bildirgec.org

olağan şüpheliler hakkında tüm yazılar

Psikoloji – Sinema Kardeşliği

shane | 12 November 2012 15:00

Psikoloji ile filmler arasında sağlam bir bağ var. Sinemanın ilham aldığı alanlar arasında psikolojinin derin suları geniş yer kaplıyor. Bir derleme ile konunun örnekli sağlamasını yapalım:

1. A Clockwork Orange: Stanley Kubrick‘in kült filmi, şok edici dehşet sahneleri, enteresan renk ve atmosferi ile dikkat çekiyor, süregelen vahşetin sorumlusu olan Alex’in tanımlanması zor davranışlarının tedavisi için gördüğü deneysel tedavileri anlatıyordu. Otomatik Portakal olarak dilimize çevrilen filmin sinema tarihindeki yeri büyük.

2. Good Will Hunting: Matt Damon ve Ben Affleck, ki kendileri filmin senaryosunu da yazmıştı, bir üniversitede hademe olarak çalışan bir matematik dahisinin hikayesini dokunaklı bir şekilde anlatıyordu. Sokak kavgalarından başını kaldıramayan bu asi arkadaşımız, soluğu hapiste alıp dehasını harcamak üzereyken okulun profesörlerinden biri olaya el koyuyordu. Film, bizde Can Dostum adıyla gösterilmiş ve her yerde olduğu gibi büyük ilgi görmüştü.

3. Primal Fear: Richard Gere’ın, papaz yardımcısı bir genci – ki onu da Edward Norton oynuyordu – gönüllü olarak savunan üst düzey bir avukatı canlandırdığı film, baş karakterlerin çoklu kişilik bozukluğundan muzdarip olması ile listemizin içinde yer almaya hak kazanıyor. Film, ülkemizde İlk Korku adıyla vizyona girmişti.

21

mehmetc | 17 June 2008 16:26

İlk olarak Olağan Şüpheliler (Usual Suspects) filmi ile kendine hayran bıraktıran Kevin Spacey‘i oyuncu kadrosunda görmem ile filmi seyretmem gerektiğini anlamıştım.

Olağan şüpheliler kadar olmasa da film aynı tadı veriyor, umulmadık sonları sevenler için güzel bir film. Film, çok zeki ama parasız bir öğrencinin, üniversite hocasının (Kevin Spacey) yönlendirmesi ile Vegas’a gidip kumar oynayarak ciddi gelir elde etmesini konu alıyor. Tabi bukadar değil 🙂 gerisini seyretmeniz lazım.

Kevin Spacey baş rolde oynamamasına rağmen filmi tek başına taşımış, diğer oyuncularında performansları güzel, herkese tavsiye ederim.

Bu arada filmin imdb puanı 7.0