bildirgec.org

cillian murphy hakkında tüm yazılar

The Wind That Shakes the Barley (2006)

queennothing | 17 October 2011 23:24

İngiltere’nin ‘özgürlükçü’ yönetmeni Ken Loach‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Wind That Shakes the Barley“, 2006 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Paul Laverty tarafından yazılan film, Türkçe’ye “Özgürlük Rüzgarı” olarak çevrildi. İngiltere’de düzenlenen bir film festivalinde dört dalda ödüle aday gösterilen film, Cannes Film Festivali’nde Altın palmiye Ödülü’ne layık bulundu. Avrupa Film Ödülleri ve Goya Ödülleri’nde de adaylığı bulunan yapımda İrlandalı aktör Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham ve Orla Fitzgerald rol alıyor. Çekimleri İrlanda’da gerçekleşen filmin orjinal süresi 127 dakikadır.

Inception (2010)

queennothing | 02 January 2011 17:34

“Batman Begins”, “The Dark Knight”, “Memento”, “The Prestige” gibi yapımlarla tanıdığımız İngiliz yönetmen Christopher Nolan‘ın yazıp, yönettiği 2010 çıkışlı sinema filmi “Inception” (Başlangıç), 160 Milyon Dolarlık bir bütçeyle çekildi. Amerikan aktör Leonardo DiCaprio‘nun başrolünde yer aldığı filmde Joseph Gordon-Levitt, Fransız aktris Marion Cotillard, Ellen Page, Ken Watanabe, Tom Hardy, Tom Berenger, Michael Caine, Cillian Murphy gibi isimler de rol alıyor.
Usta bir hırsız olan Dom Cobb, ekibiyle birlikte kimyasal maddeler sayesinde insan bilincinin en zayıf olduğu anda; uykunun REM devresinde, kişinin en gızlı sırlarını çalarak yaşayan bir suçludur. Dom’un bu yeteneğinin bedeli, sahip olduğu her şeyi kaybetmesi ve uluslararası aranan bir suçlu olması sebebiyle kaçak yaşamak zorunda kalmasıdır. Genç adamın akıllara zarar marifetini duyan kudretli biri, ondan yaptığı işin tam aksini yapmasını; alması değil, vermesini isteyecektir.

Gerçek hayatın aslında bir rüya olabileceği, rüyanın gerçekliğin başlangıcı olabileceği gibi fikirlerle kafa karıştıran filmlerden biri olan “Inception“, 2010 senesinin en konuşulan yapımı oldu. Çıktığı günden bu ayana gişe rekorları kıran film, muhakkak izlenmesi gerekenler arasında yer alırken; Nolan’ın dehası da kanıtlanmış oldu.

The Edge of Love

bayiyorum | 10 August 2010 16:21

Yönetmen: John Maybury
Senaryo: Sharman Macdonald
Oyuncular: Keira Knightley, Sienna Miller, Cillian Murphy, Matthew Rhys, Camilla Rutherford

Her ne kadar filmin pek çok tanıtımında Galler doğumlu şair Dylan Thomas’ın hayatından bir kesit sunuluyor denilse de, film şairin hayatındaki çocukluk aşkı Vera’nın hayatına daha çok yer vermiş gibi. Dylan, yıllar sonra ilk gençlik yıllarındaki aşkı Vera ile yeniden biraraya gelir. Dylan bu arada Caitlin ile evlenmiştir ve bir oğulları vardır. Zaman içinde Vera ve Caitlin yakın arkadaş olurlar. Caitlin, Dylan’ın hala Vera’ya olan aşkının farkındadır. Vera ise, tüm bunların arasında bir yüzbaşı ile evlenir ancak savaş zamanı olduğu için kocası cepheye gider. Caitlin, Vera ve Dylan Galler’e dönerler. Üçü arasında dostluk ve aşk üzerine kurulu ilişkiler gelişir.

