeni Catherine Boyd son derece zeki, akıllı ve mantıklı bir kadındır. Amcasının araştırmalarına da yardımcı olan Catherine hayatında duygulara pek de yer vermeyen, mantık çerçevesinde oluşturmuş olduğu ilişkisini evlilikle devam ettirecekken arabası bozulur ve her şey bir anda değişmeye başlar.

Ed Walters, son derece zeki ancak kimilerine göre (mesela Catherine Boyd’a göre) potansiyelini kullanamamış bir araba tamircisidir. Alber’ın ve arkadaşlarının da desteğiyle Catherine’e olan aşkını ifade edip, onu tavlamaya çalışır…

Üçkağıtçı ortaklar; The Sting (1973)

queennothing | 12 March 2011 16:11

1921 senesinde Amerika’da dünyaya gelen yönetmen George Roy Hill, kariyeri boyunca az sayıda filme yönetmenlik yapmış olsa da kendinden sonra gelen sinemacılara ilham kaynağı oldu. 2002 senesinde kaybettiğimiz yönetmenin 1973 senesinde 5 Milyon Dolar bütçeyle çektiği suç komedisi “The Sting“, zekice işlenen olay örgüsü ve çekim teknikleri ile olmazsa olmaz filmler arasına girmiştir. Senaryosunu David S. Ward’ın yazdığı yapımda 2008 senesinde kaybettiğimiz aktör Paul Newman, aktör Robert Redford, Robert Shaw, Ray Walston, Charles Durning, Robert Earl Jones, Harold Gould, Eileen Brennan ve Dana Elcar gibi isimler rol alıyor. 1930’lu yılların Chicago’sunda geçen öykümüz, dolandırıcı iki ortağı anlatıyor.

Dick Tracy (1990)

queennothing | 19 December 2009 19:01

Çizgiroman yazarı Chester Gould‘un 1931 çıkışlı çizgiromanından uyarlanan 1990 çıkışlı sinema filmi “Dick Tracy”, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’, ‘En İyi Ses’ ve ‘En İyi Sanat Yönetimi’ dalında Oscar adayı olurken, ‘En İyi Makyaj’, ‘En İyi Dekorasyon’ ve ‘En İyi Müzik’ dalında olmak üzere toplam üç dalda Oscar Ödülü kazandı.
1937, Amerika doğumlu aktör Warren Beatty‘nin başrolünde yer aldığı yapımda Al Pacino, Glenne Headly, Seymour Cassel, Dustin Hoffman, Madonna, James Keane, Kathy Bates, Charles Durning, Charlie Korsmo, Paul Sorvino, Mandy Patinkin gibi isimler rol alıyor.

Big Boy Caprice, rüya kent Chicago’nun azılı bir mafyabaşıdır. Kendisine rakip olan tek kişi, Lips Manlis’in kendisidir. Manlis’in işlettiği gece kulübünü basan ve rakibini kaçıran Big Boy, Manlis’in sevgilisi şehvet abidesi Breathless Mahoney’i de alıkoyar. Mahoney’i yanına alarak gücünü bir kez daha ispatlayan Big Boy, kararlı, yumuşak ve sadık bir polis dedektifi olan Dick Tracy’den henüz habersizdir.

Dog Day Afternoon (1975)

queennothing | 28 October 2009 09:57

12 Angry Men“, “Serpico“, “Gloria“, “Child’s Play“, “Before The Devils Knows You’re Dead” gibi yapımların yönetmenliğini üstlenen 1924, Philadelphia doğumlu yapımcı/yönetmen Sidney Lumet‘in yönetmenliğini yaptığı 1975 çıkışlı “Dog Day Afternoon“, gerçek bir olayı gözler önüne seriyor.
Al Pacino‘nun başrolünde yer aldığı yapımda Chris Sarandon, John Cazale, Charles Durning, James Broderick gibi isimler de yer alıyor. ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Film Düzenleme’ dalında Oscar adayı olan yapım, ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar Ödülü kazandı.

Sonny, psikolojik sorunları olan Sal ve bir arkadaşıyla birlikte silahla donanmış bir şekilde soymak üzere bankaya gider. Cesaret edemeyen arkadaşının gidişiyle Sal ile kalan Sonny, bankanın etrafını saran polislerden kurtulmak için banka müdürü ve çalışan kadınları rehin alır.