bildirgec.org

braille alfabesi hakkında tüm yazılar

Braille-fiti

shane | 01 November 2012 14:50

Örgüfiti‘den sonra Braille Graffiti. Adından da anlaşılacağı üzre, görme özürlüler için grafiti projesi. Grafiti kültüründen, göremeyenlerin mahrum kalmaması için tasarlanmış. Projenin kaynağı, Portland, Oregon. Yaratıcısı Scott Wayne Indiana. Proje, aynı zamanda gören ve görmeyen insanlar arasında böyle spesifik bir konuda bağlantı kurma amacı güdüyormuş. Braille alfabesini anlayan sayılı görebilen insan da böylelikle görme özürlülerin sıkıntılarınu hatırlıyor, alfabeyi anlamayanlar ise, görmeyenlerden yardım alma deneyimini yaşıyormuş. İşte aktivite ile ilgili video.

Brian Dettmer ve Kitap Otopsileri

Galanthus | 02 June 2009 10:49

Bugün size sıradışı birinden ve yaptığı sıradışı işlerden bahsetmek istiyorum; Brian Dettmer ve Kitap Otopsileri. Brian Dettmer Amerikalı bir çağdaş sanatçı.

Ben kendisiyle bir yazımı hazırlarken tanıştım. O zamandan beri kendisinin çalışmalarını incelerken buluyorum kendimi, bence yaptıkları sıradan işler değil. Çalışmaları fazlasıyla özen ve sanatsal bir bakış açısı gerektiriyor.

1974’te Naperville, Illionis’de doğan ve büyüyen Dettmer, 1997’de Columbia Chicago College’da BA (Bachelor of Arts) derecesi aldı ve 2006’ya kadar hayatını Chicago’da sürdürdü. Öğrenimi ve sonrasında grafik ve işaretlerin, yer işaretlerinin tasarımı üzerinde çalıştı.

türkçe lorem ipsum ve dil araçları

shafak | 14 June 2008 14:03

Lorem ipsum, tasarım aşamasındaki bir dergi veya web sitesinde, henüz gerçek içerik olmadığından “burada metin olacak” şeklindeki yinelemeler yerine doğal görünen metinler oluşturmaya yarar. Türkçe Lorem Ipsum bu işi türkçe olarak yapıyor.

Türkçe dil araçları olaraksa, braille (görme engelliler alfabesi), mors alfabesi, işaret dili (duyma engelliler dili) ve kuş dili çeviricileri; abc şifreleme, abzy şifreleme gibi şifreleyiciler, tersten yazar, bis kelime göstericisi (başında içinde sonunda ) ve bulmaca yardımcısı gibi çeşitli araçlar var.