bildirgec.org

polimer hakkında tüm yazılar

Araştırmacılardan, kendini onarabilen malzeme

bithikotsis | 06 Nisan 2011 20:21

Bilimadamları kendini yenileyen bir malzeme oluşturdu. Malzemenin henüz bir adı yok ama yapay plastik diye adlandırılıyor.

Bu malzemenin en önemli özelliği, kesildiği zaman hiç bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyulmadan tekrar yapıştırılabilmesi. Bu nasıl mı oluyor? Malzeme ikiye bölündüğünde iki taraftaki çekim yüzeyi kaybolmuyor ve korunabiliyor. Hani filmlerde görürdük, Terminatör kendini onarırdı. Eski haline dönerdi. Acaba bu gerçek olacak mı?

Giyim sektöründe devrim çok yakında!

Beacool | 21 Eylül 2010 17:16

Bu kadının kıyafetleri nerede?
Bu kadının kıyafetleri nerede?

Günümüzde en az gelişmekte olan sektörlerin başında bence tekstil sektörü geliyor. Her bir teknolojinin başka teknolojiyle birleştiği çağımızda nedense teknoloji giyim sektörüne o kadar hızlı adapte olmuyor, olamıyor. Hatırlarsanız bu adresteki yazımda yakın gelecekte modanın teknolojiye ayak uyduracağına dair birkaç öngörüm olmuştu.

Ve sanırım bu öngörüm gittikçe daha bir gerçeğe yaklaşıyor. Çünkü College London dan Dr Manel Torres ve Professor Paul Luckham isimli iki araştırmacı bir yerden bir yere giderken bavullar dolusu (Ah şu kızlar) kıyafet taşıma derdine bir son vermişler. Spray-on Clothing adıya anılan buluşla artık bir yerden bir yere giderken giysi yerine yanınıza birkaç tane sprey kutu almanız yeterli olacak. Body paint (vücut boyama) gibi bir yöntemle kullanılan Spray-on Clothing kesinlikle bir vücut boyama ürünü değil. Çünkü boya değil…

TEKNOLOJİK KÜPELER

delihayat | 17 Mart 2008 20:11

Entegre küpe
Entegre küpe

Tercih edilir mi bilmem ama elektronik devre kartından ilginç küpeler yapmışlar.Elektroniğe ilgili ve geri dönüşüm konusunda hassas arkadaşlara alınabilecek ilginç bir hediye.

malzeme ve teknoloji çalıştayı

| 17 Ekim 2007 10:56

anadolu üniversitesi malzeme bilimi ve mühendisliği, hızla değişen dünyayı yakalamak ve bu dünyanın içinde yer bulmak, gelecekte istenilen mühendislik niteliklerinin öğrencilere bildirilmesi, bu yönde teşvik edilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinde günün sorunları, gelecekle ilgili öngörüler ve sürekli gelişen malzeme teknolojileri ile ilgili görüş alışverişinde bulunulması amacıyla, malzeme ve teknoloji çalıştayı’nın 7-8 mart 2008 tarihinde eskişehir’de yapılmasını planlamıştır.

gebze yüksek teknoloji enstitüsünde makro boyuttan, nano boyuta kadar çeşitli araştırma projeleri yürütülmekte, malzeme bilimi ve mühendisliği bölümünde eğitim, fiziksel metalurji, seramikler, elektronik malzemeler ve polimerler ana bilim dallarında verilmektedir.

Transparent Canoe-Kayak

abaragandik | 28 Temmuz 2007 10:53

şeffaf polimerden üretilen bu kayık alüminyum profiller ile güçlendirilmiş. balık tutarken veya denizde gezerken suyun altını da görmenize imkan sağlayan iki kişilik kayığın ölçüleri 3.40×0.85. fiyatı ise $1.495.00.

Çizilmeyen CD

oci | 19 Temmuz 2006 12:42

çizilmeyen cd
çizilmeyen cd

İngiliz ScratchLess firması çizilmeyen cd üretti, kuvvetlendirilmiş polimer ile üretilen ve üzerinde 20 adet hava yastığı bulunan cd, verilerinizi saklamada daha güvenli. Haberin devamı burada…