bildirgec.org

gelenek görenek hakkında tüm yazılar

Kültür Diye Sahiplendiklerimiz Aslında Neler?

bithikotsis | 22 April 2011 14:11

Toplumda sosyal kesimin en fazla benimsediği adet, gelenek, yaşayış tarzı, beğeniler, hobiler, meraklar bütünü kültür diye nitelendirilebiliyor.

Aslında bu kültür dedikleri oyle bir şey ki, memleketteki insanların akıl, ruh ve beden sağlıklarını, hayat stillerini aktarıyor insana bir bakıma. Yani bir nevi toplumsal analiz sonucunu veriyor bizlere.

Ülkem için kültür bana ne anlatıyor diyecek olursanız, eskiden yeni zamana doğru büyük bir düşüş ve sıradanlaşma, hatta basitleşme farketmekteyim. Diğer arkadaşlar bu konuda neler düşünür bilemem ama, artık kültür diye bensimsediklerimiz hep hafif alaycı şekilde yaklaşıp sonradan farketmeden kabul ettiğimiz şeyler olmaya başladı.

Çok tehlikeli bir durum aslında. Şimdi yeni ergen nesle bakıyoruz da eskisi gibi oturaklı adam sayısı epey azaldı, neredeyse hepsi bir laf bozması, Türkçe katliamı, olanı değiştirme, düzeni yıkma gibi olayların peşinde ve hep bu olaylardan kendilerine bir alay konusu ve gülme şablonu çıkarma peşinde. Bu da ister istemez kültür diye kabul ettikleri şeylerin içine gizlice çaktırmadan sızıyor.

AĞDA: KADINLARIN BİTMEYEN ÇİLESİ

Annabella | 22 September 2007 02:45

Kadınların bitmeyen çilesi: “Ağda” her 2-3 hafta da bir başımızın belası olay… Giyimimizi kuşamımızı ona ve tüylerin çıkacağı güne göre ayarladığımız kötü durum. Hangi kadın bilmezki bunu, hangi kadın korkmamış, gözleri yaşarmamış acaba… İster eski usul sıvı ağdayla, ister epilatörle yapın her canlı bez çekme acısını tatmıştır ve ölene kadar tadacaktır…

Genç kızlık dönemimi hatırlıyorum da, o zamanlar 17 yaşındaydım, tüm arkadaşlarım ağda yapıp, sütyen takarlerken ben hiç birini yapamazdım çünkü tahta gögüslüydüm ve kumral olmanın getirdiği avantajla da hem doğru dürüst tüyüm yoktu hem de sarıydı. Ama ben şapşal aklımla buna da bir çözüm yolu bulmuştum… Bacaklarıma jilet yapıp tüylerimi güçlendirecektim ama bunu da beceremeyip bacağımı boydan boya kesmiştim… hala hafiften izi durur… Şimdi düşünüyorum da hayatımdan memnun olmam gerekirken o zaman büyümek manasına gelen ağda yüzünden ne saçma şeyler yapmışım…