bildirgec.org

laurence olivier hakkında tüm yazılar

Rebecca (1940)

queennothing | 24 July 2011 18:20

İngiliz Korku Sineması’nın bir numaralı yönetmeni Alfred Hitchcock, 1980 senesinde yaşamını yitirene dek onlarca yapıma imza atmış ve yüzlerce filme ilham kaynaklığı yapmıştır. Usta yönetmenin 1940 senesinde sinemaseverlere sunduğu drama filmi “Rebecca“, Hitchcock’un en iyileri arasında yer alıyor. Daphne Du Maurier’in romanından Robert E. Sherwood ile Joan Harrison tarafından uyarlanan filmin yapımcı koltuğunda David O. Selznick oturuyor. Sanat yönetmenliği Lyle R. Wheeler, düzenlemeleri W. Donn Hayes, müzikleriyse Franz Waxman tarafından yapılan filmde 1989 senesinde kaybettiğimiz Oscar Ödüllü İngiliz aktör Laurence Olivier, Japonya doğumlu aktris Joan Fontaine, 1972 senesinde yaşamını yitiren aktör George Sanders, Avustralya doğumlu aktris Judith Anderson, Nigel Bruce, C. Aubrey Smith ve Reginald Denny rol alıyor. Yaklaşık 1,5 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlanan film En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Düzenleme, En İyi Görsel Efekt, En İyi Senaryo ve En İyi Müzik dallarında Oscar adayı olurken En İyi Film Oscarı’nı kazandı.

Sleuth (1972)

queennothing | 14 February 2011 14:21

Anthony Shaffer’in oyunundan uyarlanan sinema filmi “Sleuth“, 1972 senesinde vizyona girdi. 4 Oscar Ödüllü Amerikan yönetmen Joseph L. Mankiewicz yönetilen çekilen filmin çekimleri, İngiltere’de tamamlandı. Filmde 1989 senesinde hayatını kaybeden İngiliz aktör Laurence Olivier, 1933 doğumlu İngiliz aktör Michael Caine, Alec Cawthorne, John Matthews ve Eve Channing rol alıyor. Filmde hem Olivier hem de Caine ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Oscar’ına aday olurken, Mankieewicz de ‘En İyi Yönetmen’ Oscar’ına aday gösterildi.
Yazdığı oyunlarla ülke çapında başarı elde eden Andrew Wyke ile kuaför olan Milo Tindle arasındaki mücadelenin anlatıldığı filmde Edgar Allen Poe etkileri görülüyor. Filmin tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Uzaktaki Köprü

warlamb | 30 June 2010 17:00

Yıllar evvel pazar sabahları, Voltran’ın hemen ardından yayına giren western ve savaş filmlerinin en heyecanlılarından birisi “A Bridge Too Far“. 6 Haziran 1944’ün ardından başlayan müttefik ilerleyişi, ne yazık ki ikmal yollarının uzaması neticesinde duraklamıştır. Bu durumda savaşı daha kısa sürede bitirebilmek ve Almanya’yı işgal edebilmek için, çılgınca denebilecek bir manevrayla “Pazar Yeri Operasyonu” (Operation: Market Garden) başlatılır.
Plan gereği 35.000 müttefik paraşütçüsü, Alman hatlarının gerisine, Hollanda’ya indirilecek; bu birlikler köprübaşlarını tutacak ve zırhlı mekanize birliklerinin geçişine imkan tanıyacaktır. Ancak yanlış zamanlama, gelen istihbaratların iyi değerlendirilmemesi, beklenenden üstün Alman mukavemeti ve en önemlisi müttefik generallerinin başarıdan en fazla nemayı alma gayretleri neticesinde operasyon hayal kırıklığı yaratır. Arnhem Köprüsü sonunda ele geçirilir, ancak müttefiklerin verdiği kayıplar inanılmaz boyuttadır.
Film inanılmaz oyuncu kadrosu (Gene Hackman, James Caan, Sean Connery, Anthony Hopkins, Michael Caine…) ile dönemin yıldızlar geçidi gibidir. Aynı zamanda yönetmen Richard Attenborough; kostüm, mekan, techizat vb konularda hiç taviz vermemiş, dönemin atmosferini en iyi şekliyle izleyiciye yansıtmıştır.
Savaş filmleri içerisinde gerek konusu, gerekse de oyuncu performansı açısından incelendiğinde çok önemli bir yeri olan bu film mutlaka izlenmesi gerekenler listenizde yer almalıdır.

Spartacus (1960)

queennothing | 11 September 2009 14:15

2003 yılında hayatını kaybeden Amerikalı yazar Howard Fast, 1951 yılında “Spartacus” adında bir roman yazdı. Öncesinde ve sonrasında onlarca romana imza atan yazarın bu romanı, yönetmen Stanley Kubrick tarafından 1960 senesinde beyazperdeye aktarıldı. “Spartacus” adıyla vizyona giren filmde, New Yorklu aktör Kirk Douglas, İngiliz aktris Jean Simmons, 1989 yılında hayatını kaybeden Oscar Ödüllü aktör Laurence Olivier, Herbert Lom, 1962 yılında kansere yenik düşen İngiliz aktör Charles Laughton, New Yorklu aktör Tony Curtis, John Dall, 2008 yılında hayatını kaybeden Hollandalı aktris Nina Foch ve 2004 yılında hayatını kaybeden iki Oscarlı aktör Peter Ustinov gibi başarılı isimler yer alıyor.

Köle olarak dünyaya gelen ve her köle gibi sahiplerinin emirlerine uymakla hükümlü olan Spartacus, isyancı kişiliği nedeniyle diğerlerinden hemen ayırt edilebilinecek bazı özelliklere sahiptir ve kişiliğine aykırı olan ‘köleliği’ kabul edememektedir. ‘Köle’ ya da ‘sahip’ olarak değil, ‘insan’ olarak yaşamak için uğraşan Spartacus, emirlerine itaat etmediği sahibi tarafından ölümle cezalandırılır.

Aç bırakılan Spartacus, ülkenin zengin bir adamı tarafından satın alınır ve ‘gladyatör’ olmak üzere eğitilir. Daha ilk dövüşte kendini gösteren Spartacus, dövüşçü kölelere moral vermek için gönderilen genç kızlardan birine, Varinia’ya aşık olur. Varinia da tıpkı Spartacus gibi güçlü bir karaktere sahiptir ve köleliğe karşı elinden geldiğince direnmektedir.
Ancak tüm köleler kilit altındadır ve kimsenin elinden bir şey gelmemektedir.

Sky Captain and the World of Tomorrow

queennothing | 22 December 2008 13:33

Oscar ödüllü iki başarılı aktris Gwyneth Paltrow ve Angeline Jolie‘yi buluşturan “Sky Captain and The World of Tomorrow“, Amerikalı yönetmen Kerry Conran‘ın ilk yönetmenlik deneyimi.
Daha önce “The Talented Mr. Ripley” filminde Paltrow ile birlikte rol alan Jude Law da başrolü paylaşan bir diğer isim.

Göz alıcı görselliğiyle macera / bilim-kurgu tarzı film sevenlerin beğenisini kazanan “Sky Captain“, izleyicisini geçmişe; 1930’lu yılların New York’una götürüyor.

Ardarda ortadan kaybolan ünlü bilimadamlarının peşine düşen meraklı gazeteci Polly Perkins, New York‘a saldıran dev robotların şehri istila etmesine tanık olur. İşi uğruna hayatını tehlikeye atarak bütün olayları fotoğraflar.