bildirgec.org

gnugpl hakkında tüm yazılar

animata – açık kaynak kodlu, etkileşimli animasyon yazılımı

admin | 31 December 2008 18:24

Kitchen Budapest tarafından geliştirilen Animataanimasyon yazılımı, dış dünyadan aldığı verileri kullanarak, önceden hazırlanmış bir animasyon sahnesini hareketlendirebiliyor.
Konser, tiyatro, dans performanslarında interaktif arka plan projeksiyonları oluşturmak amacıyla kullanılabilecek Animata yazılımı ile bilgisayarınıza bağlı kameranın önünde hareket eden bir insanın hareketlerini taklit eden bir kukla animasyonu hazırlayabiliyoruz.
Yazılımı geliştirenler, çalıştığı bilgisayara bağlanabilecek algılayıcılar ile toplanacak verilere tepki verilebileceğini, animasyonların bu veriler ile mesela bir ses sisteminden gelen sese göre hareketlendirilebileceğini belirtiyorlar.
Yazılım içinde, animasyonlarımızda kullanabileceğimiz, önceden tanımlanmış çeşitli kuklalar ve objeler bulunuyor.
Mac OS X, GNU/Linux and Windows platformlarında çalışabilen, açık kaynak kodlu (GNU/GPL) Animata yazılımını buradanindirerek deneyebilirsiniz.

Animata ile etkileşimli olarak çalışan ve hareket verilerini göndererek animasyonu değiştiren ilginç bir uygulama örneğini görmek için de buradakivideoyu seyredebilirsiniz.

Açık kaynak kod hesap makinesi: SpeedCrunch

bordobluex | 10 September 2008 22:22

Açık kaynak kod dünyasının hesaplama alanında yıldızı parlamaya aday yazılımı ile tanışın: SpeedCrunch

Yazılımı yeni keşfetmiş olmama karşın beni Türkçe bir arayüzile karşılaması hoş oldu doğrusu. Açıkçası gelişmiş hesaplama işlerine girecek değilim ama bu yazılım ciddiye alınması gereken bir hesaplama becerisine sahip gibi görünüyor.

İlgilenenler Buradan indirip içli dışlı olmaya başlayabilirler.

KDE 4.0 Geliyor.

Battlehammer | 03 December 2007 10:01

Linux için yapılmış en iyi iki desktop environment’dan biri olan KDE‘nin (diğer alternatif gnome hakkında buradan bilgi alabilirsiniz) yeni tam sürümünün Ocak ayında çıkacağı açıklandı.

KDE 4’ün neler getirdiğini görmek için son sürülen aday sürüm 3.96’yı buradan indirebilir ve kurulum dökümanlarına ulaşabilirsiniz.

Özgür yazılımın en büyük kalelerinden biri, bakalım windows vista komedisinin karşısına bu sefer nasıl bir tank çıkartacak.

Açık Kod Paylaşımı

bluesband | 19 January 2007 11:43

Açık Kaynak Kod Gelişimine yardımcı olan bir site var.isteyenler yazdıkları kodları gönderebiliyorlar ve ya yazılmış kodları inceleyebiliyorsunuz.Denemek isteyenler buradan buyursun.