bildirgec.org

john hawkes hakkında tüm yazılar

Martha Marcy May Marlene (2011)

elizabethtaylor | 15 October 2011 12:25

Yönetmen Sean Durkin, bugüne dek sadece “Doris” ve “Mary Last Seen” adlarında iki kısa film çekti. Durkin’in ilk uzun metraj deneyimi olan “Martha Marcy May Marlene“, 2011 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Durkin tarafından yazılan filmde Elizabeth Olsen, Amerikan aktris Sarah Paulson, Oscar adaylığı bulunan aktör John Hawkes, Hugh Dancy, Brady Corbet gibi isimler rol alıyor. Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne aday gösterilen film, En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı. Orjinal süresi 120 dakika olan film, sadece Olsen’in muhteşem performansı için bile tavsiye edilebilir.

Winter’s Bone (2010)

queennothing | 27 December 2010 13:58

1997 senesinde çektiği Snake Feed ve 2004 senesinde Snake Feed’in uzun metrajı olan Down to the Bone’yi çeken yönetmen Debra Granik‘in yönetmenliğini yaptığı 2010 çıkışlı sinema filmi Winter’s Bone, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Altın Küre adayı oldu.

1990 doğumlu oyuncu Jennifer Lawrence’nin başrolünde yer aldığı filmde Shelley Waggener, Garret Dillahunt, John Hawkes, Lauren Sweetser, Isaiah Stone, Ashlee Thompson ve Valerie Richards gibi isimler de rol alıyor.

Genç kızlığa henüz adım atmış olan Ree Dolly, evin gelirini giderini kontrol etmek ve ruh sağlığı yerinde olmayan annesi ve iki küçük kardeşine bakmakla yükümlüdür. Uyuşturucu bağımlısı babası tarafından terkedilen annesinin ve hatta babasının da görevlerini üstlenen genç kız, kardeşlerine ebeveynlik ederken darmadağın olan ailesini tekrar biraraya getirmeye çalışacaktır.