Wes Craven’la havada gerilim: ”Red Eye” (Gece Uçuşu)

gorcun | 30 July 2009 15:34

Red Eye
Red Eye

Korku üstadı Wes Craven’in 2005 yılında çektiği çok fazla ses getirmemiş bir film ”Red Eye” (Gece Uçuşu). Aslında yönetmenin adı ve başarılı oyuncularıyla da ilgi çekebilecek film, belki de isimlerin yarattığı beklentiden dolayı gerilim sinemasında özel bir yer edinemiyor. Genç ve güzel otel müdürü Lisa Reisert (Rachel McAdams), gece yapmak zorunda olduğu bir uçak yolculuğu öncesi hava alanında Jack (Cillian Murphy) adında genç bir adamla konuşur. Uçağa gitmek üzere ayrılan Lisa, uçağa girip yerine oturduğunda ilginç bir tesadüfle karşılaşır. Havaalanında konuştuğu genç adam, uçakta yanında oturmaktadır.Uçak havalandıktan sonra da devam eden ikilinin konuşması gittikçe daha ilginç bir hal alacaktır.

Red Eye
Red Eye

Genç adam, aslında Lisa’nın otel müdürü olduğunu bilen ve otelinde kalan bir politikacının (Jack Scalia) odasının değiştirilmesini isteyen bir suikastçıdır. Ayrıca Lisa’nın söyleneni yapması ve sesini çıkarmaması için, babasının da (Brian Cox) tehlikede olduğunu söyler. Soğukkanlı davranan Lisa, hem politikacının hem babasının hayatını kurtarmak için planlar yapar. Ama karşısındaki suikastçı son derece zeki, tehlikeli ve kaybetmeye tahammülü olmayan biridir.

Al Pacino ‘Salvador Dali’ oluyor

queennothing | 10 July 2009 11:40

1940, New York doğumlu başarılı aktör Al Pacino, 1974 yapımı “The Godfather: Part II“deki ‘Don Michael Corleone‘ karakteriyle, yeteneğini kanıtlamıştı. “Serpico“, “…And Justice for All.“, “Scarface“, “Heat“, “The Devil’s Advocate” gibi başarılı yapımlarda rol alarak başarısını pekiştiren Pacino, Yeni Zelandalı yönetmen Andrew Niccol‘un yönetmenliğini üstleneceği “Dali & I: The Surreal Story” adlı yapımda ‘Salvador Dali‘yi canlandıracak. Benimsediği ‘sürrealizm‘ felsefesini resimleriyle anlatan sanatçı Dali’nin biyografik filmi, “S1m0ne” ve “Lord of War” gibi filmlerin yönetmeni olan Niccol tarafından çekileceği ve İrlandalı aktör Cillian Murphy‘nin de yer alacağı belirtildi. Film, 2011 yılında vizyona girecek.
Bu arada, İngiliz yönetmen Simon West, yine Dali’nin biyografisini inceleyen “Dali” yapımında ‘Salvador Dali‘ karakteri için Antonio Banderas‘a rol verdi. Bu film ise, 2010 yılında vizyona girecek.

Batman’in yeniden doğuşu: ”Batman Begins”

gorcun | 04 July 2009 16:18

Batman Begins
Batman Begins

Christopher Nolan, Batman çizgi roman serisinden uyarlanan filmlere yeni bir başlangıç yaparak, 2005 yılında ”Batman Begins (Batman Başlıyor)” filmini çekti. Gotham City’de gündüz işadamı gece yarasa adam kostümüyle suçluların korkulu rüyası olan Bruce Wayne yepyeni bir hikayeyle sinemalara geliyordu. Küçük yaşta ailesi gözleri önünde öldürülen Wayne, intikam hissiyle dolup taşmaktadır. Gotham’dan ayrılıp dünyayı gezerek, kötülere ve suçlulara karşı savaşmayı öğrenenen Wayne, bir süre sonra tekrar doğduğu yere geri döner. Uzakdoğuda Henri Ducard tarafından eğitilen Wayne, Gotham City’desuçlularla, çocukken oluşan yarasa korkusunu simge haline getirerek savaşma yolunu seçer.

