bildirgec.org

giulietta masina hakkında tüm yazılar

Fellini’nin Kalpazanlar Çetesi; Il bidone (1955)

queennothing | 28 April 2011 15:29

İtalyan Sineması’nın usta yönetmenlerinden Federico Fellini‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Il bidone“, 1955 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Ennio Flaino, Tullio Pinelli ve Fellini tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü aktör Broderick Crawford, Fellini’nin aktris eşi Giulietta Masina, Richard Basehart, Franco Fabrizi, Sue Ellen Blake ve Irene Cefaro gibi isimler rol alıyor. Çekimleri İtalya, Roma’da gerçekleşen film, Fellini’nin bilinmeyenleri arasında yer alır.
Augusto adında dolandırıcı bir adamın ve iki yancısının, sevgi ile değişen hayatlarının ve hayatın acı gerçeklerini anlatan filmimizin orjinal süresi 100 dakika.

Le notti di Cabiria (1957)

queennothing | 09 April 2011 18:54

İtalyan Sineması’nın usta yönetmenlerinden Federico Fellini‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Le notti di Cabiria” (Türkçe’de “Cabiria’nın Geceleri”), 1957 senesinde vizyona girdi. Fellini’nin eşi güzel aktris Giulietta Masina‘nın başrolünde yer aldığı filmde Fransız aktör François Périer, İtalyan aktris Franca Marzi ve Dorian Gray gibi isimler rol alıyor. En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülü kazanan “Le notti di Cabiria“, BAFTA’ya da adaylığını koyarken Cannes Film Festivali’nde En İyi Aktris ve OCIC Özel Ödülü’ne layık bulundu.

Hayatını bedeniyle kazanan Cabiria, çocuksu bir kadındır. Aptallığa varan saflığı yüzünden kanmaya mahkum olan genç kadın, erkekler tarafından sürekli dolandırılsa da hayallerini küçültmek şöyle dursun; gerçek aşkı bulacağına Tanrı’ya inandığı gibi inanmaktadır.

Giulietta Masina

queennothing | 16 March 2011 13:14

‘Dişi Chaplin’ olarak anılan, İtalyan Sineması’nın gözbebeği Giulia Anna Masina, 22 Şubat 1921 tarihinde İtalya, Bologna şehrinde dünyaya geldi. Müzisyen bir baba (Gaetano) ile öğretmen bir annenin (Anna Flavia Pasqualin) ilk çocukları olan Giulietta (kardeşleri Eugenia, ve ikizler Mario ile Maria), çocukluğunun büyük bir kısmını Roma’daki teyzesinin yanında geçirdi. Keman çalan babasının yönlendirmesiyle müziğe, sonra da edebiyata ilgi duyan Giulietta, Hermanas Ursulinas’da eğitim aldıktan sonra Roma’da bulunan Sapienza Üniversitesi’nde edebiyat bölümü okudu. Şarkı söyleyip, dans edebilen genç yıldız, 1942 senesinde çıktığı Terzoglio adlı radyo programı ile sinema kariyerindeki ilk adımı atmış oldu. İtalyan Sineması’nın usta isimlerinden Federico Fellini ile tanışan Giu, 30 Ekim 1943 tarihinde yönetmenle dünyaevine girdi. İlk sinema filmi deneyimini “Paisà” adlı savaş yapımıyla edinen genç yıldız, 1948’de Fellini’nin senaristliğini yaptığı “Senza pietà” adlı yapımda rol aldı.

Giulietta degli spiriti (1965)

queennothing | 14 March 2011 11:21

İtalyan Sineması’nın usta isimlerinden Federico Fellini‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Giulietta degli spiriti“, 1965 senesinde vizyona girdi. ‘En İyi Set Dekorasyonu’ ve ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ dallarında Oscar’a aday gösterilen filmde Fellini’nin eşi Giulietta Masina, Mario Pisu, Valentina Cortese, Sandra Milo, Valeska Gert, José Luis de Villalonga ve Friedrich von Ledebur gibi isimler rol alıyor. Fellini’nin ilk renkli filmi olan “Giulietta degli spiriti“, 1990 çıkışlı Alice’e ilham kaynağı oldu.

Giorgio ile Giulietta, evli bir çifttir. Çiftin evlilik yıldönümü partisiyle başlayan filmimiz, sadakatsizliği, sevgiyi, isyanı ve cinselliği, kıskançlık ile inancı, fantastik bir dille anlatıyor.

