bildirgec.org

dönem filmi hakkında tüm yazılar

Shakespeare gerçek miydi?; Anonymous (2011)

queennothing | 29 October 2011 14:22

Almanya doğumlu yönetmen Roland Emmerich‘i “Stargate”, “Godzilla”, “2012”, “10,000 BC” gibi yapımlardan tanıyoruz. Yönetmenin 2011 senesinde tamamladığı sinema filmi “Anonymous“un senaryosu John Orloff tarafından yazıldı. Başrollerinde İngiliz aktör Rhys Ifans, Vanessa Redgrave, Sebastian Armesto ve Rafe Spall’ın rol aldıkları yapımda Xavier Samuel, Sam Reid, Edward Hogg, David Thewlis, Jamie Campbell Bower, Joely Richardson, Sebastian Armesto gibi isimler de rol alıyor. Çekimleri Almanya’da tamamlanan yapımın orjinal süresi 130 dakikadır. Filmin resmi web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Sanshô dayû (1954)

elizabethtaylor | 15 October 2011 22:16

1898 senesinde Japonya’da dünyaya gelen yönetmen Kenji Mizoguchi, Uzakdoğu Sineması’na oldukça değerli filmler vermiştir. 1956 senesinde hayatını kaybeden Mizoguchi’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Sanshô dayû“, 1954 senesinde çekildi. Ogai Mori’nin hikayesinden uyarlanan filmde Kinuyo Tanaka, Kyôko Kagawa, Yoshiaki Hanayagi, Eitarô Shindô, Akitake Kôno, Masao Shimizu, Ken Mitsuda ve Kazukimi Okuni rol alıyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’ne layık görülen film, İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci‘nin de favori filmleri arasında yer alıyor. İngilizce’ye “Sansho the Bailiff” olarak çevrilen film, Türkçe’ye “Zalim Şanso” olarak çevrildi.

Goethe! (2010)

queennothing | 02 October 2011 19:06

Biyolojiden psikiyatriye, resimden sanat tarihine, biyografi yazarlığından şiire kadar pek çok mesleği deneyen Alman edebiyatçı Goethe’nin yaşamının bir kısmından uyarlanan 2010 çıkışlı sinema filmi “Goethe!“, ülkemizde 16 Eylül 2011 tarihinde gösterime girdi. Alman Film Ödülleri’nde En İyi Makyaj Ödülü’ne layık görülen film, Alman sinemacı Philipp Stölzl tarafından çekildi. 3 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlanan yapım İngilizce’ye “Young Goethe in Love”, Türkçe’ye ise “Goethe’nin İlk Aşkı” olarak çevrildi. 1981 doğumlu genç aktör Alexander Fehling‘in ‘Johann Wolfgang Goethe’yi oynadığı yapımda Miriam Stein, Volker Bruch, Moritz Bleibtreu, Burghart Klaußner, Hans-Michael Rehberg ve Henry Hübchen gibi isimler rol alıyor. Goethe’nin Lotte adındaki ilk aşkını anlatan yapım, yazarın “Faust”tan sonraki en ünlü eseri “Genç Werther’in Acıları”na ilham veren bu durumu önemli ayrıntılarıyla gözler önüne sermiş.

Alatriste (2006)

elizabethtaylor | 03 September 2011 20:08

Arturo Pérez-Reverte’nin eserlerinden uyarlanan 17. Yüzyıl savaş filmi “Alatriste“, 2006 senesinde gösterime girdi. İspanyol yönetmen Agustín Díaz Yanes tarafından çekilen 25 milyon Dolarlık yapımda aktör Viggo Mortensen, Unax Ugalde, Elena Anaya, Pilar López de Ayala, Javier Camara, Ariadna Gil gibi isimler de rol alıyor. Cartagena Film Festivali, Avrupa Film Ödülleri, Sinema Yazarları Derneği ve Goya Ödülleri’nde çeşitli ödüller kazanan film, 145 dakikadır. İspanya’nın 17. Yüzyıl’da içinde bulunduğu vaziyeti anlatan yapım, bir savaşçı olan Diego Alatriste’nin öyküsüne dayanıyor. Krallığın emrinde bir savaşçı olan Alatriste’nin gelişen olaylarla Engizisyon’un insafına kalışını ve bu durumdan kurtulma yollarını aramasıyla şekilleniyor.

Zelary (2003)

queennothing | 02 July 2011 16:54

Yönetmen Ondrej Trojan, 1959 senesinde Çekoslovakya’da dünyaya geldi. İlk sinema filmi “Pejme Pisen Dohola”yı 1991 senesinde çeken yönetmen, TV kanalı için çektiği iki yapımdan sonra ilk ciddi vizyon filmini 2003’te yönetti. “Zelary” adını verdiği dönem filminde 1940’ları anlatan yönetmen, bu eseriyle En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı oldu. Bangkok Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu dalında ödül kazanan filmde Anna Geislerova, György Cserhalmi, Jaroslava Adamová, Tomás Zatecka, Anna Vertelárová, Iva Bittová, Jaroslav Dusek ve Miroslav Donutil gibi isimler rol alıyor. Nazi askerlerinin Çekoslovakya topraklarını işgal ettikleri dönemde genç bir hemşire olan Eliska ile doktor sevgilisi, direnişçilerin arasına katılmış görevlerini yapmaktadırlar. Gecenin geç vakti ölmek üzere olan bir adamın hayatını kurtaran Eliska’nın yaşamı, savaşın akıbetiyle değişecek ve hayatını kurtardığı adam sayesinde bambaşka bir hal alacaktır.

