bildirgec.org

walt disney hakkında tüm yazılar

Sözde “Walt”

shane | 29 March 2012 15:20

Fransız sanat yönetmeni Pascal Witaszek, gerçekte olmayan ama olmasını hayal ettiği filmin afişini hazırlamış. Sözüm ona başrolünde Ryan Gosling‘in oynadığı filmi Ron Howard yönetiyor ve film konusunu Walt Disney’in biyografisinden alıyor. Bu güzel afişle çok sinemaseveri heyecanlandırmış Witaszek.

Mars Needs Moms (2011)

queennothing | 21 February 2011 11:34

Çocuk kitapları yazarı Guy Berkeley Breathed’in kitabından uyarlanan sinema filmi “Mars Needs Moms“, önümüzdeki günlerde gösterime girmeye hazırlanıyor. The Prince of Egypt, The Time Machine gibi yapımlardan tanıdığımoz Simon Wells‘in yönetmenliğini yaptığı bu animasyon komedisi, Walt Disney tarafından çıkarılıyor.
Milo, 9 yaşındadır. Düzenli, tertipli olmaktan, vitaminli sebze yemeklerinden, geç kalamamaktan, özetle, düzenli ve kurallı yaşamaktan sıkılmış kıpır kıpır bir çocuktur. Annesinin sözünden çıkamayan genç çocuk, bu durumdan aşırı derecede sıkılmış ve özgürlük hakkını istemektedir.
Özgürlük yakındır. Marslılar tarafından kaçırılan annesinin gidişinden sonra bir başına kalan Milo’nun hayatı ne yazık ki düşündüğü gibi olmayacaktır. Nefret ettiğini sandığı kurallar olmadan yaşayamayacağını anlayan Milo, annesini geri istiyordur.

Rapunzel çıldırmış olmalı; Tangled (2010)

queennothing | 29 December 2010 15:40

Disney çıkışlı yepyeni bir animasyon; Tangled (Karmakarışık), 2010’un son haftasında vizyona giriyor. Byron Howard ve Nathan Greno’nun birlikte yönettikleri film, 260 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. Tuhaf bir Rapunzel uyarlaması olan film, Walt Disney’in 50. uzun metraj animasyonu olarak istatistiklere geçti. Filmde ‘Rapunzel’ karakteriyle Mandy Moore, ‘Flynn Ryder’ karakteriyle Zachary Levi, ‘Gothal Ana’ karakteriyle Donna Murphy ve ‘Kardeş Stabbington’ karakteriyle Ron Perlman’ın sesini duyacağız. Filmin Türkçe dublaj fragmanını izlemek için burdan buyrun.

Roy Disney ve Ali Taygun hayatını kaybetti

queennothing | 18 December 2009 16:31

Ali Taygun
Ali Taygun

2009 senesi içinde verdiğimiz kayıplara biri Türk Sineması‘ndan Ali Taygun, diğeri Amerika’nın ünlü şirketi Walt Disney Company‘nin kurucusu Walter E. Disney‘in torunu olan Roy Edward Disney olmak üzere iki isim daha eklendi.

Roy Ed Disney
Roy Ed Disney

1943, İstanbul doğumlu Ali Taygun, rol aldığı, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği filmlerden çok, tiyatroda edindiği yer ile tanınırdı. Yeditepe Üniversitesi’nde tiyatro dersleri veren Taygun, 17 Aralık 2009 tarihinde hayatını kaybetti. Taygun’un naaşı, 10:00’da Reşat Nuri Sahnesi’nde gerçekleşecek olan törenden sonra, 21 Aralık Pazartesi günü Eyüp Mezarlığı’na nakledilecek.

Bir süredir kanserle savaşan Roy Edward Disney, 79 yaşında Kaliforniya’da hayata veda etti.

”Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl”

gorcun | 09 June 2009 16:16

Pirates of the Caribbean : The Curse of the Black Pearl
Pirates of the Caribbean : The Curse of the Black Pearl

Jerry Bruckheimer yapımcılığında Gore Verbinski tarafından 2003 yılında çekilen Pirates of the Caribbean : The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları : Siyah İncinin Laneti) şimdiye kadar yapılmış en eğlenceli korsan filmlerinden biri sayılabilir. Bunda senaryosundan, oyunculuklarına, müziklerinden, çekimlerine kadar tüm unsurların başarılı olması yatıyor.
17.yüzyıl yada ona yakın bir zamanda geçen filmde, tehlikeli korsan Kaptan Barbossa (Geoffrey Rush) ve tayfası, Valinin (Jonathan Pryce) kızı Elizabeth’i (Keira Knightley) kaçırırlar. Özgürlük düşkünü bağımsız korsan Jack Sparrow (Johnny Depp) ve Elizabeth’in çocukluk arkadaşı Will Turner (Orlando Bloom) birlik olup korsanların peşine düşerler.
Will’in amacı gizli aşkı Elizabeth’i korsanların elinden kurtarmak olsada Jack’in daha farklı amaçları vardır. Uzun zaman önce Kaptan Barbossa tarafından ihanete uğrayan, gemisi Kara İnci elinden alınan Jack, Barbossa’dan intikamını almak ve Kara İnci’yi ele geçirmek istemektedir.

Pirates of the Caribbean : The Curse of the Black Pearl
Pirates of the Caribbean : The Curse of the Black Pearl

Race to Witch Mountain (Sihirli Dağ)

mit1980 | 28 February 2009 10:02

Walt DisneyStüdyoları Karayip Korsanları ile sinema filmlerinde yakaladığı başarıyı yeni bir filmle devam ettirmek istiyor. Race to Witch Mountain (Sihirli Dağ)… Filmin başrolünde Scorpion King ve Doom filmlerinden hatırlayacağımız Dwayne “The Rock” Johnson

oynuyor.

Sara ve Seth isimli paranormal güçlere sahip iki kardeşin yolları Las Vegas’da taksi şöförlüğü yapan Jack Bruno (Johnson) ile kesişir. Bruno’nun arabasına aldığı müşterilerinin aslında o kadar da sıradan olmadığını farketmesi pek de vakit almaz ve peşlerinde acımasız katillerin olduğunu öğrenince de onları elinden geldiğince korumaya çalışır. Böylece
kendisini hükümet, mafya hatta uzaylılarla dolu amansız bir kovalamaca içinde bulur. Dünyayı ve çocukları kurtarmanın tek yolu ise sırlar ve gizemlerle dolu Witch Mountain’a varmaktır. Bol bol komedi ve aksiyon öğeleri içeren film, özel efektleriyle de göz kamaştırıyor.

up

schizophrenia13 | 26 November 2008 17:26

up
up

öncelikle kötü haber film vizyona amerika,da mayıs 2009’da girecek, iyi haber ise filmin yapımcısının birçok sinemaseveri animasyon meraklısı yapmış pixar olması, bu durumda filmden bahsetmeyi bırakıp sadece beklemek yeterli olsa da biraz bahsedlim.
monsters inc.‘in yönetmenliğini de yapan pete docter imzalı up, güney amerika’nın küçük bir kasabasında doğan ve büyüyen 78 yaşındaki carl fredricksen‘in çocukluk aşkı elli’nin ölmesi üzerine, söz verdiği ama gerçekleştiremediği seyahati gerçekleştirme uğruna atıldığı maceraları anlatıyor. fragmanlarına şuradan gözatmak mümkün.