Ginger e Fred (1986)

queennothing | 23 February 2011 22:48

İtalyan Sineması’nın usta yönetmenlerinden Federico Fellini‘nin çektiği sinema filmi “Ginger e Fred“, 1986 senesinde vizyona girdi. 1994 senesinde hayatını kaybeden İtalyan aktris Giulietta Masina ile Marcello Mastroianni‘nin başrollerini paylaştıkları film, En İyi Yabancı Film dalında BAFTA adayı oldu.
Fellini ile eşi Masina ortaklığının eseri olan “Ginger e Fred“, dans ederek ünlenip sonrasında ayrılmak zorunda kalan ve 30 sene sonra tekrar buluşan bir çiftin hikayesini konu ediniyor.

Efsanevi aktör Fred Astaire ve Ginger Rogers‘in danslarını taklit ederek seyircilerin beğenisini kazanan Ginger ve Fred, bir takım sebepler yüzünden ayrılmak zorunda kalmışlardır.

Lo sceicco bianco (1952)

queennothing | 23 February 2011 16:04

1993 senesinde hayatını kaybeden İtalyan yönetmen Federico Fellini‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Lo sceicco bianco” (The White Sheik), 1952 senesinde vizyona girdi. Çekimleri İtalya’nın çeşitli şehirlerinde ve Vatikan’da gerçekleşen filmde Giulietta Masina, Altın Küre Ödüllü aktör Alberto Sordi, İtalyan aktris Brunella Bovo, 2003 senesinde hayatını kaybeden aktör Leopoldo Trieste, Lilia Landi ve Ernesto Almirante gibi isimler rol alıyor. Fellini ile eşi Masina’nın ortak yapımı olan 85 dk’lık film, Türkçe’ye “Beyaz Şeyh” olarak çevrildi.

La Strada (1954)

queennothing | 04 July 2010 16:53

1920 – 1993 yılları arasında hayatını sürdürmüş olan İtalyan sinemacı Federico Fellini, tam 12 defa Oscar’a aday gössterildi. 1954 senesinde vizyona giren sinema filmi “La Strada” (Sonsuz Sokaklar), gerek yer/ zaman, gerekse oyuncuları (Fellini’nin kendisinden 5 ay sonra ölen eşi Giulietta Masina ve iki defa Oscar Ödülü kazanan aktör Anthony Quinn) bakımından, öncelikle İtalyan ve Dünya çapında çığır açmış bir yapımdır.
Gezici sirkin tek cambazı Zampano, iri cüssesiyle ağırlık kaldırarak, zincir kırarak ve bu sayede insanlara izleyecek bir şeyler vererek hayatını kazanan yalnız bir adamdır. Kabalık ve görgüsüzlükle doğru orantılı olan cüssesinin iriliği sayesinde insanlardan para toplayan genç adam, fakir bir kadından, işlerinde kendisine yardımcı olacak ve gösterilere yeni bir soluk katacak ufak tefek bir kız olan Gelsomina’yı satın alır ve ikili, şehir şehir dolaşmaya başlar.

Federico FELLINI : “Geçmiş Zamanın Dünya Çapındaki Yönetmeni”

| 25 December 2008 13:29

Federico Fellini(1920-1993) Rimini’de doğan İtalyan yönetmen; gençlik yıllarında çizgi roman ve karikatür çizerek hayatını kazandı. Senaryolarını 1939 yılında yazmaya başladı. 40’lı yıllarda Alberto Lattuada, Pietro Germi ve Roberto Rossellini ile birlikte çalışarak senaryolar yazmaya devam etti. “Lo Sceicco Bianco”(Beyaz Şeyh-1951) ve “I Vitelloni” (Aylaklar-1953) kendisine ait ilk uzun metrajlı filmlerdir.

La Strada (Sonsuz Sokaklar-1954): Egoist bir sirk artisti Zampano’nun (Anthony Quinn), kendisine köle gibi bağlanan yardımcı kızı (Giulietta Masina) satın alır. Başroldeki Masina aynı zamanda Fellini’nin karısıdır. Fellini’nin bu filmi, İtalyan Sol’u tarafından realiteden uzak olmakla suçlanır ve fazlasıyla eleştirildiği halde Fellini’nin dünya çapındaki ilk başarısı olur. Oscar ödüllü bu film aynı zamanda 50’ye yakın ödülle ödüllendirilmiştir.