bildirgec.org

sidney hakkında tüm yazılar

Teldeki Adam

mansonilized | 29 Ekim 2012 16:24

Philippe Petit 1949 yılında doğmuş, asiliği yüzünden okulda pek dikiş tutturamamış ve 15 yaşında evden kaçıp ip cambazlığına başlamış genç bir delikanlıydı. İpte yürümenin sanat olmadığını hatta çirkin göründüğünü düşünüyor ve yürüyüşlerini türlü numaralarla süsleyerek yaşamını sürdürüyordu.

“When I see three oranges, I juggle; when I see two towers, I walk.”

kabaca diyor ki; üç portakal görürsem jonglörlük yaparım, iki kule görürsem yürürüm.

1968 yılında rutin diş kontrolü için diş hekiminin ofisine girdiğinde hayatının sonsuza dek değişmek üzere olduğunun farkında değildi. Bekleme odasında sıkılıp masanın üzerindeki dergilerden birini aldı ve yapımı henüz tamamlanmamış yüksek binalar hakkındaki bir yazıya gözü takıldı. Makalede New York’ta yapımı devam eden ve bittiğinde dünyanın en yüksek kulelerinden ikisini oluşturacak ikiz kulelerden bahsediyordu. Petit dergiyi kaptığı gibi odadan fırladı ve onu altı yıllık serüveni boyunca yalnız bırakmayacak arkadaşı Jean Louisse ve kız arkadaşı Annie’nin yanına koştu.

Herkes gibi Jean Louisse ve Annie de ilk duyduklarında bunun delilik olduğuna karar verdiler ancak onlar da Petit gibi tutku doluydular.

Bu dönemde Petit önce Paris’te Notre Dame Katedrali’nde bir gösteri yaptı. Katedralin kuleleri arasına gerdiği çelik ipin üzerinde yaptığı gösteri içerde ayin yapmakta olan rahipleri bile dışarıya çıkardı. Bir zamanlar Quassimato’nun koşuşturduğu kulelerde şimdi Petit’nin dansı vardı.

yemek haberleri

nazokiraze | 02 Kasım 2009 16:55

Kastamonu Mutfağı meraklılarının iyi bildikleri bir yemek var , öyle Kastamonu’ya gidip yerim diye düşünülüp ha demeyle bulunacak bir yemek değil bu .Kastamonu Yılanlı Sokak’ta sadece tek lokantada 99 yıldır hazırlanan bu özel yemeğin adı: simit tiridi. (diğer adı Osmanlı tiridi)

Eskiden çıplak simit olarak bilinen, özel olarak yapılan susamsız simitten yapılan bu yemek ufak ufak doğranan simitin üzerine dökülen et suyu (özellikle gerdan ) ile yapılıyor. Et suyuna doyan simit üzerine sarmısaklı yoğurt dökülerek üzeri et veya kıyma ile süsleniyor.En üstte ise sıcacık halis tereyağı.

Bu yemek bazı yörelerde değişiklik gösteriyor, bazı yerlerde kıyma yerine lor, et suyu yerine şekerli su kullanılıyor.

Truva Atı

| 24 Aralık 2007 13:45

Şu site,‘de truva atı ile ilgili avustralya’da yapılan bir kamera şakası var. “tarihten ne öğrendik” konu başlıklı şakada, sunucuların “günümüzde herhangi bir kimse kapılarından bir truva atını içeri alacak kadar salak olabilir mi?” sorusuna müteakip, bir arabanın karavan misali çektiği dev truva atı ile sidney’deki muhtelif yerleri ziyaret etmesine tanık oluyoruz (ziyaret edilen yerler arasında bir tv kanalı, sidney üniversitesinin tarih fakültesi, sidney opera binası, türk konsolosluğu, Avustralya genelkurmayı gibi yerler var). çekim ekibinin amacı elbette mevzubahs kuruluşlara bu atı sokabilmek…
yüzünüzde ister istemez bir tebessümün belireceğine eminim…