bildirgec.org

michel piccoli hakkında tüm yazılar

Les cent et une nuits de Simon Cinéma (1995)

queennothing | 28 November 2011 19:01

Sinemanın 100. yılı şerefine hoş bir film çekmek isteyen Agnes Varda, 1995 senesinde karşımıza “Les cent et une nuits de Simon Cinéma” ile çıktı. Senaryosu yine Varda tarafından yazılan film, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı adayı oldu. Fransız aktör Michel Piccoli‘nin başrolünde yer aldığı ve Julie Gayet’in yardımcı rolü üstlendiği filmde Marcello Mastroianni‘den Jean-Paul Belmondo‘ya, Sandrine Bonnaire’den Jean-Claude Brialy’e, Catherine Deneuve’den Alain Delon’a, Clint Eastwood, Jeanne Moreau, Jane Birkin, Isabelle Adjani, Harrison Ford, Gerard Depardieu’ya kadar bir çok ünlüyü görmek mümkün. Orjinal süresi 100 dakika olan film, İngilizce’ye “A Hundred and One Nights” olarak çevrildi.

La belle noiseuse (1991)

queennothing | 31 July 2011 17:32

Jacques Rivette, usta yönetmen François Truffaut ayarında bir sinema dehasıdır. Fransız Sineması’na çok değerli yapıtlar kazandıran Rivette‘nin çektiği sinema filmi “La belle noiseuse“, 1991 senesinde gösterime girdi. Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü ve Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen yapım, ’91’den 2006’ya dek bir çok festivalde gösterildi. Türkçe’ye ‘Güzel Gürültücü’ olarak çevrilen film, Balzac’ın “Le chef-d’oeuvre inconnu” adlı romanından uyarlandı. Filmde Fransız aktör Michel Piccoli, müzisyen ve aktris Jane Birkin, Fransız aktris Emmanuelle Béart, Gilles Arbona, Marie Belluc, Marianne Denicourt ve David Bursztein rol alıyor. Orjinal süresi 236 dakika olan yapım, sanat üzerine yapılmış başarılı bir eser.

Gündüz Güzeli; Belle de jour (1967)

queennothing | 07 June 2011 21:50

İspanyol Yönetmen Luis Bunuel, 1900 ile 1983 tarihleri arasında yaşamış ve 30’dan fazla filme imza atmıştır. Yönetmenin 1967 senesinde çektiği “Belle de jour” (Gündüz Güzeli), Joseph Kessel’in kitabından uyarlandı. Ülkemizde 1978 senesinde gösterime giren 110 dakikalık yapım, Fransa’da çekildi. Fransız aktris Catherine Deneuve‘nin başrolünde yer aldığı filmde Fransız aktör Michel Piccoli, Geneviève Page, Jean Sorel ve Pierre Clémenti gibi isimler rol alıyor. Fantezilerin gerçekle iç içe geçtiği ve hayalle gerçeğin ayırt edilmez bir hal aldığı yapım, İtalyan yönetmen Federico Fellini filmlerini andırıyor. Asil bir Fransız hanımefendisinin fantezilerinin peşinden giderek bir genelevde çalışmaya başlamasıyla şekillenen film, etkileyici ve gerçekçi bir kadın filmi.

Hitchcock’tan “Topaz” (1969)

queennothing | 23 March 2011 11:13

Korku/ gerilim filmlerinin ustası İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock‘un bilinmeyenlerinden biri olan “Topaz“, 1969 senesinde vizyona girdi. Leon Uris’in kitabından uyarlanan 140 dk’lık film, 4 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. Ne İngiliz, ne de Amerikan seyircisinden beklediği ilgili görebilen Hitchcock, filmde rol alması için anlaştığı, ancak çeşitli sebepler yüzünden birlikte çalışamadığı Paul Newman‘a küsmüş ve bir daha aktörle çalışmamıştır.
Uluslararası sorunlar ve örgütler üzerinden klasik bir Hitchcock kurgusu olan film, Sovyetler’den Amerika’ya, oradan da Küba’ya giderek örtbas edilen mevzuları ortaya çıkarıyor.

Le mépris (1963)

queennothing | 06 October 2010 17:31

Alberto Moravia’nın romanından uyarlanan sinema filmi “Le Mépris” (Contempt), 1963 senesinde (ülkemizde 1972) vizyona girdi. Fransız yönetmen Jean-Luc Godard‘ın (bkz. Yeni Dalga) yönetmenliğini yaptığı filmde adeta bir ikon olan Fransız aktris Brigitte Bardot, 1925 doğumlu Fransız aktör Michel Piccoli, 2006 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Jack Palance, İtalyan aktris Giorgia Moll ve Fritz Lang rol alıyor.
Javal çiftinin arasındaki tutkulu ve hastalıklı ilişkiyi konu edinen film, Camille ve Paul’un psikolojik durumlarını derinlemesine göstermeden, diyaloglar ve sahne geçişleriyle, olayları izleyici yorumuna bırakıp, yaratıcılığı körüklüyor.