bildirgec.org

interaktif animasyon hakkında tüm yazılar

“Senin Tarifen Hangisi” İnteraktif Web Aracı

redfern | 21 January 2009 19:45

Vodafone, vodafone.com.tr web sitesinde ismini “Senin Tarifen Hangisi” olarak adlandırdığı yeni interaktif web uygulamasıyla Vodafone abonelerinin kendilerine en uygun ve en ucuz tarifeyi bulmasını hedefliyor. Bu bol animasyonlu ve oyunlu uygulamayı kullanmak yararlı olduğu kadar da eğlenceli. En uygun tarifeyi seçmek yaklaşık 4-5 dakikanızı alıyor. Ve bu süre zarfında hiç sıkılmıyorsunuz.

“Kontörlü mü, Ön Ödemeli hat kullanıcı mısın?, “Ayda kaç SMS gönderiyorsun?”, “Ayda kaç kişiyle konuşuyorsun?”, “Yurt dışına hangi sıklıkla çıkıyorsun?” ve “Gece mi konuşursun gündüz mü, yoksa gece-gündüz mü?” gibi soruları renkli animasyonları içeren sayfalarda ilerleyerek yanıtlayan ziyaretçiler, böylece kendilerine en uygun tarifeyi öğreniyorlar. Ayrıca, son adımın ekran görüntüsünü duvar kağıdı olarak bilgisayarlarına da indirebiliyorlar.

animata – açık kaynak kodlu, etkileşimli animasyon yazılımı

admin | 31 December 2008 18:24

Kitchen Budapest tarafından geliştirilen Animataanimasyon yazılımı, dış dünyadan aldığı verileri kullanarak, önceden hazırlanmış bir animasyon sahnesini hareketlendirebiliyor.
Konser, tiyatro, dans performanslarında interaktif arka plan projeksiyonları oluşturmak amacıyla kullanılabilecek Animata yazılımı ile bilgisayarınıza bağlı kameranın önünde hareket eden bir insanın hareketlerini taklit eden bir kukla animasyonu hazırlayabiliyoruz.
Yazılımı geliştirenler, çalıştığı bilgisayara bağlanabilecek algılayıcılar ile toplanacak verilere tepki verilebileceğini, animasyonların bu veriler ile mesela bir ses sisteminden gelen sese göre hareketlendirilebileceğini belirtiyorlar.
Yazılım içinde, animasyonlarımızda kullanabileceğimiz, önceden tanımlanmış çeşitli kuklalar ve objeler bulunuyor.
Mac OS X, GNU/Linux and Windows platformlarında çalışabilen, açık kaynak kodlu (GNU/GPL) Animata yazılımını buradanindirerek deneyebilirsiniz.

Animata ile etkileşimli olarak çalışan ve hareket verilerini göndererek animasyonu değiştiren ilginç bir uygulama örneğini görmek için de buradakivideoyu seyredebilirsiniz.