bildirgec.org

melanie laurent hakkında tüm yazılar

Beginners | Yeni Başlangıçlar (2010)

elizabethtaylor | 29 November 2011 20:52

Amerikan yönetmen Mike Mills tarafından çekilen sinema filmi “Beginners“, 2010 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Mills tarafından yazılan filmde 1971 doğumlu İngiliz aktör Ewan McGregor, Christopher Plummer, aktris Mélanie Laurent, Goran Visnjic, Kai Lennox, Mary Page Keller ve Keegan Boos gibi isimler rol alıyor. Bütçesi 3 Milyon Doları bulan film, son dönemlerde çıkan romantik komedi filmleri arasında oldukça iyi bir yerde.

Je vais bien, ne t’en fais pas (Don’t worry, I’m fine)

xenith | 12 September 2010 11:54

yurtdışı seyahatinden dönen elise, nam-ı diğer lili, tatilden döndüğünde ikiz erkek kardeşinin babasıyla tartıştığını ve evi terk ettiğini öğrenir. ailesine bunun nedenini sorduğunda gelişi güzel cevaplar alan lili durumdan şüphelenmeye başlar. Zaman geçtikçe kardeşinden hiçbir haber alamayan lili, en kötü ihtimalleri düşünerek iyice paniğe kapılır ve depresyona girer. Çaresizce kardeşinden bir haber bekleyen lili okula gitmemeye başlar ve yemeden içmeden kesilir. Kızlarının halinden endişe duyan ebeveynleri kendisini son çare olarak isteksizce yatılı olarak hastaneye kaldırır. Günden güne dahada kötüleşen lili delicesine loic’den bir haber almak için beklerken sonunda kardeşinden kendisine bir mektup gelir, mektupta kardeşi kendisini daha önce haberdar etmediği için lili’den özür diler. Eve dönmeyeceğini, zamanını sürekli gezerek geçirdiğini ve aksi babasından kurtulduğu için çok mutlu olduğunu yazmaktadır. Lili gelen mektuba rağmen kardeşi loïc’ı görme dürtüsünü bastıramaz.

yazarOlivier Adam‘ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmasının yanında anlatımı da aynı bir kitap gidişatı tadındadır. Hiç sıkmayan temposuyla bir oturuşta bitirilecek kitap hissi veriyor. 2006 yapımlı bu fransız filminin yönetmeni ve hikayeyi sinemaya uyarlıyan isim philippe lioret ‘dir. Pek çok otoriteye göre kendisinin çevirdiği en başarılı filmdir.

Tarantino’nun son bombası ”İnglourious Basterds”in yeni afişleri göründü

gorcun | 08 July 2009 12:28

Inglourious Basterds
Inglourious Basterds

Quentin Tarantino’nun son filmi Inglourious Basterds filminin yeni afişleri piyasaya çıktı. Film, 1978 tarihli Quel maledetto treno blindato (Inglorious Bastards) filminden esinlenerek bu adı almış. Ancak yapım orijinal bir Tarantino filmi. Hikaye, II. Dünya Savaşı döneminde geçiyor. Nazi işgali altında olan Fransa’da ailesinin katledilmesinden sonra Paris’e kaçan Shosanna Dreyfus (Melanie Laurent) adlı kadın orada sinema salonu işletmecisi olarak yeni bir hayat kurar. Aynı zamanda bir başka yerde Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt) liderliğinde, Nazileri acımasızca öldüren bir grup asker Naziler’e korku saçmaktadır. Naziler tarafından ”Piçler” diye adlandırılan bu grup Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile işbirliği yaparlar. Tüm bu insanların yolları bir sinema salonunda kesişecek ve birlikte hareket etmek zorunda kalacaklardır. Cannes Film Festivali’nde, Mayıs ayında ilk gösterimi yapılan film, sinemalarda 21 Ağustos’ta seyirciyle buluşacak.

Inglourious Basterds
Inglourious Basterds

Kadroda adı geçenler dışında Paul Rust, Christoph Waltz, Daniel Brühl, Eli Roth, Samm Levine, B.J. Novak, Til Schweiger, Michael Fassbender ve Mike Myers gibi isimler yer alıyor. Haziran ayında sinemalara gelmesi beklenen film, Cannes Festivali’ndeki izlenim ve eleştirilerden sonra Universal Stüdyoları, Tarantino’dan bazı bölümlerinin değiştirilmesini istediği için vizyon tarihi Ağustos’a ertelenmiştir. Genel olarak iyi eleştiriler alan filmin Tarantino filmlerinde alışık olduğumuz çok diyalog az aksiyon içerdiği belirtilmiş. Film, Almanya’daki ünlü Babelsberg Stüdyoları’nda çekilmiş ve İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca dilleri filmin içinde yer almaktadır. Filmin Türkçe çevirisi ise kimi yerlerde İsimsiz Kahramanlar, kimi yerlerde Soysuzlar Çetesi olarak geçiyor. Son hali ne olacak göreceğiz ama Tarantino’nun ve filmin sertliğine yakışır bir isim olması daha uygun olur kanımca. Filmin resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. İşte merak ve heyecanla beklenen filmin yeni afişleri ve uzatılmış son fragmanı.