bildirgec.org

gene hackman hakkında tüm yazılar

The Firm (1993)

queennothing | 03 Temmuz 2011 23:25

1934 senesinde Amerika’da dünyaya gelen yönetmen Sydney Pollack, kariyeri boyunca 30’dan fazla yapıma imza attı, iki Oscar ödülü kazandı ve 2008 senesinde aramızdan ayrıldı. Yönetmenin 1993 senesinde çektiği “The Firm” (Şirket) adlı eserinde üç defa Oscar adayı olan Amerikan aktör Tom Cruise, Amerikan aktris Jeanne Tripplehorn, iki Oscar Ödüllü aktör Gene Hackman, dört defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Ed Harris, Amerikan aktris Holly Hunter, Hal Holbrook, Wilford Brimley, Terry Kinney, Barbara Garrick, Tobin Bell, Jerry Weintraub, David Strathairn ve Gary Busey gibi isimler rol alıyor. 42 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen yapım, dünya çapında 260 Milyon Dolarlık bir hasılat elde etti. En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında Oscar adayı olan film, John Grisham’ın kitabından uyarlandı.

Bonnie and Clyde (1967)

queennothing | 29 Haziran 2011 12:49

1922 senesinde Amerika’da dünyaya gelen Arthur Penn, 88 senelik yaşamına 20 küsur film ve üç Oscar adaylığı sığdırdı. Penn’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Bonnie and Clyde“, 1967 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Robert Towne, David Newman ve Robert Benton tarafından yazılan film, 2,5 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. 8 farklı dalda Oscar adayı olan yapım, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Görüntü Yönetmeni Oscar’larını aldı. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Warren Beatty ile Oscar Ödüllü aktris Faye Dunaway‘ın başrollerini paylaştıkları yapımda 1939 doğumlu Amerikan aktör Michael J. Pollard, iki Oscar Ödüllü aktör Gene Hackman, aktris Estelle Parsons, Denver Pyle, Dub Taylor ve iki Oscar adaylığı bulunan aktör Gene Wilder de rol alıyor. Bir zamanlar Amerika’da harıl harıl aranan iki kanun kaçağı Bonnie Parker ile Clyde Barrow‘un birlikte yaptıkları soygunları ve aşklarını anlatan yapım, Yeni Hollywood Sineması’nın bir örneğidir.

The Quick and the Dead (1995)

queennothing | 23 Nisan 2011 12:06

Amerika’da dünyaya gelen yönetmen Sam Raimii’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Quick and the Deadd”, 1995 senesinde gösterime girdi. Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktris Sharon Stone, iki Oscar Ödüllü aktör Gene Hackman, Oscar Ödüllü aktör Russell Crowe, Leonardo DiCaprio, Lance Henriksen, Keith David, Tobin Bell ve Gary Sinise gibi isimlerin rol aldığı film, 32 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. Raimi’nin ilk western denemesi ve Crowe’nin ilk Hollywood filmi olma özelliğini taşıyan 110 dk’lık yapım, En İyi Kadın Oyuncu dalında Satürn Ödülü’ne aday oldu. Dilimize ‘Hızlı ve Ölü’ olarak çevrilen yapım, ülkemizde 1996 senesinde vizyona girdi.

Wyatt Earp (1994)

queennothing | 31 Mart 2011 12:07

Dört defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan yönetmen Lawrence Kasdan‘ın yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Wyatt Earp“, 1994 senesinde vizyona girdi. Senaryosu Kasdan ile Don Gordon tarafından yazılan film, 1848 ile 1929 tarihleri arasında yaşamış kanun insanı Wyatt Earp’ın hayatını konu ediniyor. İki defa Oscar kazanan Amerikan aktör Kevin Costner‘in başrolünde yer aldığı yapımda Dennis Quaid, Gene Hackman, Isabella Rossellini, Michael Madsen, David Andrews, Mark Harmon, Mare Winningham, JoBeth Williams, Tom Sizemore, Bill Pullman ve Catherine O’Hara gibi isimler rol alıyor.

