bildirgec.org

kirk douglas hakkında tüm yazılar

Kader Değişmez; The Arrangement (1969)

queennothing | 05 August 2011 23:19

Osmanlı Devleti’nde (Türkiye) dünyaya gelen yönetmen Elia Kazan‘ı en iyi “A Streetcar Named Desire” (Arzu Tramvayı) adlı yapımdan tanıyoruz. 2003 senesinde yaşamını yitiren Kazan’ın çektiği sinema filmi “The Arrangement“, 1969 senesinde (ülkemizde 1972) gösterime girdi. Yönetmenin kendi romanından uyarladığı yapım Türkçe’ye ‘Kader Değişmez’ olarak çevrildi. Filmde üç defa Oscar’a aday gösterilen 1916 doğumlu Amerikan aktör Kirk Douglas, Oscar Ödüllü aktris Faye Dunawa, 2007 senesinde yaşamını yitiren İngiliz aktris Deborah Kerr, Richard Boone, Michael Higgins, Hume Cronyn, Harold Gould, Michael Murphy, John Randolph Jones, Carol Eve Rossen gibi isimler rol alıyor. Psikolojik drama filmleri arasında hatırı sayılır bir yeri olan “The Arrengement” filmi, Kazan’ın gerek teknik açıdan gerekse kurgu bakımından en iyi eserlerinden biridir. Hayatta her şeye sahip olan 40’lı yaşlarında bir adamın iç bunalımları ve düşlerini konu alan yapımın orjinal süresi 125 dakika.

Spartacus (1960)

queennothing | 11 September 2009 14:15

2003 yılında hayatını kaybeden Amerikalı yazar Howard Fast, 1951 yılında “Spartacus” adında bir roman yazdı. Öncesinde ve sonrasında onlarca romana imza atan yazarın bu romanı, yönetmen Stanley Kubrick tarafından 1960 senesinde beyazperdeye aktarıldı. “Spartacus” adıyla vizyona giren filmde, New Yorklu aktör Kirk Douglas, İngiliz aktris Jean Simmons, 1989 yılında hayatını kaybeden Oscar Ödüllü aktör Laurence Olivier, Herbert Lom, 1962 yılında kansere yenik düşen İngiliz aktör Charles Laughton, New Yorklu aktör Tony Curtis, John Dall, 2008 yılında hayatını kaybeden Hollandalı aktris Nina Foch ve 2004 yılında hayatını kaybeden iki Oscarlı aktör Peter Ustinov gibi başarılı isimler yer alıyor.

Köle olarak dünyaya gelen ve her köle gibi sahiplerinin emirlerine uymakla hükümlü olan Spartacus, isyancı kişiliği nedeniyle diğerlerinden hemen ayırt edilebilinecek bazı özelliklere sahiptir ve kişiliğine aykırı olan ‘köleliği’ kabul edememektedir. ‘Köle’ ya da ‘sahip’ olarak değil, ‘insan’ olarak yaşamak için uğraşan Spartacus, emirlerine itaat etmediği sahibi tarafından ölümle cezalandırılır.

Aç bırakılan Spartacus, ülkenin zengin bir adamı tarafından satın alınır ve ‘gladyatör’ olmak üzere eğitilir. Daha ilk dövüşte kendini gösteren Spartacus, dövüşçü kölelere moral vermek için gönderilen genç kızlardan birine, Varinia’ya aşık olur. Varinia da tıpkı Spartacus gibi güçlü bir karaktere sahiptir ve köleliğe karşı elinden geldiğince direnmektedir.
Ancak tüm köleler kilit altındadır ve kimsenin elinden bir şey gelmemektedir.

Paths of Glory (1957)

queennothing | 07 August 2009 15:00

İtalyan senarist / yazar Humphrey Cobb‘un “Paths Of Glory” adlı romanından uyarlanan, sinema dehası Stanley Kubrick‘in yönetmenliğini yaptığı “Paths Of Glory“, Almanlarla savaş içerisinde olan Fransız askerlerinin psikolojisini ve savaşın Fransa tarafını yöneten generallerin taktiklerini ve disiplin anlayışlarını anlatan, başarılı bir savaş filmi.
George Broulard, bir Fransız generalidir. Almanlarla çarpışan askerlerine, Ant Tepesi’ni (Ant Hill) işgal emri verir. Alman askerleriyle savaşa giren Fransız askerleri ise, psikolojik olarak çarpışmaya hazır olmalarına rağmen, Almanlar’ın öldürücü güçlerine tanık olunca, geri çekilirler. Siperini terkedip, Alman sınırına yaklaşan her Fransız askeri, cansız bedeniyle geri dönmektedir ve birliklerinin yokolduğunu gören yüzlerce asker, siperini terketmez.
Durumu uzaktan izleyen General Mireau, askerlerin siperlerinde kalmasını ‘korkaklık’ olarak görür ve durumu sindiremez. Alman kurşunlarından kaçan birliklere ceza vermek ve diğer askerlere ‘ibret’ olması için, kendi askerlerine ‘ateş emri’ verir. Yani, General Mireau, siperinde kalan askerlerine ceza vermek için ateş eettirecektir. Emri telefonla yapan General, reddedilir. Verdiği emrin yerine getirilmemesi, General Mireau’nun onurunu zedeler ve ‘korkak’ askerlerden 100 tanesini idam etme kararı alır.

the Final Countdown

emsvizyon | 19 January 2009 12:54

başrollerini kirk douglas ve martin sheen‘in paylaştığı 1980 yapımı the final countdown, yönetmenliğini don taylor‘ın yaptığı bir bilim kurgu filmi. film, ismiyle kendine ait bir sınıf yaratmış olan USS Nimitz uçak gemisinin pasifikte karşılaştığı bir fırtına ve sonrasında yaşadıklarını resmediyor. bu fırtınanın içinde açılan bir zaman tünelinden geçen gemi tam da pearl harbor baskınından bir gün önceye geliyor. bunu anlamaları biraz geç oluyor tabi ama sonuçta müdahale etmeye karar veriyorlar… iyi bir eğlencelik olduğunu düşündüğüm film, zamanının süper güçlerine bir mesaj niteliği taşıyor esasında… unutmamak gerekirki dünyanın en büyük savaş makinesi olan nimitz için bir film yapmaya değer doğrusu… gerçi filmde tomcatlerin iki japon pırpırıyla yaptığı it dalaşı oldukça güzel 🙂 sonuçta insana bu günkü teknolojiyle geçmişe gidersek neler yapabileceğimizi sergileyebiliyor… enteresan bir hisse kapılıyor insan… filmin efektleri öyle ahım şahım değil, anlatımı vs de öyle… ancak yeniden çevrimini beklediğim filmler arasında… hatta başrollerini michael douglas ve charlie sheen paylaşsın 🙂