Microsoftun Kinect adını verdiği bu game-changer sistemi nedir? Bunu tam olarak söylemek için elbette henüz erken, ama geleceğin potansiyelini taşıyan bu yeni xbox 360 hakkında önümüzdeki aylarda daha da çok şey biliyor olacağız. şimdilik bunun gibi videolar yeterli olacaktır.Eğer xbox 360 E3 basın toplantısından net bir bilgi aktarmak gerekirse, Microsoft’un ferah bir oyun deneyimi sunan Kinect isimli hareket kontrol sistemine sahip yeni cihazının, eski tip yöntemlerle oyun oynamaya alışık oyuncuları biraz ürküttüğünü söyleyebiliriz.şirket yeni ürünün beraberinde getirdiği kullanım ve erişilebilirlik kolaylığı sayesinde hemen her kesimden büyük bir kitleyi elde etmeyi umuyor. elbette xbox’ın müdavimleri ve alışkınlıkları tamamen unutulmuş değil.pazartesi sabahı düzenlenen basın toplantısında daha önce kinect’i hiç duymamış, zorlayıcı oyun kumandalarına alışkın Call of Duty: Black Ops, Metal Gear Solid: Rising, Halo: Reach, and Gears of War 3 gibi oyunların hastası oyuncular da yer aldı.

eskisine göre daha ince ve daha ufak olan yeni xbox, 299 dolarlık perakende fiyat, 250 gb sabit disk ve bütünleşik wi-fi desteğiyle beraber geleceği yapılan tahminler arasında.şüphesiz bu haftanın en önemli gelişmesi microsoftun project natal olarak da bilinen kinect’i duyurması oldu.
kinect’in satışları 4 kasım’da kuzey amerika’da başlayacak ancak microsft tarafından henüz bir fiyat açıklanmadığı için şimdilik 100 – 150 dolar arasında olacağı söylentileri dolaşıyor. ancak başta da belirtildiği gibi microsft’un yeni ürününü büyük kitlelere ulaştırmayı hedeflemesi, aynı zamanda ürünün kolay elde edilebilir olacağının da ip uçlarını veriyor.kinect nedir? bir platform oyuncağı. microsoft mühendisleri bir donanım üretmeyi hedeflediler. hareketleri hissedebilen ve bu hareketlere göre yanıt üreten oyun sistemi. böylece oyun sistemleri artık oturma odalarına kadar girebilecek ve bütün aile bireylerinin katılımıyla salonunuzda oyun zevki yaşayacaktınız.

xbox live genel müdürü marc whitten bir ropörtajında

“inanıyorum ki bu ürün sayesinde salon tanımı baştan yazılacak.”

dedi.

“günümüzde insanlar eğlenmek için bir yerlere gitme eğilimindedir ancak bu durum artık değişmeye başladı. xbox 360 Live’ın elinde ne var diye bakacak olursanız, gücünü kinect’ten aldığını göreceksiniz. bu kadar doğal bir kullanıcı arayüzünü başka hangi üründe görebilirsiniz ki? yani bunun nasıl bir his olduğunu bizzat oynadığınızda veya ilk kez oynayanların görüşlerini sorduğunuzda görebilirsiniz.”

microsoftun asıl düşüncesi kinect’i salonun bütünüyle birleştirmek. Örneğin kullanıcı ürüne hiç dokunmadan ses komutlarıyla veya iki elini çırparak netflix‘e erişip filmleri veya tv programlarını kontrol edebilecek, durdurma ve oynatma işlemlerini konuşarak emredebilecek.ayrıca kullanıcılar arkadaşlarıyla görüntülü sohbet edebilecek, microsoft çözüm ortağı ESPN tarafından sağlanan spor müsabakaları izlenebilecek ve elbette oyun oynanabilecek.basın toplantısında kinect’in 6 oyunu tanıtıldı. bunlar sırasıyla ;rock band‘ın üreticisi harmonix‘e ait bir dans oyunu, futbol, bowling ve buna benzer bir kaç alt oyun içeren kinect sports oyunu, kinect joy ride isimli bir yarış oyunu, kinect adventures isimli nehirde ve demiryolunda ilerleyip engellerin geçildiği bir oyun, your shape isimli bir egzersiz oyunu ve çocukların hayvanlarla oynamasını amaçlamış kinectimals adlı bir oyundan lansman için faydalanıldı.

bazı özelliklerin artık çıkarıldığı xbox live üzerinde bundan böyle espn, facebook, last.fm, twitter ve tüm aile bireylerinin rahatça faydalanabileceği microsoftun ilerde belirleyeceği ek özellikler kullanımda olacak.nintendo‘dan sonra
başlangıçta hareket algılayıcı savaşları adil başlamıştı. elbette yıllardır kontrol aygıtları ve konsol türlerinin egemenliğini nintendo wii sürdürmüştür ve şimdi her iki ürün de microsoft (kinect) sony (playstation) yıpranma sürecine girdiler.
sony dışarda tutulacak olursa apaçık ortaya çıkacaktır ki microsoft çok kaygılı çünkü nintendo ile yumuşak oyun oynaşıyı (hareket algılayıcılar ile) konusunda rekabet halindeler.gerçekten de kinect ile gelen 6 oyun ve diğer aksesuarlar nintendo’nun sunduğu ürünleri anımsatıyor. örneğin kinect ile birlikte gelen Your Shape oyununun, nintendonun sunduğu Wii Fit oyununa ve Balance Board cihazına benzerliği dikkat çekici.whitten;

“düşünüyorum da (nintendo’yu) insanlara yeni bir bakış açısı, bir oynayış kategorisi getirdi.”

dedi.kaynak : cnet.com————————lazaronnie bülten————————–* Elektrik üreten gazete!* hotmail sosyalleştirecek!* güneş panellerinde verim artıyor!* “flash miyadını doldurdu!”* yeni messenger’dan nağmeler* hotmail.com.tr artık ücretsiz!* ücretsiz modern i·konlar* porno sektöründen inanılmaz rakamlar* iphone temaları (kışkırtıcı ve 25 tane)
tıkla, rss’e abone ol!