bildirgec.org

steve wozniak hakkında tüm yazılar

bay elmanın ibret dolu yaşam öyküsü

breakingbad | 12 January 2009 16:38

apple
apple

bay elma, suriyeli Abdulfettah ve amerikalı joanne’nin üniversite yıllarındaki gayr-i meşru bir ilişkisi sonucu dünyaya geldi. joanne üniversite mezunu bir çifte çocuğu evlatlık olarak vermek istiyordu. lakin pek de talibi çıkmayınca yoksul bir çifte üniversite okutmak şartıyla bay elmayı evlatlık olarak verdi.

bay elma o kadar fakirdi ki okula gelirken yanında sadece elma getirebiliyordu. bu elma onun ileride kuracağı milyar dolarlık şirketinin ismi olacaktı aynı zamanda.

Commodore 64’ün arkasındaki adam

| 23 December 2007 15:08

Şurada da bildirildiği gibi, dünya Commodore’un 25. yılını kutluyor. Kişisel bilgisayar tarihinde en çok iz bırakan isimler sıralandığında, genellikle Steve Jobs ve Steve Wozniak, Bill Gates ve Paul Allen, Gordon Moore, Andy Grove, vb.’lerinin isimlerini duyarsınız. Fakat Commodere iş Makineleri’nin kurucusu olan (daha sonra Atari’nin CEO’luğunu yapmış) Jack Tramiel ismi genellikle bu listede yer almaz. Tüm zamanların en çok satan Pet, Vic20 ve Commodore 64 gibi kimi kişisel bilgisayarlarda doğrudan etkisi olmasından dolayı, bu tip listelerde ismi en fazla zikredilmesi gereken kişilerden birisi de sanırım o.

Şu site‘de, kendisi ile yapılan ilginç bir röportajı okumanız mümkün. (İlginç diyorum, çünkü Auschwitz’den kurtulan bir adam olduğu, bir süre Amerikan ordusunda çalıştığı, sonra elektronik sektörüne adım attığını, hala oyun oynamak için C64 kullandığını ve kısa süre de olsa her gün Pacman oynadığını öğrenmenin yanı sıra C64’ün gelişim süreci ve günümüz PC piyasası hakkındaki yorumlarını da öğrenmek mümkün röportajında.

‘Woz’niak, Macromedia ve korsan İvanopulo

hafifuyku | 21 May 1999 05:04

Garip bir hikaye ile ilgileniyorum. İvanopulo isminde Rus bir hacker’ın sitesinde bir yazışma gördüm. Bu arkadaş Macromedia‘nın başında korkunç bir bela.

Çünkü adamların 300 ila 1000 dolar değerindeki programlarını kırıyor, ve kırma programlarını (ki bunlara crack diyoruz) Web’de kolayca bulunabilir yerlere koyuyor. Neyse, bahsettiğim yazışma Macromedia’nın anti-piracy müdürü ile İvanopulo’nun arasında geçiyor. Bu e-mail’lere web’de bolca rastlandığından fazla anlatmayacağım. Özetlersem: anti-piracy müdürü, İvanopulo’nun Web’deki sitelerini derhal kapatmasını ve bugüne kadar sebep olduğu zararın ödenmesi için hemen kendisiyle ilişki kurmasını istiyor. İvan da Kardeşim. Bunları yapmak bizim ülkemizde suç değil. Benim yazdığım programa sen karışamazsın. Onların senin yazılımını kırması sadece bir tesadüf. Diyor. İşte böyle bir kavga… Son olarak müdür İvan’a, Moskova’daki kuvvetlerimizi üzerine saldım, sen artık köpek mamasısın. manasına gelen bir mail atıyor ve İvan’dan bundan sonra gelen mail’leri okumuyor. (Çocuğun sitesi: http://ivanopulo-cracks.da.ru)

Bu hikaye de garip bir şey var, onu daha söylemedim. Macromedia’nın anti-piracy müdürünün ismi olarak Steve Wozniak verilmiş. Kim bu Steve Wozniak? Apple’ın mucidi, hatta namı diğer Woz. Mülti-milyoner olduğu için Macromedia’da anti-piracy (eeh, yeter ingilizce laf sokuşturduğun diyenlere: korsanlık karşıtı) müdürlüğü yapması pek mantıksız. Ama bir yandan da hayatında o kadar mantıksız iş yapmış ki insan şüphelenmeden edemiyor. Aslında bir hacker’ın sözüne güvenmemem gerekiyor tabii, ama çocuk da resmen adamın Wozniak’lı macromedia’lı e-mail adresini vermiş. Niye uydursun ki?
Bir dedektif edasıyla olaya yaklaşalım. Önce macromedia.com’a bakalım. Arama sayfasına gidip, Wozniak yazalım. Elimiz boş dönelim. Altavistaya +wozniak +macromedia (tırnaksız yazacaksınız) yazalım. Belki bir basın bülteni filan düşer. Hayır. Tahminen Macromedia logolu, Mac bilgileri veren siteler çıkıyor. (Macromedia’nın Mac’ler için bol bol programı var.) Steve Wozniak’ın hayatını araştıralım. Bilgisayar dünyasının ünlülerini kim en iyi inceler, Wired. http://www.wired.com‘a gidelim. Tepedeki arama satırına wozniak yazalım yandaki menüden de Wired Magazine seçelim. (İtiraf edeyim, Wired’in kapaklarından birini hatırladım. Peki, Woz nerede? diyordu.) Evet, istediğim makale geldi. Adresi: şu. Okuyalım. Yav, ne kadar enteresan bir adam. Print edelim, yarının yazısını buradan çıkaralım.
Tabii, bu arada Woz’un Macromedia ile hiç bir alakasının olmadığı, CTRL+F basmak suretiyle (hangi browser’ı kullanıyorsanız kullanın) elde edilen, önümüzdeki sayfada arama yapma penceresine, macromedia yazarak, arayarak ve bulamayarak tarafımızdan anlaşılsın. A-aa, Woz’un kendi sitesi varmış: http://www.woz.org. Tabii Macromedia’dan bahseden yok. Ama adamın evinde Web’den kumanda edilebilen ve canlı yayın yapan kamera var. Vallahi sağa sola oynatıp zoom bile yapabiliyorsunuz…
Tamam, başarısızdım. Başarısızlığımı, önce İvanopulo’nun verdiği [email protected] adresine, sonra da ivanopulo’nun kendisine birer mail atarak kutladım. Cinim ya, Macromedia’da böyle bir adres tanımlı değilse mail geri gelecek, ben de İvan’ın yalan söylediğini anlayacağım. Geri gelmedi (buna bounce deniyor, sekmek demek) Ayrıca İvan’a da yazıyoruz, çünkü ne iddia edecek merak ediyoruz. Her halde Sen ne kek bi sörfçüymüşsün öyle diyecek, ama n’aapalım. Bir sürü başka şey öğrenmiş oldum. Umarım siz de…