bildirgec.org

altan erkekli hakkında tüm yazılar

Türkan Saylan’a saygı; Türkan (2011)

queennothing | 04 May 2011 09:59

13 Aralık 1935 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Türkan Saylan, Türkiye’nin asla unutmayacağı bir tıp doktoru ve bir devrimciydi. Kandilli Kız Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydolan Türkan, çeşitli hastahanelerde görev yaptıktan sonra 1977 senesinde profesörlüğe yükseldi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) kurucularından biri olan Saylan, Türkiye için sayısız ve faydası ölçülemez işlere imza atmış olsa da Ergenekon Operasyonları dahilinde şüpheliler listesine alındı ve 2009 Nisan’ında evinde ve ÇYDD’de bulunan belge ve bilgisayarlarına el kondu. 18 Mayıs 2009 tarihinde hayatını kaybeden Türkan Saylan‘ın adı Ergenekon Operasyonları’nı yürütenler tarafından anca öldükten sonra aklandı. Ülkemiz için böyle önemli bir kadının yaşam öyküsü, yazar Ayşe Kulin tarafından (Türkan: Tek ve Tek Başına) kaleme alındı. Bu kitaptan yola çıkan Cemal Şan (kendisi Kanal D’de yayınlanan “Türkan” dizisinin de yönetmenidir), Saylan’ın ölümünün ikinci yılında “Türkan” adlı sinema filmini gösterime sokmaya hazırlanıyor.

Aşk Tesadüfleri Sever (2010)

queennothing | 24 December 2010 15:36

“G.O.R.A.”, “Vizontele”, “Yahşi Batı” gibi yapımlarla tanıdığımız Ankaralı yönetmen Ömer Faruk Sorak‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2010 çıkışlı sinema filmi “Aşk Tesadüfleri Sever“, Böcek Yapım tarafından 2011’de vizyona sokulacak bir romantik komedi. Aktör, nam-ı diğer ‘Dolce Turco’ Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin, Altan Erkekli, Şebnem Sönmez, Ayda Aksel, Hüseyin Avni Danyal ve Yiğit Özşener de rol alıyor.
1977 senesinin Ankara’sında hamile eşlerini hastahaneye yetiştirmeye çalışan iki adam; Yılmaz ve Ömer, acele ve telaş yüzünden birbirlerine çarparak kaza yaparlar. O gün doğum yapacak olan Neriman ve kaza sebebiyle erken doğum yapan İnci’nin çocukları Özgür ve Deniz, dünyaya geldikleri anda gözleri ilk birbirlerini görür. İlk görüşte aşk diyebileceğimiz bu durum, Özgür ve Deniz’i türlü tesadüflerle birbirine bağlayacak ve aşk, karşı konulmazlığını bir kez daha kanıtlayacaktır.

Güneşi Gördüm (2009)

queennothing | 11 March 2010 11:11

Mahsun Kırmızıgül‘ün “Beyaz Melek“ten sonra çektiği 2009 çıkışlı sinema filmi “Güneşi Gördüm” (I Saw The Sun), yaşanmış olayların da etkisiyle tamamen hayatın içinden vizyona giriveren başarılı bir yapım. ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Oscar adayı olmasına ramak kala Akademi’ye giremeyen film, yurtiçi ve yurtdışında yoğun ilgiyle karşılandı.
Kentlere, şehirlere dağıtılan köy insanlarından en inatçıları, en umutlularından genişçe bir aile. Zorunlu göçe mecbur bırakılan Altun Ailesi, Doğu’nun bağrından kopup İstanbul’a, ‘her şeyin başı’ Tarlabaşı’na gelir.İki oğlundan biri asker, diğeri terörist olan yaşlı bir baba; oğlunun işlevsiz bacaklarının acısını diliyle, suskunluğuyla yaşayan bir anne.
Öte yanda, senelerden beri özlemini çektiği erkek evladına kavuşan genç bir baba ve hastalığı sebebiyle çocuklarından ayrı düşen sevgi dolu bir anne. Acının, sevginin, şefkat ve affetme ve gururun, farklılığın ortasında kendini yaşamaya çalışan, içindeki kadınlığı yaşamak için saflığını İstanbul’a teslim eden ”farklı’ bir genç adam.

