bildirgec.org

christian bale hakkında tüm yazılar

Yuma Treni; 3:10 to Yuma (2007)

elizabethtaylor | 18 September 2011 11:07

Quentin Tarantino’nun henüz sinemaya atılmamışken çıraklık yaptığı dükkandan Elmore Leonard’ın romanını çaldığını ve bu yüzden ıslahevine gönderildiğini bir çoğumuz bilir. Hikayeyi duyan herkes Leonard’ın kalemini merak eder. İşte “3:10 to Yuma“, meraklı sinemaseveleri tatmin edecek türden bir aksiyon gerilimi. Amerikan yönetmen James Mangold tarafından çekilen film, 2007 senesinde gösterime girdi. En İyi Müzik ve En İyi Ses Düzenleme dallarında Oscar adayı olan yapımda usta aktör Russell Crowe, Batman serisi ile herkesin beğenisini toplayan Christian Bale, Ben Foster, Logan Lerman, Dallas Roberts, Gretchen Mol, Alan Tudyk, Peter Fonda, Vinessa Shaw ve Johnny Whitworth rol alıyor. Bütçesi yaklaşık 55 Milyon Dolar olan yapım, Hollywood’un Western’e olan ilgisini yeniden diriltti.

Rescue Dawn (2006)

queennothing | 11 September 2011 13:53

Almanya, Münih doğumlu yönetmen Werner Herzog tarafından çekilen sinema filmi “Rescue Dawn“, 2006 senesinde gösterime girdi. Bir Amerikan savaş pilotunun Vietnam Savaşı sonrası yaşadıklarını konu edinen filmin senaryosu, yine Herzog tarafından sinemaya uygun bir senaryo haline getirildi. Oscar Ödüllü aktör Christian Bale‘nin başrolünde yer aldığı yapımda Amerikan aktör Steve Zahn, Emmy adaylığı bulunan aktör Jeremy Davies, Marshall Bell ve Zach Grenier gibi isimler de rol alıyor. Orjinal süresi 125 dakika olan film, 10 Milyon Dolar bütçeyle tamamlandı.

American Psycho (2000)

queennothing | 27 April 2011 10:27

Kanada doğumlu yönetmen Mary Harron‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “American Psycho“, 2000 senesinde gösterime girdi. Bret Easton Ellis’in romanından uyarlanan filmde İngiltere doğumlu Oscar Ödüllü aktör Christian Bale, Amerikan aktör Justin Theroux, Josh Lucas, Chloë Sevigny, Reese Witherspoon, Jared Leto ve Bill Sage gibi isimler rol alıyor. 8 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Kanada ve Amerika’da çekilen yapım, birçok film festivalinde çeşitli ödüllere layık bulundu. New York, Wall Street’te babasının şirketinde müdür olan Patrick Bateman, saygın ve güvenilir bir adamdır. Sabah uyanınca sporunu yapıp, çeşit çeşit nemlendiricilerini sürünen genç adam, kendisini tanıyan (tanıdığını zanneden) herkesten dünyayı sarsacak bir sır saklamaktadır.

Sonu Tahmin Edilemeyen Filmler

pozitron | 20 April 2011 17:24

İzlediğim filmler arasında, sonunu tahmin edemediğim filmleri paylaşmak istedim. İzlemek isteyenler olabileceği için, bunların arasında en beğendiğim filmleri kısaca anlatmak istiyorum.

