Bildirgec’in de bağlı oldu Pilli Network grubu üyelerinin oluşturduğu içerikle gelir elde eden daha sonra bu gelirin %70’ini içeriğin oluşmasında katkıda bulunan ziyaretçileri ile paylaşan bir web girişimi. Pilli Grubunun şu an 100.000’e yaklaşan bir üye kitlesi var. Tabiki bu üyelerin büyük bir kısmı okur geri kalan kısmı ise hem okur hem yazar yani sadece okumakla kaymayıp içeriğe de katkıda bulunuyorlar. Karşılığında ise yazılarının okunma oranına bağlı olarak bir miktar gelir elde ediyorlar.Bildirgec’e günde yaklaşık 10-20 yazı ekleniyor. Bunların çoğunluğu internet teknolojileri ile ilgili. Google, wordpress, css, firefox, tema ve eklenti benim gözlemlediğim en popüler etiketler.Kimi yazarlar sadece 5dk ayırıp bir resim bir kaç satır da yazı ekleyerek ziyaretçileri bilgilendirmeye çalışırken kimileri de saatlerini ayırıp ortaya çok kapsamlı bir kaynak çıkarma derdinde. Kimi yazarlar 100. yazısını bile görmüşken kimileri daha birinci ikinci yazısında sıkılıp bildirgeç yazarı olmaktan vaz geçiyorlar. Yazarları da bence 3’e ayırmak mümküm düzenli ve sık yazan yazarlar, düzenli ama arasıra yazan yazarlar, 1-2 defa yazıp sıkılıp gidenler. Ben sonuncu gruptan birinci gruba geçmeye calışan bir bildirgeç yazarıyım.Bence Bildirgeç’i sadece bir gelir kaynağı veya sadece bir bilgi kaynağı olarak görmek yanlış. Bence bildirgeç ayrıca aynı yolda kürek çeken, aynı alanlara ilgi duyan kişileri buluşturan bir sosyal platform.

Yurt dışında Bildirgeç gibi gelirini içeriğin oluşmasında katkıda bulan üyeleri ile paylaşan bir çok web sitesi var. Hatta bu bir meslek haline bile gelmiş olacak ki google adsense reklamlarında bile bunu görmek mümkün. Ben de İngilizcesine güvenenler için bu siteleri derlemeye çalıştım.


About.Com, içeriğini üyelerin oluşturduğu ve gelirini üyeleri ile paylaşan ilk ve en etkili web sitelerinden biri. Bu nedenle çok büyük bir tecrübeye ve ziyaretçi kitlesine sahipler.Yazarlar konusunda çok seçici davranıyor. Başvuran yazar adaylarını bir aylık bir deneme periyodundan geçirdikten sonra sisteme dahil edip etmemeye karar veriyorlar. Ancak sisteme dahil olduktan sonra aylık bir taban miktarda size ödeme yapmayı vaad ediyorlar.İlk başta kendinize bir konu belirleyip bu konuda rehber olmak için başvurmanız gerekiyor. Kabul edildiğinizde $725 taban üzerinden ödeme yapılıyor. Bu da demek oluyor ki elinize aylık en az $725 geçecek fazlası cabası. Ancak bir konuda rehber olabilmek için o konuda gerçekten uzman olduğunuzu kanıtmanız gerekiyor. Konular arasında saç dökülmesi, prostat kanseri, dağcılık bile var. Eğer İngilizcenize güveniyor ve kendinizi listede belirtilen alanlarda uzman görüyorsanız hiç beklemeden başvuunuzu yapın. Belki de aylık $725’dan başlayan miktarlardaki ek gelire sahip olan siz olursunuz. Bir de unutmadan About.com’un arkasında The NewYork Times gibi bir medya devi var.


Suite101 de müzikten seyahate, teknolojiden tarihe kadar 20 tane ana başlık var. Her ana başlık için bir editör ve 10’larca yazar var. Örneğin teknloji ana başlığında yazan 50 tane aktif yazar var. Teknoloji ana başlığı altında da internetten araba satın almaya kadar 16 tane alt başlık var. Örneğin internet alt başlığı altında 7 tane aktif yazar var. 10 yıldır faal olan Suite101’de 900 civarında yazar tarafından 20 ana başlık, 400 konu ve 3000 kategori ismi altında yazılmış 95.000’e yakın yazı var.Site şu an serbest yazar arıyor. Contributing writer ve feature writer olmak üzere iki çeşit yazarlık çeşidi var. Bu ikisi arasında gelir paylaşımda ve yazardan beklenen performansta farklıklar var. Her 1000 ziyaretçi için $2 civarında ödeme yapıyor. Suite101’in yakın zamanda yeni yazar kadrosuyla çok daha fazla büyümesi bekleniyor. Eğer ingilizcenize güveniyor ve hafta da en az bir makale yayınlayacağınıza inanıyorsanız Suite101 yazarak kazanmak için iyi bir seçim.


Helium’da 45binin üzerinde serbest yazar 24 ana başlık altında binlerce konu ile ilgili yazı yazıyor. Sitede 300.000’in üzerinde yazı var. Yazarları seçerken Suite101 kadar seçici davranmıyorlar. Bu yazar sayısından da anlaşılıyor. Sisteme katılmak ne kadar kolaysa sistemden kazanılan para da bir o kadar az. Ancak benim parada pulda gözüm yok maksat muabbet derseniz Helium tam size göre.

LifeTips de burada tanıtılan diğer siteler gibi gelirini içerik sağlayan üyeleri ile paylaşıyor. Ancak sistemleri daha farklı LifeTips’in birincil gelir kaynağı içeriğini kullandırdığı web siteleri veya şirketler. Yani üyelerin sağladığı içeriği başka sitelere satıyorlar. Siteye eklenen her bir yazı için size $10 ile $250 arasında ödeme yapıyorlar. Ayrıca uzman olduğunuz bir konuda sizin tüm yazılarınızı derleyip kitap haline getirip yayınlıyorlar. Karşılığında size her kitap başına $3 ödeme yapıyorlar. Böyle internette yaz yaz olmuyor keşke bir de kitabım olsa diyenler için LifeTips ideal. Şu an sitede 100.000’in üzerinde yazı var bunlardan birisi de sizin olabilir.Burada sadece 4 tane siteyi inceledim bunlar dışında daha birçok site var. Elektronik ürünlerin yorumlandığı siteler, online alışveriş sepetinin oluşturulup paylaşıldığı siteler, mekan ve otel değerlendirlerinin yapıldığı siteler gibi belirli konularda yoğunlaşan siteler de mevcut. Ben bu 4 siteyi tanıtarak size sadece bir pencere açtım. Eğer bu iş tam bana göre derseniz Google elinizin altında. Eğer bu konuda başka kaynaklara ve bilgilere ulaşırsanız buradan hem benimle hem de diğer arkadaşlarla paylaşırsanız sevinirim.İşinizi kolaylaştırması için Google’da kullanabileceğiniz anahtar kelimeler make money writing, freelance writer, make money as a freelance writer, Make Money with Freelance Writing, make money online writing.