bildirgec.org

abbas kiarostami hakkında tüm yazılar

Zire darakhatan zeyton (1994)

queennothing | 08 August 2011 16:46

1987 senesinde gösterime giren “Khane-ye doust kodjast?” ve 1992 senesinde çıkan “Zendegi va digar hich“in devam filmi olan “Zire darakhatan zeyton“, 1994 senesinde çekildi. İranlı yönetmen Abbas Kiarostami‘nin elinden çıkma olan bu yapım, Cannes ilm Festivali’nde Altın Palmiye adayı olurken, Chicago Uluslararası Film Festivali, Bergamo Film Tanıtımları Etkinlikleri ve Singapur’da gerçekleşen bir film festivalinde çeşitli ödüllere aday gösterildi. Mohamad Ali Keshavarz, Farhad Kheradmand, Zarifeh Shiva, Hossein Rezai, Hocine Redai, Tahereh Ladanian, Nasret Bethi ve Azim Aziz Nia gibi isimlerin rol aldıkları filmin orjinal süresi 103 dakika.

Zendegi va digar hich (1992)

queennothing | 27 May 2011 19:30

İran Sineması’nın önemli yönetmenlerinden biri olan Abbas Kiarostami‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Zendegi va digar hich“, 1992 senesinde çekildi. Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmde Farhad Kheradmand, Ferhendeh Feydi, Hocine Rifahi, Buba Bayour, Mahrem Feydi, Bahrovz Aydini ve Mohamed Hocinerouhi gibi isimler rol alıyor. Çekimleri İran’da gerçekleşen film, İngilizce’ye “Life, and Nothing More… ” diye çevrildi. 21 Haziran 1990 tarihinde İran, 7.4 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Yaklaşık 40.000 insanın yaşamını yitirdiği, 60.000 insanın ise yaralandığı afet, 700’den fazla köyün ciddi anlamda hasar görmesiyle tarihin en büyük felaketlerinden biri oldu. Kiarostami’nin bir yönetmen ve oğlunun depremde hasar görmüş bölgelere yaptıkları ziyareti anlatan bu filmi, seyredilmesi gereken etkileyici bir drama.

Nema-ye Nazdik (1990)

queennothing | 27 May 2011 11:47

1940 senesinde İran, Tahran’da dünyaya gelen sinemacı Abbas Kiarostami, Cannes Film Festivali’nde dört defa Altın Palmiye adayı oldu ve bunlardan birini kazandı. Amerika’nın bir çok bölgesinde gerçekleşen film festivallerinde oldukça sevilen Kiarostami’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Nema-ye Nazdik“, 1990 senesinde çekildi. İngilizce’ye ‘Close-Up’, Türkçe’ye ”Yakın Plan’ olarak çevrilen eserde usta yönetmen Mohsen Makhmalbaf‘ın yanı sıra Hossain Sabzian, Abolfazl Ahankhah, Monoochehr Ahankhah, Mehrdad Ahankhah, Nayer Mohseni Zonoozi ve Haj Ali Reza Ahmadi gibi isimler de rol alıyor. Montreal’de gerçekleşen bir film festivalinde Jüri Büyük Ödülü alan yapım, İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık bulundu. Özgün İran Sineması‘nın en önemli eserlerinden biri olan “Nema-ye Nazdik“, İranlı yönetmen Makhmalbaf’a hayran bir genç adamın kendisini Makhmalbaf olarak tanıtarak ilk sinema filmi için fırsat yakalamasını konu ediniyor.

Aslı Gibidir: Copie conforme (2010)

queennothing | 25 December 2010 12:36

İtalya, Toskana’da ‘aşk’ın sureti; İngiliz yazar James Miller ile sanat galerisi sahibesi Fransız Elle’nin uzun soluklu, yalancıktan ilişkisini anlatan film, İran Yeni Dalgası’nın mühim isimlerinden Abbas Kiarostami tarafından çekildi. İran Sineması’ndan bahsetmeden evvel, Jafar Panahi’ye yapılan büyük ayıbı kınamadan geçmeyelim.

1940, İran doğumlu Abbas Kiarostami‘nin yazıp, yönettiği ve otobiyografik olduğu söylenen “Copie conforme” (Certified Copy/ Aslı Gibidir), 2010 senesinde vizyona girdi. Oscar Ödüllü Fransız aktris Juliette Binoche ve bariton William Shimell‘in başrollerini paylaştıkları film, 7 Milyon Dolar gibi bütçeyle tamamlandı. Fransızca, İtalyanca ve İngilizce dillerinin konuşulduğu film, Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde gösterildi.