bildirgec.org

roscoe lee browne hakkında tüm yazılar

Hitchcock’tan “Topaz” (1969)

queennothing | 23 March 2011 11:13

Korku/ gerilim filmlerinin ustası İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock‘un bilinmeyenlerinden biri olan “Topaz“, 1969 senesinde vizyona girdi. Leon Uris’in kitabından uyarlanan 140 dk’lık film, 4 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. Ne İngiliz, ne de Amerikan seyircisinden beklediği ilgili görebilen Hitchcock, filmde rol alması için anlaştığı, ancak çeşitli sebepler yüzünden birlikte çalışamadığı Paul Newman‘a küsmüş ve bir daha aktörle çalışmamıştır.
Uluslararası sorunlar ve örgütler üzerinden klasik bir Hitchcock kurgusu olan film, Sovyetler’den Amerika’ya, oradan da Küba’ya giderek örtbas edilen mevzuları ortaya çıkarıyor.

Logan’ın Kaçışı; Logan’s Run (1976)

queennothing | 09 March 2011 13:55

1928, Amerika doğumlu yazar William F.Nolan‘ın yazdığı Logan’s Run adlı kitaptan uyarlanan “Logan’s Run” (Türkçe’de ‘Logan’ın Kaçışı’), 1976 senesinde çekildi. İngiliz yönetmen Michael Anderson tarafından çekilen 2 saatlik bilim-kurgu yapımı, insanları tabakalara ayırmanın 2200’lerdeki halini gözler önüne seriyor. İngiliz aktör Michael York‘un başrolünde yer aldığı “Logan’s Run”da Emmy Ödüllü İngiliz aktris Jenny Agutter, 2009 senesinde 62 yaşındayken hayatını kaybeden aktris Farrah Fawcett, 1993 senesinde hayatını kaybeden Altın Küre Ödüllü aktör Richard Jordan, iki Oscar Ödülü sahibi Peter Ustinov ve 2007 ssenesinde hayatını kaybeden Emmy Ödüllü aktör Roscoe Lee Browne rol alıyor.

Logan’s Run (1976)

queennothing | 05 March 2011 13:29

William F. Nolan ile George Clayton Johnson’un birlikte yazdıkları kitaptan uyarlanan sinema filmi “Logan’s Run” (Logan’ın Kaçışı), 1976 senesinde vizyona girdi. İngiltere doğumlu sinemacı Michael Anderson‘un yönettiği yapımda İngiliz aktör Michael York (Logan), 1993 senesinde kaybettiğimiz aktör Richard Jordan (Francis), Emmy Ödüllü İngiliz aktris Jenny Agutter (Jessica), Roscoe Lee Browne (Box) ve Farrah Fawcett (Holly) gibi isimler rol alıyor. 9 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen ve 2 dalda Oscar’a aday gösterilen film, yönetmen Nicolas Winding Refn tarafından yeniden çevriliyor. Aynı adı taşıyan filmin başrolünde Ryan Gosling var.