Çiftçilik, hakimlik, postacılık, avcılık da dahil olmak üzere pek çok işin üstesinden gelebilen güçlü otoriter bir adam olan Wyatt Earp, Amerika için adeta bir ‘ikon’, örnek alınacak adam olmuştu. 1994 çıkışlı filmimiz de Earp’ın doğumundan ölüme, yaşamını anlatan belgesel niteliğinde oldukça başarılı bir eser.

Another Woman (1988)

queennothing | 23 Aralık 2010 10:00

2010 senesinde 75. yaşını kutladığımız yönetmen Woody Allen‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Another Woman” (Bir Başka Kadın),1988 senesinde (ülkemizde 1990) vizyona girdi. Allen’ın yine kendisinin senaryosunu yazdığı filmde iki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktris Gena Rowlands, Altın Küre Ödüllü aktris Mia Farrow, İngiliz aktör Ian Holm, iki Oscar sahibi Amerikan aktör Gene Hackman, Amerikan aktris Frances Conroy, Betty Buckley, Blythe Danner, David Ogden Stiers, Philip Bosco ve Harris Yulin rol alıyor.
Marion Post, kocasıyla birlikte yaşayan ve iyi bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan orta yaşlı bir şehir kadınıdır. Yeni bir kitap yazmaya hazırlanan Marion, evinin yan tarafındaki inşaat sebebiyle kendisi için yazı yazabileceği bir daire kiralar. Yazmak için gittiği bu mütevazı daire, Marion Post’u geçmişine götürecek, kardeşi ve kocasıyla olan ilişkilerindeki yaraları görmesine sebep olacaktır.

Uzaktaki Köprü

warlamb | 30 Haziran 2010 17:00

Yıllar evvel pazar sabahları, Voltran’ın hemen ardından yayına giren western ve savaş filmlerinin en heyecanlılarından birisi “A Bridge Too Far“. 6 Haziran 1944’ün ardından başlayan müttefik ilerleyişi, ne yazık ki ikmal yollarının uzaması neticesinde duraklamıştır. Bu durumda savaşı daha kısa sürede bitirebilmek ve Almanya’yı işgal edebilmek için, çılgınca denebilecek bir manevrayla “Pazar Yeri Operasyonu” (Operation: Market Garden) başlatılır.
Plan gereği 35.000 müttefik paraşütçüsü, Alman hatlarının gerisine, Hollanda’ya indirilecek; bu birlikler köprübaşlarını tutacak ve zırhlı mekanize birliklerinin geçişine imkan tanıyacaktır. Ancak yanlış zamanlama, gelen istihbaratların iyi değerlendirilmemesi, beklenenden üstün Alman mukavemeti ve en önemlisi müttefik generallerinin başarıdan en fazla nemayı alma gayretleri neticesinde operasyon hayal kırıklığı yaratır. Arnhem Köprüsü sonunda ele geçirilir, ancak müttefiklerin verdiği kayıplar inanılmaz boyuttadır.
Film inanılmaz oyuncu kadrosu (Gene Hackman, James Caan, Sean Connery, Anthony Hopkins, Michael Caine…) ile dönemin yıldızlar geçidi gibidir. Aynı zamanda yönetmen Richard Attenborough; kostüm, mekan, techizat vb konularda hiç taviz vermemiş, dönemin atmosferini en iyi şekliyle izleyiciye yansıtmıştır.
Savaş filmleri içerisinde gerek konusu, gerekse de oyuncu performansı açısından incelendiğinde çok önemli bir yeri olan bu film mutlaka izlenmesi gerekenler listenizde yer almalıdır.

