albümdeki tüm müziklerin sahibi: Uzay Heparı
albümdeki tüm müziklerin sahibi: Uzay Heparı

“Uzay Heparı Sonsuza” albümü çıktı, dinlediniz mi? Seda Yavuz ve Dj. Funky “C”, Adem Olan Anlar’ı, Yüksek Sadakat grubu Kadınım’ı, Sertab Erener Bu Gece Son’u, Mustafa Ceceli Karanfil’i, Burak Kut Kınalı Bebek’i, Sezen Aksu Küçüğüm’ü, 4 Yüz grubu Cahit Berkayla birlikte Masum Değiliz’i, Kenan Doğulu Onursuz Olmasın Aşk’ı, Teoman Serserim Benim’i, Gülşen Sakin Ol’u, Emre Altuğ Unutamadım’ı, Zeynep Casalini Unutursun’u ve Buz grubu da Vurulduk’u farklı bir üslupla söylemişler. Albümü baştan sona dinlediğim zaman iki şarkının söyleniş ve yeniden düzenlenişini çok beğendim: Emre Altuğ’un Unutamadım ve Gülşen’in Sakin Ol yorumlarını size de öneririm.

Heparı 94 yılında aramızdan ayrılmıştı.
Heparı 94 yılında aramızdan ayrılmıştı.

Dün Powertürk’ü izlerkense şaşırdım kaldım. Ayşe Özyılmazel albümde Biçare’yi söylüyor, ben bu durumu dahi şaşkınlıklar içinde karşılarken bir de klip çekilmiş. Bakakaldım. Özyılmazel daha önce şarkı söylüyor muydu sesi güzel miydi diye düşündüm epey ama bir türlü sonuca varamadım onca iyi ses, iyi yorum varken türk pop müzik piyasasında, Biçare’yi niye Özyılmazel söyledi. Neco’nun kızı olduğu için iyi şarkı söylediğini mi düşündü acaba yapımcılar, bir kez de şarkı söyleme yarışmasında jüri üyeliği yaptığını biliyorum ama başka hiçbir bilgim yok. Ayrıca şarkının yorumunu beğenenler var mı, onu da merak ediyorum. Elbette vardır ama Özyılmazel’in bu albümdeki yerini sormak isterim. Albümün sözü Zeynep Tunuslu’ya müziği Heparı’nın oğlu Uzay Kanat Heparı’ya ait ve yine oğlu tarafından seslendirilen İstersen Uzanabilirsin, Gerçekten adlı şarkıyla açıldığını belirtelim.

gece melek ve bizim çocuklar (yön: atıf yılmaz) filminde, Heparı
gece melek ve bizim çocuklar (yön: atıf yılmaz) filminde, Heparı

Albüm kapağındaki ayak izlerinin Uzay Kanat Heparı’nın 74 günlük ayak izleri. Albümdeki şarkıların müzikleri Uzay Heparı’ya, sözlerinse 12’si Sezen Aksu’nun (Masum Değiliz’de Meral Oktay’ın da imzası var), 2’si Şehrazatın.Hadise’nin eurovizyon şarkısını dinlediniz mi, ben beğenmedim açıkçası. Daha güçlü bir şarkı bekliyordum Hadise’den. Ama şarkıyı iyi söylüyor, sahneyi de iyi dolduruyor umalım güzel bir derece elde etsin..Albümün yanı sıra bir şiir kitabı önerisi yapıp tamamlayalım yazıyı. Betül Tarıman’ın Kar Merdiveni isimli kitabındaki şiirlerini ben çok sevdim. Net, kadınsı, baba’lı oğul’lu anne’li bir şiir dili var Tarıman’ın. İlk kez bu kitabını okumuş oldum. Eski şiir kitaplarını da kitapçılarda rastladıkça almak istiyorum.

bugünkü kitap önerim kar merdiveni'nin şairi : betül tarıman
bugünkü kitap önerim kar merdiveni’nin şairi : betül tarıman