Batman Begins
Batman Begins

Böylece Gotham’da yarasa maskesi ve kostümüyle Yarasa Adam olarak bilinen ama kimliği bilinmeyen yeni bir kahraman doğar. Artık suçluların da korkacağı karanlık bir düşmanları vardır. Ama, Batman’in asıl düşmanları umduğundan çok daha yakın olan kişilerden çıkacaktır. Nolan’ın, Batman yorumu kimi eleştirmenler tarafından fantastik hikayesine aykırı derecede gerçekçi olarak eleştirildi. Gotham’ın, Tim Burton’un, ”Batman” filmlerindeki gotik atmosferinden uzaklaştığı da eleştiri oklarının başka bir yönüydü. Nolan’ın amacı zaten gerçekçi ve sağlam hikayeli bir Batman filmi yapmak olduğundan büyük ihtimalle bu eleştirileri göze almıştı. Gerçektende şimdiye kadar çekilen onca dizi ve filme rağmen ilk defa bir filmde kahramanın korkularından, nasıl Batman olduğuna, nasıl bir konsantrasyonla çalışıp, onu suçlulara karşı savaşma gücü veren şeyin ne olduğu gibi önemli konulara son derece gerçekçi ve akılcı cevaplar veriliyordu.

Batman Begins
Batman Begins

Zombiler artık daha hızlı daha öfkeli : ”28 Days Later (28 Gün Sonra)”

gorcun | 18 May 2009 09:51

28 Days Later
28 Days Later

İngiliz Yönetmen Danny Boyle’ nin 2005 yılında çektiği 28 Days Later (28 Gün Sonra) sinemada alışılmışın aksine Amerika’da değil Avrupa kıtasındaki büyük bir adanın topraklarında bulunan İngiltere’de geçiyor. İngiltere’ de bir laboratuvarı basan hayvan hakları savunucuları, hayvanların kafeslerini açıp serbest bırakınca kan yoluyla bulaşan bir virüs tüm ülkeye bulaşır. Hikaye bu sahnenin ardından 28 gün sonrasında başlar ve filmin kahramanı Jim (Cillian Murphy) bir hastanede uyanır.

Etrafına bakınıp ortalıkta dolaştıkça sessizliğe ve kimsenin olmayışına anlam veremeyen Jim, dışarı çıktığında daha büyük bir şokla karşılaşır. Tüm şehir dağılmış, yıkılmış adeta terkedilmiştir.
Durumun vahimiyetini anlayan kahramınımız yaşayan bir insan bulmak adına bir kiliseye girer. Kilisede karşısına çıkan virüs kapmış insan kendisine saldırır. Bu noktadan sonra Jim’in amacı yaşayan insanların bulunduğu bölgeye kaçıp kendini kurtarmak olur.

28 Days Later
28 Days Later

The Dark Knight

menese | 01 August 2008 17:52

Christopher Nolan, Batman Başlıyor (Batman Begins)’ dan sonra ikinci Batman filmi Kara Şövalye (The Dark Knight) ile karşımızda..
Bruce Wayne/Batman rolünde Christian Bale, ona babası kadar yakın olan, sadık kâhya Alfred rolünde Michael Caine, ileri teknolojik ürünler mucidi Lucius Fox rolünde Morgan Freeman ve Teğmen Jim Gordon rolünde Gary Oldman ilk filmdeki kadrodan bu filme aynen taşınmışlar..
Batman’ ın baş düşmanı Joker rolünde Heath Ledger, Bölge Savcısı Harvey Dent/İki Yüzlü rolünde Aaron Eckhart, Batman’ ın müzmin sevgilisi Rachel Dawes’ da da Maggie Gyllenhaal bu filmde kadroya katılan başlıca önemli oyuncular..

Batman’ in, Polis Teğmeni James Gordon ve yeni Bölge Savcısı Harvey Dent’ e yardımcı olmasıyla, Gotham City’ deki kanunsuzlukların üzerine sıkı bi şekilde gidilmiş, asayişin berkemal olması yolunda önemli bir yol alınmıştır..