JÜRİ (RUNAWAY JURY)

wacowski | 05 Ocak 2010 16:10

Başrollerinde John Cusack (2012 ), Gene Hackman (Enemy of the State), Dustin Hoffman (Rain Man),

Rachel Weisz(The Mummy) gibi kadrosu iyi oyuncularda seçili 2003 yapımı filmi Gary Fleder yönetti.
Filmin konusuna gelince; silahlı bir katliama kurban giden bir admın dul kalan eşi, silah üreticilerine dava açınca, bu patlayıcı davasında çıkarlar çok yükselir.
Terazideki milyonlarca dolar ile, ahlaksız bir jüri uzmanı (Gene Hackman), müşterisi için seçilmiş jürüyi garantiye almak için harcamadan kaçınmayacaktır. Jürinin, bir üyesi tarafından (John Cusack), kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirildiği açığa çıkınca tansiyon yükselir. Tüm bunların karıştığı bu davada, kazanmak için her şey yapılacaktır.

Tenenbaum Ailesi

marjiburcu | 15 Aralık 2009 12:57

Orjinal ismi The Royal Tenenbaums olan bu film tam bir ünlülüler karnavalıdır. Filmin yönetmen koltuğundaki Wes Anderson aynı zamanda Owen Wilson ile bareber senaristliğini de yapmıştır.Film ülkemizde 2002 yılında gösterime girmis bir ABD yapımıdır. Dram ve komedi olması da türsel özelliğidir pek tabii ki. Filmin künyesel bilgilerinden sonra gelgelelim filmi izleyiciyle buluşturucak en önemli kıstasına. Oyuncu kadrosuna.Klasik bir söylemle başlayalım o zaman ”kimler yoktur ki oyuncu kadrosunda?”Gene Hackman,Angelica Huston,Gwyneth Paltrow, Bill Murray, Luke Wilson, Ben Stiller, Owen Wilson, Danny Glover, Alec Baldwin…Ailenin babası Royal Tenenbaum (Gene Hackman) ve karısı Etheline Tenenbaum ayrılığın eşiğindeki bir çifttir. Pek tabii sahip oldukları üç çocuk da bu sorunlar içinde kendi paylarına düşeni almışlardır.

Unforgiven (1992)

queennothing | 18 Eylül 2009 12:31

Senaryosu David Webb Peoples tarafından yazılan “Unforgiven“, usta yönetmen / aktör Clint Eastwood tarafından çekildi. Eastwood‘un başrolünü de üstlendiği filmde Morgan Freeman, Gene Hackman, Richard Harris, Frances Fisher, Saul Rubinek, Jaimz Woolvett, Anna Levine gibi isimler yer aldı. Film, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Düzenleme’ ve ‘En İyi Görüntü’ dalında Oscar Ödülü kazanırken, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Dekorasyon’, ‘En İyi Sanat Yönetmeni’, ‘En İyi Ses’ ve ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar adayı oldu.

Yıl 1880. Big Whiskey Kasabası’nda bir hayat kadının yüzü, serseri bir müşterisi tarafından kullanılamayacak hale gelene kadar kesilir. Kasabanın kanun bekçisi Bill, genç adama ve yanındaki arkadaşına para cezası keser. Ancak yüzü kesilen Delilah’nın kendisi gibi hayat kadını olan arkadaşları, genç kadına yapılanın bedelini ödetmek için aralarında bir karar verirler. Delilah’nın yüzünü kesen, Çizik T Çiftliği’ndeki bu iki kovboyu öldürene 1000 Dolar değerinde para ödülü verilecektir.

Gene Hackman

serversistemci | 24 Ekim 2008 13:42

Gene Hackman
Gene Hackman

Amerikan sinemasının 1960’ların sonlarından itibaren birbirinden ünlü filiminde yer alan Gene Hackman‘i (gerçek adı: Eugene Allen Hackman) tanımak isterseniz..

Deniz kuvvetlerine katılmak için 16 yaşında evden kaçan ve 3 yıl orduda çeşitli yerlerde dolaştıktan sonra durulan Hackman, daha sonra Illionis Üniversitesi’nin Gazetecilik ve Televizyon Programcılığı bölümüne yazıldı. okulla beraber yürüttüğü Pasadena Tiyatrosu’ndaki küçük rollerinden sonra bir televizyon dizisinde ilk ciddi/büyük rolünü 30 yaşında aldı.