bildirgec.org

apaçi dansı hakkında tüm yazılar

Kültür Diye Sahiplendiklerimiz Aslında Neler?

bithikotsis | 22 April 2011 14:11

Toplumda sosyal kesimin en fazla benimsediği adet, gelenek, yaşayış tarzı, beğeniler, hobiler, meraklar bütünü kültür diye nitelendirilebiliyor.

Aslında bu kültür dedikleri oyle bir şey ki, memleketteki insanların akıl, ruh ve beden sağlıklarını, hayat stillerini aktarıyor insana bir bakıma. Yani bir nevi toplumsal analiz sonucunu veriyor bizlere.

Ülkem için kültür bana ne anlatıyor diyecek olursanız, eskiden yeni zamana doğru büyük bir düşüş ve sıradanlaşma, hatta basitleşme farketmekteyim. Diğer arkadaşlar bu konuda neler düşünür bilemem ama, artık kültür diye bensimsediklerimiz hep hafif alaycı şekilde yaklaşıp sonradan farketmeden kabul ettiğimiz şeyler olmaya başladı.

Çok tehlikeli bir durum aslında. Şimdi yeni ergen nesle bakıyoruz da eskisi gibi oturaklı adam sayısı epey azaldı, neredeyse hepsi bir laf bozması, Türkçe katliamı, olanı değiştirme, düzeni yıkma gibi olayların peşinde ve hep bu olaylardan kendilerine bir alay konusu ve gülme şablonu çıkarma peşinde. Bu da ister istemez kültür diye kabul ettikleri şeylerin içine gizlice çaktırmadan sızıyor.

Şu apaçi dansı dedikleri…

admin | 25 March 2011 22:25

Günümüz Türkiye’sinde her zaman bazı yeniliklere açık olmak gerektiğini artık yavaş yavaş öğreniyoruz. Fakat bazı yenilikler var ki bunları dans alanında eskiden olan dans figürlerine göre daha yozlaşmış bir halde görüyoruz malesef. Apaçi dansı da bu dansların başında geliyor. Öncelikle şunu belirtelim, Apaçi dansı Buca’da bir asker uğurlama esnasında çıkmış bir düzensiz hareketlerden oluşan bir dans. Apaçi’nin anlamı kızılderililerden geliyor ve bizde kullanılma sebebi ise saçlarını üçgen gibi diken (kızılderili tüyleri gibi) gençlerden geliyor. Malesef bu durum, tekdüze bir müzik ile bağdaştırılıp bir dans üretilmiş ve tutmuş. Bu gibi dansların kültürümüzde yeri olmamasını temenni etmekle beraber, kısa bir süre de olsa ülkemizde benimsenmesinin bir zararı yoktur diye düşünüyorum.