bildirgec.org

mrs dalloway hakkında tüm yazılar

Gelmiş geçmiş en az politik hayvan; Virginia WOOLF

queennothing | 21 December 2012 11:30

Leslie ve Julia Stephen’ın ikinci kızları, üçüncü çocukları olarak 25 Ocak 1882 tarihinde, İngiltere; Londra’da dünyaya gelen İngiliz Edebiyatı’nın kilometre taşlarından Virginia Woolf, gerek romanları, gerek eleştirmenliği, gerekse kişiliğiyle araştırma, eleştiri ve tartışmalara konu olmuş, dünya çapında en güçlü kalemlerden biri olarak kabul edilmiştir. Soylu bir aileden gelen Woolf, 59. yaş gününden iki ay sonra ardında dokuz roman, bir günlük ve onlarca hikaye bırakarak kendi isteğiyle hayata gözlerini yumdu.

Mrs Dalloway (1997)

queennothing | 29 June 2010 09:47

İngiliz Edebiyatı’nın güçlü kalemlerinden Virginia Woolf‘un “Mrs. Dalloway” adlı romanından uyarlanan 1997 çıkışlı sinema filmi “Mrs Dalloway“, Hollandalı yönetmen Marleen Gorris tarafından çekildi. Oscar Ödül’lü İngiliz aktris Vanessa Redgrave‘in başrolünde yer aldığı filmde İngiliz aktris Natascha McElhone, Alan Cox, Lena Headey, Michael Kitchen ve John Standing de rol alıyor.
Clarissa, soylu bir İngiliz ailesinin uçarı kızı; Peter, Clarissa’nın en yakın arkadaşı ve genç kıza beslediği tutkulu ve karmaşık aşkına karşılık bekleyen bir koca adayı ve her ikisinin de yakınında Sally; ılımlı bir arabulucu. Gençlik günlerini birlikte geçiren üçlünün, yaşlılık hallerini de gösteren yapım, Woolf’un özyaşamına dair sarfettiği sözlerle, Mrs. Dalloway’e; yani Peter ile değil, Mr. Dalloway ile evlenmeyi tercih eden Clarissa’ya dikkat çekiyor.