Violette Nozière (1978)

queennothing | 05 June 2011 22:27

Fransız Yeni Dalgası’nın önemli yönetmenlerinden Claude Chabrol‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Violette Nozière“, 1978 senesinde gösterime girdi. Diyalogları Chabrol tarafından yazılan filmin senaryosu Hervé Bromberger, Odile Barski, Jean-Marie Fritere ve Frédéric Grendel’e ait. Fransız aktris Isabelle Huppert‘in başrolünde yer aldığı filmde iki defa BAFTA Ödülü kazanan aktris Stéphane Audran, 1994 senesinde yaşamını yitiren aktör Jean Carmet, Jean-François Garreaud, Lisa Langlois ve Fabrice Luchini gibi isimler de rol alıyor. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olan yapım, Huppert’e En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getirdi. 1930’larda geçen filmimiz, 14 yaşındaki bir genç kızın ailesine karşı işlediği suçu, suçun sebepleri ve cinsel açlığı üzerinde duruyor.

Kara Kitap; Zwartboek (2006)

queennothing | 21 May 2011 18:38

Hollanda’da dünyaya gelen sinemacı Paul Verhoeven‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Zwartboek” (İngilizce’de ‘Black Book’, Türkçe’de ‘Kara Kitap’), 2006 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Gerard Soeteman ile yine Verhoeven tarafından yazılan film, 20 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Hollanda, Almanya, İngiltere ve İsrail’de çekildi. Orjinal süresi 160 dakika olan yapımda Hollandalı aktris Carice van Houten, Alman aktör Sebastian Koch, Waldemar Kobus, Halina Reijn, Hollandalı aktör Thom Hoffman, Christian Berkel, Derek de Lint ve Michiel Huisman gibi isimler rol alıyor.
2. Dünya Savaşı’nın son zamanlarında geçen film, savaşın etkisinden senelerce çıkamayacak olan halkın arasından Rachel Stein adlı bir Yahudi kadınının gururlu hikayesini anlatıyor.

Ben-Hur (1959)

queennothing | 03 May 2011 09:24

1991 senesinde hayatını kaybeden yönetmen William Wyler‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Ben-Hur“, 1959 senesinde gösterime girdi. Lew Wallace’nin romanından Karl Tunberg trafından sinemaya uygun bir senaryo haline getirilen filmde 2008 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Charlton Heston, Stephen Boyd, Hugh Griffith, Jack Hawkins ve Haya Harareet gibi isimler rol alıyor. 16 Milyon Dolar ile çekilen 210 dakikalık yapım, Yılın Filmi, En İyi Erkek Oyuncu, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Ses, En İyi Görüntü, En İyi Set Dekorasyonu da dahil olmak üzere tam 11 dalda Oscar Ödülü kazanarak bir ilke (’97’de Titanic de 11 Oscar kazandı) imza attı.

Aşkın Kitabı; Becoming Jane (2007)

queennothing | 02 May 2011 18:01

İngiliz sinemacı Julian Jarrold‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Becoming Jane“, İngiliz yazar Jane Austen’in mektuplarından uyarlandı. Yaklaşık 17 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen filmde Oscar adaylığı bulunan aktris Anne Hathaway, İngiliz aktör James McAvoy, 1950 doğumlu aktris Julie Walters, James Cromwell, Maggie Smith ve Anna Maxwell Martin rol alıyor. 1775 senesinde İngiltere’de dünyaya gelen Jane Austen, büyük bir yazardı. Yazarı kült yapan eserleri, bugün hala en çok satanlar listesinde yer almaktadır. Münzevi bir yaşam sürdüren Austen, kesin olarak bilinmeyen bir sebepten ötürü 1817 senesinde, 42 yaşındayken hayatını kaybetti. Austen’in büyük aşkı Lefroy’la olan ilişkisini konu edinen “Becoming Jane“, seyircisine güzel bir 120 dakika sunuyor.

Howards End (1992)

queennothing | 02 May 2011 09:54

Üç defa Oscar’a aday gösterilen yönetmen James Ivory‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Howards End“, 1992 senesinde gösterime girdi. İngiliz yazar E.M. Forster’in uyarlanan filmin senaryosu Ruth Prawer Jhabvala tarafından yazıldı. En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere toplam altı kategoride Oscar adayı olan film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Set Dekorasyonu Oscarı’nı kazandı. Filmde İngiltere doğumlu aktör Anthony Hopkins, İngiliz aktris Emma Thompson, Helena Bonham Carter, Vanessa Redgrave, James Wilby, Samuel West gibi isimler rol alıyor. Paranın getirdiği sahte değerler ile gerçek insan emeği arasında kalan insanların hikayesini anlatan “Howards End”, seyretmeye değer başarılı bir dönem filmi.