Unutulmayanlar (2006)

queennothing | 03 March 2010 11:28

Adanalı sinemacı Ayhan Sonyürek‘in yazıp, yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Unutulmayanlar“, 2006 senesinde vizyona girdi. Filmde Altan Erkekli, Nevra Serezli, Haldun Dormen, Gökhan Mete, Cezmi Baskın, Göksel Arsoy, Bahri Beyat gibi isimler rol alıyor.
Türk Sineması’nın başarılı yönetmenlerinden biri olan Aziz, İstanbul’u terk etmiş, tam 30 sene boyunca tanıdıklarından uzak, yalnız bir hayat yaşamıştır. Aradan geçen 30 sene sonrasında kendinde İstanbul’a dönme cesareti bulan Aziz, film çekme niyetiyle geldiği şehirde eski arkadaşlarını arar. Seneler önce yedikleri ayrı gitmeyen bu arkadaşlardan her biri, kendi yoluna gitmiştir ve hepsini tekrar biraraya getirmek Aziz için oldukça zor olacaktır. Eski mahalleye dönen Aziz, arkadaşları bir yana, aşırı cinsel içerikli filmlerde oynadı diye terk ettiği eski sevgilisi Leyla ile de bir yüzleşme yaşayacaktır.

Gölgesizler (2009)

queennothing | 25 February 2010 09:45

Hasan Ali Toptaş‘ın eserinden sinemaya uyarlanan Türk filmiGölgesizler“, 2009 senesinde vizyona girdi. Ümit Ünal‘ın yönetmeenliğini yaptığı filmde Selçuk Yöntem, Ertan Saban, Arsen Gürzap, Altan Erkekli, Taner Birsel, Erdem Akakçe gibi isimler rol alıyor. Filmin ana odağı, bir avuç insanın yaşadığı ve fazlasıyla kendi halinde olan bir köy. Otoriter muhtarlarına çok bağlı olan köy sakinleri ise filmin diğer odak noktası.

Bu sakin köyde, son zamanlarda artan gizemli kayboluşlar söz konusudur. Ortadan kaybolan onca kişiden sonra köyün güzel ve genç kızı Güvercin de bir süredir eve gelmemektedir. Bu durum, köy halkını ayaklandırmış, herkes genç kızı kaçıran kişiyi bulmaya çalışmaktadır. Gizli gizli casusluk yapanlar, birbirlerinden şüphelenenler bir yana, köye yeni gelen berber de güvercinin kaçırılmasına kayıtsız kalamamış, gelişmeleri uzaktan takip etmektedir.

Eve Dönüş (2006)

queennothing | 10 November 2009 16:19

Yüzleşme” ve “Hemşo“nun yönetmeni Ömer Uğur‘un yazıp, yönettiği 2006 çıkışlı drama filmi “Eve Dönüş“, esasında 1998 senesinden beri çekilmeyi bekliyordu. Mehmet Ali Alabora, Sibel Kekilli, Savaş Dinçel, Altan Erkekli, Perihan Savaş, Ahmet Mümtaz Taylan, Yavuz Bingöl, Yeşim Ceren Bozoğlu, Faruk Karaçay, Cengiz Küçükayvaz, Erdal Tosun, Necmettin Çobanoğlu gibi isimleri bünyesinde barındıran yapım, 1980 darbesinin sinemaya yansıyan örneklerinden biri.

Küçük bir evde yaşayan Mustaafa ve Esma, kıt kanaat geçinen ve kızları Elif’e en iyi şekilde bakmaktan başka bir amaçları olmayan evli bir çifttir. Fabrikada çalışan Esma’nın küçük maaşı ve Mustafa’nın işsizliği yüzünden aylardır ev kirasını ödeyemeyen çift, bir sabah sokağa çıktıklarında, tüm sokağı saran askerler tarafından geri gönderilirler.
Çok geçmeden ‘darbe’ olduğunu, yani askerlerin ülke yönetimine el koyduğunu öğrenen Mustafa, gece olunca, tüm hayatını değiştirecek bir durumla karşı karşıya kalacaktır.