ORPHAN (EVDEKİ DÜŞMAN)

ORPHAN (2009) ABD, Almanya, Fransa, Kanada
ORPHAN (2009) ABD, Almanya, Fransa, Kanada

Film, şimdiye kadar izlediğim filmler arasında, sonuna en çok şaşırdığım filmdi. Filmi izlerken sonunun bu şekilde biteceğini tahmin etmek çok zor. Konusuna gelince; Kate (Vera Farmiga) ve John (Peter Sarsgaard), doğmamış çocuklarının ölümü nedeniyle sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunları aşmak için bir çocuk evlat edinmeye karar verirler. Gittikleri yetimhanede Esther (Isabella Fhurman) adındaki küçük bir kız onları çok etkiler ve onu yanlarına almaya karar verirler. Ama filmin afişinde de yazdığı gibi Esther’de bir sorun vardır. Zamanla Kate, Esther’in sevimli maskesi’nin altındaki gerçeği görür. Eşine ve çevresindekilere onun gerçek yüzünü göstermeye çalışır. Eğer izlemediyseniz gerçekten tavsiye edeceğim bir film.

Untitled Nikola Tesla Project (2012)

karacorlu | 08 March 2011 11:09

tesla
tesla

Henüz yapım aşamasında bulunan film. 2012 yılında gösterime gireceği beklenen film Nikola Tesla‘nın hayatından kesitler sunacağa benziyor.
Söylentilere ve yaptığımız ufak çaplı araştırmalara göre Christian Bale Tesla’yı canlandıracak olan aktör.
Nikola Tesla 20.yüzyılın belki de en önemli bilim adamlarından biri olmasından dolayı hayatını anlatacak filmde hangi konulara değinileceği,Tesla’nın yaşadığı sürede hayata geçirdiği ve/veya geçirmediği projelerin gerçeğe yakın ölçüde ne derece başarılı kurgulanacağı , özellikle de Edison ile aralarında geçen entrikaların nasıl ve ne kadarının anlatılacağı merak konusu.

The Prestige filminin önemli karakterlerinden biri olmasından dolayı Tesla’nın hayatını konu edinecek filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan‘ı görmek şaşırtıcı olmaz tabi.
Merakla bekliyoruz.

83. Akademi Ödülü Kazananları

AsetilCoa | 28 February 2011 14:08

Oscar‘a 12 dalda aday olan King’s Speech’ En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek oyuncu ödüllerini alarak geceye damgasını vurdu. Gecenin sunucularından Anne Hattaway(28) “En Genç Oscar Sunucusu” unvanını elde etti. Çok fazla süprizler yaşanmayan törende izleyicilerin favorileri ödüllere layık bulundu…

Batman 3 (The Dark Knight Rises) Kara Şövalye Yükseliyor

thomasguven | 30 December 2010 09:52

Batman 3(The Dark Knight Rises) 3
Batman 3(The Dark Knight Rises) 3

Yeni kötü adam bakalım kim olacak?

Filmin İsmi: Batman 3 (Aynı zamanda “Kara Şövalye Yükseliyor”-“The Dark Knight Rises” olarak lanse edildi.)
Türü : Aksiyon/Süperkahraman
Yönetmen : Christopher Nolan
Senaryo : David Goyer
Oynayanlar : Christian Bale, Bruce Wayne/Batman rolunde.

Filmin yönetmeni Chirstopher Nolan yeni Batman 3 filminin resmi ismini The Dark Knight Rises (Kara Şövalye yükseliyor) olarak duyurdu. Ve Batman’ın bu filmde daha çok rol alacağını ve konuşacağını belirtti.
Yönetmen sözlerine “serinin başından beri aşina olduğumuz aynı karakterleri kullanıyoruz bunun yanında birkaç yeni karakterle de sizleri buluşturacağız” diyerek devam etti.

Abi, kardeş ve boksör; The Fighter (2010)

queennothing | 24 December 2010 09:42

1958, Amerika doğumlu yönetmen David O. Russell‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2010 çıkışlı sinema filmi “The Fighter“ın (Dövüşçü) senaryosu Keith Dorrington, Scott Silver, Eric Johnson ve Paul Tamasy tarafından yazıldı. Amerikan aktör Mark Wahlberg, İngiliz aktör Christian Bale, İtalyan aktris Amy Adams ve Amerikan aktris Melissa Leo‘nun başrollerini paylaştıkları filmde Jack McGee, Melissa McMeekin, Erica McDermott, Bianca Hunter ve Jill Quigg gibi isimler de rol alıyor.
Döneminin en iyi boksörlerinden biri olan Dicky Eklund, darmadağın olan ailesini üvey kardeşi Mickey Ward’ın kendisi gibi boksa heves etmesi sayesinde toparlayacak, hayatını ve kardeşiyle olan ilişkisini gerçek bir düzene sokacaktır.
“The Fighter”, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Wahlberg), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Bale), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalına hem Leo, hem de Adams, Altın Küre adayı oldu.

