bildirgec.org

jessica lange hakkında tüm yazılar

Amerika’nın yeni ikonu; Tootsie (1982)

queennothing | 02 December 2011 19:04

2008 senesinde yaşamını yitiren usta yönetmen Sydney Pollack‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Tootsie“, 1982 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Larry Gelbart ile Murray Schisgal tarafından yazılan filmde iki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Dustin Hoffman, iki Oscar Ödüllü Amerikan aktris Jessica Lange, Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktris Teri Garr, Amerikan aktör Bill Murray, 1923 doğumlu aktör Charles Durning, Dabney Coleman, Geena Davis ve Pollack’ın kendisi rol alıyor. Lange’ye En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü getiren film, En İyi Film de dahil olmak üzere toplam 9 dalda Oscar adayı oldu. Orjinal süresi 116 dakika olan film, 22 Milyon Dolar ile çekildi.

Cape Fear (Korku Burnu-1991)

| 13 August 2010 11:12

Cape Fear, usta yönetmen Martin Scorsese‘nin gerilim türünde kotardığı ilk filmidir, aynı zamanda aynı adlı ’62 yapımı filmin yeniden çevrimidir. Filmde kariyerinin doruğundaki Robert De Niro başrolde. Ona Juliette Lewis, Nick Nolte ve Jessica Lange eşlik ediyor. Film, “En iyi erkek oyuncu” ve “en iyi kadın oyuncu” dallarında Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi. Fakat De Niro hakkettiği ödüle kavuşamadı. Lewis da öyle.

14 yıllık hapishane hayatının ardından dışarı çıkan tehlikeli psikopat Max Cady’nin aklında tek birşey vardır: Avukat Sam Bowden’den intikam almak. Cady’nin tehditkar varlığı zamanla Bowden ailesi üzerinde etkisini göstermeye başlar.
Kanunlar önünde güzel karısı Leigh ve büyüme çağındaki bunalımlı kızı Danielle’yi korumaktan aciz olduğunu gören Sam, Max’le aralarındaki anlaşmazlığı çözmek için unutulmaz Korku Burnu’na doğru sürüklenir.

Grey Gardens (2009)

queennothing | 02 March 2010 14:19

1917 – 2002 tarihleri arasında yaşamış olan Edith Bouvier Beale‘nin hayat hikayesini anlatan TV filmi “Grey Gardens“, 2009 senesinde HBO‘da yayımlandı. İki dalda Altın Küre Ödülü kazanan filmde Amerikan aktris Drew Barrymore, iki Oscar Ödüllü aktris Jessica Lange, Jeanne Tripplehorn, Arye Gross, Justin Louis, Daniel Baldwin, Louis Grise, Joshua Peace rol alıyor. 1975 senesinde çekilen “Grey Gardens” adlı belgeselin çekim zamanını, öncesi ve sonrasını; anne – kız Edith’in (her ikisinin de adı Edith idi) yaşamlarını anlatan film, Emmy Ödüllü sinemacı Michael Sucsy tarafından yönetildi.

Başarılı bir şarkıcı olan Edith, ne yazık ki artık yaşı başı geçmiş bir kadın olarak görülmektedir ve önce kocası, sonra kızı tarafından yalnız bırakılınca, hayata dair pek çok gerçeği fark etse de, kendini savunmaya devam edecektir. Kızı Eddie ise New Yrok’a gidip aktris olabilmek için uğraşırken, evli bir adamla ilişki yaşamaya başlar. Annesinin de tecrübeleri üzerine genç Eddie, kırıcı bir şekilde terk edilir ve tekrar annesinin yanına, kasabaya döner. Aktris olma hayalinden vazgeçen genç kadın, annesinin hastalanmasıyla nerdeyse tüm hayatından vazgeçecektir.

All That Jazz (1979)

queennothing | 24 February 2010 16:21

1987 senesinde hayatını kaybeden Amerikan sinemacı Bob Fosse‘nin yönetmenliğini yaptığı müzik/ müzikal film “All That Jazz“, 1979 senesinde vizyona girdi. Bir Broadway yönetmeninin başarıyla donatılmış kariyeri ve kadınlarla geçen günlerini anlatan yapım, 5 farklı dalda Oscar’a aday gösterilirken, 4 farklı dalda Oscar Ödülü’ne layık görüldü. 2008 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Roy Scheiderîn başrolünde yer aldığı filmde iki Oscar Ödüllü aktris Jessica Lange, Ann Reinking, Leland Palmer, Irene Kane, Derobah Geffner ve Ben Vereen gibi isimler rol alıyor.

Joe Gideon, bir müzikal yönetmenidir. Kareografiden, tasarımına kadar, senaryolarını bile kendisinin yazdığı yapımlar, Broadway’in baş sıralarında yer alırken, başarılı kariyerini karşın Joe, günlerini, adlarını bile hatırlamadığı kadınlarla geçirmekte ve günbegün farkında olmadan sağlığını kaybetmektedir.

Rob Roy (1995)

queennothing | 24 December 2009 15:24

İngiliz senarist Alan Sharp‘ın senaryosunu yazıp, yine İngiliz olan Michael Caton-Jones‘in yönetmenliğini yaptığı 1995 çıkışlı sinema filmi “Rob Roy“, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında Oscar adayı oldu. Yapımda, Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktör Liam Neeson, yine Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktör Tim Roth, iki defa Oscar Ödülü kazanan Amerikan aktris Jessica Lange, iki defa Oscar adayı olan 1940 doğumlu İngiliz aktör John Hurt, Eric Stoltz ve yine İngiliz asıllı olan Brian Cox rol alıyor.

1700’lü yılların İskoçya’sı, hastalık ve yoksulluktan başka cesaret ve gurur görebileceğimiz bir yerdi ve asilzadelerin oburluğunun hesabı, genelde çiftçilik yaparak hayatını sürdüren halktan soruluyordu.
Hayvancılık yaparak eşi ve iki çocuğuna bakan Robert Roy MacGregor ise, asilzadelerden olan Montrose’den bir miktar borç istemeye karar vermiştir. Alacağı borçla hayvan almayı planlayan Robert, bu hayvanları iki katı fiyatına satarak kar elde edecek, dolayısıyla Montrose’ye de kar sağlayacaktır. Bu gerekçeye güvenen Montrose, Robert’e istediği parayı verir. Ancak ne var ki, genç adam aldığı borcu çaldırmıştır.

Broken Flowers (2005)

queennothing | 08 December 2009 15:11

Amerikan yönetmen Jim Jarmusch‘un yönetmenliğini üstlendiği 2005 çıkışlı “Broken Flowers“, komedi altyapılı bir yalnızlık filmi. 1950, Amerika doğumlu aktör Bill Murray‘ın başrolünde yer aldığı filmde Fransız aktris Julie Delpy, 1958, Amerika doğumlu aktris Sharon Stone, Oscar Ödüllü İngiliz aktris Tilda Swinton, Chloë Sevigny, Jeffrey Wright ve Jessica Lange rol almakta.

Birkaç senedir birlikte yaşadığı kızarkadaşı Sherry’nin kendisini terketmesiyle suskunlaşıp, içine kapanan Don, her ne kadar hayatında köklü bir değişiklik meydana gelmiş olsa da, olanlaara karşı kayıtsızdır. Ancak Don, aradan geçen birkaç normal günün sonrasında evine gelen bir mektup ve Don’un yerine de heyecanlanan yan komşu Winston sayesinde hayatına yepyeni bir ‘aksiyon’ katacaktır.