bildirgec.org

carey mulligan hakkında tüm yazılar

The Great Gatsby -Fragman-

cherry blossom girl | 23 May 2012 10:10

Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald tarafından yazılmış Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby), 1974 yılında da beyaz perdeye aktarılmış, başrollerini Robert Redford ve Mia Farrow paylaşmıştı. Yıllar sonra yeniden vizyona girmeye hazırlanan filmin yönetmen koltuğunda bu defa Baz Luhrmann, kadroda ise; Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire gibi oldukça tanıdık simalar var. Buyrunuz burada da fragman.

Drive (2011)

queennothing | 29 November 2011 20:05

Pusher serisinden tanınan Danimarkalı yönetmen Nicolas Winding Refn‘in çekmiş olduğu sinema filmi “Drive”, 2011 senesinde gösterime girdi. James Sallis’in romanından uyarlanan filmin senaryosu Hossein Amini tarafından yazıldı. Oscar adaylığı bulunan Kanadalı aktör Ryan Gosling‘in başrolünde yer aldığı filmde Carey Mulligan, Bryan Cranston, Albert Brooks, Oscar Isaac, Christina Hendricks, Ron Perlman ve Russ Tamblyn gibi isimler de rol alıyor. Bütçesi 15 Milyon Doları aşan filmin çekimleri Los Angeles’ta tamamlandı. Daha şimdiden eleştirmenlerden tam not alan “Drive“, 2011 Oscar Ödülleri konusunda da oldukça iddialı olacağa benziyor.

Shame (2011)

elizabethtaylor | 18 October 2011 12:49

Hunger” adlı yapımdan tanıdığımız İngiltere doğumlu yönetmen Steve McQueen‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Shame“, 2011 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine McQueen ile Abi Morgan tarafından yazılan filmde Alman aktör Michael Fassbender ile İngiliz aktris Carey Mulligan rol alıyor. Hollywood Film Festivali’nde Hollywood Film Ödülü’nü kazanan film, Venedik Film Festivali’nde iki ödül birden aldı. Bütçesi 7 Milyon Doları bulan yapım, ülkemizde 2 Aralık 2011 tarihinde vizyona girecek.

The Greatest (2009)

queennothing | 04 September 2011 12:06

Amerikan yönetmen/ senarist Shana Feste‘nin çektiği ilk sinema filmi “The Greatest“, 2009 senesinin son aylarında gösterime girdi. Senaryosu yine Feste tarafından yazılan film, Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne aday gösterildi. Filmde Thelma&Louise ile tanıdığımız Oscar Ödüllü Amerikan aktris Susan Sarandon, Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktris Carey Mulligan, Aaron Johnson, iki defa Altın Küre adayı olan aktör Pierce Brosnan, Michael Shannon, Cara Seymour, Jennifer Ehle, Zoe Kravitz gibi isimler rol alıyor.

Never Let Me Go (2010)

queennothing | 20 May 2011 09:36

Amerika’da dünyaya gelen sinemacı Mark Romanek, ilk yönetmenlik deneyimini 1985 senesinde çektiği “Static” adlı yapım ile kazandı. Çeşitli müzisyenler için video klip yönetmenliği yapan Romanek, 2002 senesinde çektiği “One Hour Photo” ile adını dünyaya duyurdu. 2010 senesine gelindiğinde Kazuo Ishiguro’nun romanından uyarlanan “Never Let Me Go” adlı yapımla dikkat çeken yönetmen, Satürn Ödülleri’nde büyük başarı yakaladı. Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktris Keira Knightley, İngiliz aktör Carey Mulligan, Amerikan aktör Andrew Garfield, Charlotte Rampling, Sally Hawkins, Charlie Rowe ve Izzy Meikle-Small gibi isimler rol alıyor.

İki kardeş bir kadın; Brothers (2009)

queennothing | 14 April 2011 13:59

Altı defa Oscar’a aday gösterilen İrlandalı yönetmen Jim Sheridan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Brothers“, Danimarka yapımı “Brødre“den uyarlandı. 26 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen filmde İsrail doğumlu aktris Natalie Portman, Spider-Man olarak tanıdığımız Amerikan aktör Tobey Maguire, Donnie Darko olarak tanıdığımız aktör Jake Gyllenhaal rol alıyor.
Sam, Tommy ve Grace arasında geçen film, iki kardeşin birbirlerine duydukları sevgi ve zıtlığı konu ediniyor. Dilimize ‘Kardeşler’ olarak çevrilen yapım, 2009 senesinde vizyona girdi.

Hapisten yeni çıkan Tommy, aile evine geri döner. Kaptan olan abisi Sam’in görevde olması sebebiyle abisinin karısı ve iki çocuğuna babalık yapmaya çalışan genç adamın hayatı yavaş yavaş değişirken Sam, Afganistan’da esir düşer ve akıl almaz işkencelere maruz kalır.

Bu bir “Aşk dersi “: An Education

melikeuysal | 06 September 2010 17:09

60’lı yıllarda büyümeye yüz tutmuş bir genç kızın kadınlığa geçiş döneminde gerçek hayatla karşılaşmasının hikayesi “Aşk dersi”. Yönetmenliğini Loney Scherfig’in yaptığı “An Education“un başrollerini sinemanın yeni yüzlerinden biri olan Carrey Mulligan ve Peter Sarsgaard paylaşıyor. Ben ikisini de çok beğendım ve rollere yakıştırdım.

Konu şöyle ki; jenny (yani carrey) gayet başarılı lise öğrencisidir ta ki yagmurlu bir günde David’le tanışana kadar. David, kendisinden bir hayli büyük, yahudi, ne idüğü belirsiz bir tip olmasına ragmen kolayca jenny’i kendisine aşık edip, ailesine kendisini kabul ettirmeyi başarıyor.
Başlarda “peri masalı” gibi olan, sevdiği adamla Paris’e gitmeyi, dünyayı dolaşmayı planlayan jenny kolayca okul hayallerinden vazgeçiyor ve Oxford’u elinin tersiyle itiyor. Fakat bu rüyadan uyanması fazla uzun sürmüyor.
Aslına bakarsanız klasik bir konu, fakat işlenişi yine de güzel.
Ders verici bir yan var filmde, bakın hayat toz pembe değil gibilerinden.
Ben en çok kostümleri ve müzikleri sevdim.
Sonuc olarak sizi doyuracak bir film, olaganustu dıyemem ama yıne de seveceksınız.