Nolan seriyi tamamlıyor

queennothing | 22 December 2010 10:51

İngiliz yönetmen Christopher Nolan, 2008 senesinde vizyona giren “The Dark Knight” ile oldukça ses getirmişti. 2010 senesinde “Inception” ile olay yaratan yönetmen, Batman Serisi’nin son filmi “The Dark Knight Rises“ı çekmeye hazırlanıyor. ‘Joker’ karakterinin yer almayacağı film için Nolan, Christian Bale, Morgan Freeman, Gary Oldman ve Michael Caine ile anlaştı.
Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, How I Met Your Mother dizisinin Barney’i Neil Patrick Harris, Johnny Depp, Michael C. Hall gibi isimlerin de konuşulduğu filmde esas kadın için de Naomi Watts, Rachel Weisz, Natalie Portman, Anne Hathaway gibi isimler düşünülüyor. Film, 2012‘de vizyonda.

Sinemada Ortaklıklar

| 09 November 2010 16:15

Bir yönetmen için oyuncular önemlidir. Bu yüzden sürekli yetenekli oyuncular aranır film için. Yönetmen, oyuncuyla çalışır. Eğer oyuncunun oyunculuğundan ve karakterinden memnun kalırsa onu diğer projeleri için düşünmeye başlar. Hatta diğer projelerinde başkarakter için aklına gelecek ilk isim “o” oyuncu olur. Neden yönetmen, hep “onu” tercih ediyor? Cevabı bellidir aslında. Yönetmenin oyuncuyla kimyasının tutması ve diğerlerinde görmediği çok başka şeylerin “o” oyuncuda olması… Sinemada bir sürü ortaklık sözkonusu. Ben de bazılarına değinmeye çalışacağım burada. Genelde Hollywood ortaklıklarına değineceğim. İlerleyen zamanlarda yerli ortaklıklara da değinirim belki de.

*Robert De Niro-Martin Scorsese:

Sinemanın en verimli ortaklıklarıdır bu. De Niro ile Scorsese’nin kariyerleri aynı anda yükselişe girdi. İlk çektikleri (beraber) film olan Mean Streets’le ilgiyi topladılar. Sonraları Taxi Driver, Raging Bull, Cape Fear, King of Comedy, New York New York, Casino, Goodfellas’la ortaklıkları devam etti. Scorsese’nin başarısı De Niro’dan bağımsız değil. Aynı şekilde De Niro’nun başarısı Scorsese’den bağımsız değil. De Niro da Scorsese de en iyi işlerini beraber yaptılar ve bu zamanlarda hep yukarıdaki işlerle anılmaktalar.
Peki bu ortaklık bir kez daha devam edecek mi? Hepimiz yeni Scorsese-De Niro ortaklığını içeren bir filmi bekliyoruz. Olur mu, belli değil. Umarız ki olur. Ufukta bir proje var ama belirsizliğini koruyor. Peki bu ortaklık neden bitti? De Niro ile Scorsese’nin ortaklığının bitişinin nedenini bilmiyorum. Ama nedenin stüdyo olduğunu tahmin ediyorum. Stüdyolar bu ortaklıklardan sıkılmış ve bitirmiş olabilirler. Ama şimdi de bu ortaklığı gündeme getirip para kazanmayı düşünüyorlar. İronik!

De Niro-Scorsese
De Niro-Scorsese