…dinliyorum, gözlerim kapalı : ”Anlat İstanbul”

gorcun | 16 May 2009 16:45

Anlat İstanbul
Anlat İstanbul

Anlat İstanbul, 5 farklı yönetmenin 5 farklı hikayeyi ayrı ayrı çekerek, en sonunda hikayelerin ve karakterlerin birleştiği Türk Sineması açısından da oldukça farklı ve başarılı bir film olarak görülebilir. İstanbul’un en üst kesimlerinden en alt kesimlerine kadar bir çok karakterin yer aldığı filmde hikayeler dünyaca ünlü masallardan uyarlanmış. Fareli Köyün Kavalcısı masalından uyarlanan ilk hikayeyi filmin yazarıda olan Ümit Ünal çekmiş.
Oyuncular ise Özgü Namal, Mehmet Günsür, Altan Erkekli, Erkan Can. Karısına deli gibi aşık olan klarnetçi Hilmi (Altan Erkekli), karısının (Özgü Namal) kendisini aldattığını öğrenir ve klarnetini alıp kaybolur. Bir daha ondan kimse haber alamaz. İkinci hikaye Pamuk Prenses , Kudret Sabancı tarafından çekilmiş.

Anlat İstanbul
Anlat İstanbul

Oyuncular ise Azra Akın, Nejat İşler, Vahide Gördüm, Çetin Tekindor. Bu hikayede ise varlıklı bir ailenin kızı olan İdil’in (Azra Akın) içine girdiği yeraltı dünyasından nasıl kurtulacağını izleriz. Üçüncü hikaye Külkedisi, Selim Demirdelen tarafından çekilmiş. Bu bölümde de tanıdık ve başarılı oyuncular olan Güven Kıraç, Şevket Çoruh, İsmail Hacıoğlu, Yelda Reynaud, Hasibe Eren gibi isimler var.

Güneşi Gördüm Fragmanı Yayınlandı..

JaAaa | 16 December 2008 14:50

Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı, başrollerini Erol Günaydın, Altan Erkekli, Cezmi Baskın, Ali Sürmeli, Cansel Elçin, Şerif Sezer, Yıldız Kültür, Demet Evgar, Menderes Samancılar, Nurseli İdiz, Zafer Ergin, Erol Demiröz, Emre Kınay, Mahsun Kırmızıgül, Cihat Tamer, Itır Esen, Yiğit Özşener, Tuba Büyüküstün, Kamil Sönmez, Sarp Apak, Hüseyin Avni Danyal, Cemal Toktaş, Deniz Oral, Murat Ünalmış, Ümit Okur, Ecem Cansu Aktay, Ali Tutal, Macit Sonkan, Cem Aksakal, Hande Subaşı, Buğra Gülsoy, Tuğse Gökhan, Aleyna Kala ve Aslıhan Kapanşahin‘nin yaptığı Doğu Anadolu’da yaşayan çocukların okuma çabalarının dramını anlatan Güneşi Gördüm filminin fragmanı yayınlandı.Fragmanı izlemek için buraya bakabilirsiniz.Film hakkında bilgi almak içinde buraya ve şuraya bakabilirsiniz..

DEVRİM ARABALARI – 50 Yıllık Dezenformasyon

Boncukcu | 18 November 2008 17:42

yönetmenliğini Tolga Örnek‘in yaptığı, oyuncu kadrosunu; Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Sait Genay, Altan Gördüm, Vahide Gördüm, Seçil Mutlu, Uğur Polat, Serhat Tutumluer, Onur Ünsal, Selçuk Yöntem, Haluk Bilginer ve Altan Erkekli‘nin oluşturduğu Devrim Arabalarının müziği ise Demir Demirkan tarafından yapılmış.

1961 yılında Cemal Gürsel, yerli otomobil üretimi konusunu gündeme sokar. Neredeyse herkesin karşı çıktığı projeye bir grup mühendis ‘Ya yaparsak’ diyerek sahip çıkarlar ve Eskişehir’de Demiryollarına ait CER atölyesinde çalışmaya başlarlar. Ankara’dan gelen bir talimatla arabayı 29 Ekim’e yetiştirmeleri istenir. 129 gün vardır!.