bildirgec.org

virginia woolf hakkında tüm yazılar

Gelmiş geçmiş en az politik hayvan; Virginia WOOLF

queennothing | 21 December 2012 11:30

Leslie ve Julia Stephen’ın ikinci kızları, üçüncü çocukları olarak 25 Ocak 1882 tarihinde, İngiltere; Londra’da dünyaya gelen İngiliz Edebiyatı’nın kilometre taşlarından Virginia Woolf, gerek romanları, gerek eleştirmenliği, gerekse kişiliğiyle araştırma, eleştiri ve tartışmalara konu olmuş, dünya çapında en güçlü kalemlerden biri olarak kabul edilmiştir. Soylu bir aileden gelen Woolf, 59. yaş gününden iki ay sonra ardında dokuz roman, bir günlük ve onlarca hikaye bırakarak kendi isteğiyle hayata gözlerini yumdu.

Mrs Dalloway (1997)

queennothing | 29 June 2010 09:47

İngiliz Edebiyatı’nın güçlü kalemlerinden Virginia Woolf‘un “Mrs. Dalloway” adlı romanından uyarlanan 1997 çıkışlı sinema filmi “Mrs Dalloway“, Hollandalı yönetmen Marleen Gorris tarafından çekildi. Oscar Ödül’lü İngiliz aktris Vanessa Redgrave‘in başrolünde yer aldığı filmde İngiliz aktris Natascha McElhone, Alan Cox, Lena Headey, Michael Kitchen ve John Standing de rol alıyor.
Clarissa, soylu bir İngiliz ailesinin uçarı kızı; Peter, Clarissa’nın en yakın arkadaşı ve genç kıza beslediği tutkulu ve karmaşık aşkına karşılık bekleyen bir koca adayı ve her ikisinin de yakınında Sally; ılımlı bir arabulucu. Gençlik günlerini birlikte geçiren üçlünün, yaşlılık hallerini de gösteren yapım, Woolf’un özyaşamına dair sarfettiği sözlerle, Mrs. Dalloway’e; yani Peter ile değil, Mr. Dalloway ile evlenmeyi tercih eden Clarissa’ya dikkat çekiyor.

Who’s Afraid of Virginia Woolf? (1966)

queennothing | 29 March 2010 14:25

1966 senesinde vizyona giren sinema filmi “Who’s Afraid Of Virginia Woolf?“, Amerikan oyun yazarı Edward Albee‘nin oyunundan uyarlandı. Özde iki, toplam dört oyuncu arasında geçen diyaloglardan oluşan film, Türkçe’ye “Kim Korkar Hain Kurttan?” olarak çevrildiyse de yapımın ana fikrinin ‘kim korkar hayalleri olmadan yaşamaktan’ olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki İngiliz Edebiyatı’nda modern akımın başlatıcılarından Virginia Woolf‘a yapılan ince göndermeyi de unutmamak gerek.
Yapımla ilgili bir diğer ayrıntı ise, rol alan dört oyuncunun da Oscar adayı olması. Bilirsiniz ki, bu nadir görülen bir durumdur. Alman asıllı sinemacı Mike Nichols‘un ilk yönetmenlik deneyimi olarak Sinema Tarihi’ndeki yerini alan filmin tuhaflıklarını bir kenara koyacak olursak, defalarca izlenebilecek bir film arıyorsanız, gerçekçi bir kadın-erkek ilişkisine tanık olmak istiyorsanız bu eseri sarıp, saklamanızı öneririm. Zira ne bu film durduk yere 5 Oscar kazandı, ne de iki Oscar Ödüllü Elizabeth Taylor 15 kilo aldı.

The Hours (2002)

queennothing | 15 September 2009 11:28

Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep, Ed Harris, Stephen Dillane, Miranda Richardson, George Loftus, Jeff Daniels, Claire Danes gibi başarılı isimlerin rol aldığı 2002 yapımı “The Hours“, Virginia Woolf‘un “Mrs. Dalloway” adlı romanını yazarken içinden geçtiği süreci anlatıyor. Stephen Daldry‘nin yönettiği film, Michael Cunningham‘ın romanından uyarlandı. Ayrıca, film Kidman’a ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar Ödülünü kazandırırken Harris’e ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, Moore’a ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’, ‘En İyi Düzenleme’, ‘En İyi Müzik’, ‘En İyi Görsellik’ ve ‘En İyi Uyarlama’ dalında Oscar adaylığı getirdi.

Laura, kocası ve küçük oğlu Richard ile mutlu görünen bir hayat sürdürmektedir. Kocasının doğumgünü için oğlu Richard ile pasta yapmaya karar veren Laura, bir süredir kafasının içinde yaşayan bulanık düşüncelerin açığa çıkmasıyla, ‘normal’ hayatı altüst olur. Laura, kendisinin bile farkedemeyeceği kadar derin bir depresyon içerisindedir ve yaşadığı hayattan bir şekilde rahatsızlık duymaktadır. Ancak sessiz ve içine kapanık bir kadın olan Laura, dışarıdan oldukça mutlu görünmektedir ve içinde bulunduğu depresyonu ne kocası ne de arkadaşları anlayamamaktadır. Doğumgünü pastasıyla resmen hayatına aldığı bu karanlık kişilik, Laura’ya hayatını ve ölümü sorgulatacaktır.