BlackBerry de tablet savaşına girdi. Playbook da çok yakında raflardaki yerini alacak.

Blackberry Playbook
Blackberry Playbook

Peki biz son kullanıcılar hangisini neye göre seçeceğiz? Aşağıdaki karşılaştırma tablosu şu ana kadar öğrenilenler çerçevesinde hazırlanmış. Henüz birçoğunun fiyatı belli olmadığı için bir fiyat karşılaştırması yok ama teknik özelliklerinin birçoğu belli.Bu tabloya baktığınızda iPad ekran büyüklüğü ile hepsinden farklı bir noktada. Tabii bir tablet PC’den ne beklediğiniz ile çok bağlantılı ekran boyutları. Eğer kolay taşınsın diye düşünüyorsanız, ekranın büyük olması avantaj değil tersine dezavantaj da olabilir.

Samsung Galaxytab
Samsung Galaxytab

Samsung ve Dell, Android işletim sistemini seçerken, Apple iPhone ile deneyim kazandığı ios’i, blackberry ise (en azından benim) detaylarını bilmediğimiz bb tablet os’u seçmiş. Daha önce ios (iphone işletim sistemi) ile android’i karşılaştırmıştım ve bazı noktalarda android’in daha iyi olduğunu saptamıştım. Tabii ki farklı düşünceler olabilir ama her ikisi de denenmiş ve acemiliklerini atmış işletim sistemleri.Apple’in en büyük açmazı olan Flash desteği Playbook ve Samsung’un Galaxy’sinde var. Dell ise Apple ile aynı noktada. Benim görüşüm, tabletinizi internette surf için kullanacaksanız, yani sadece e-posta ve kitap okumayı amaçlamıyorsanız, flash göz ardı edilemeyecek bir özellik.Kapasite olarak Apple 64 GB ile en öne çıkan, bunu Playbook ve Galaxytab takip ediyorlar. Dell Streak ise 2 GB ile sınıfta kalıyor. Ama hem Samsung’un Galaxytab’i hem de Dell Streak microSD desteği ile önemli bir fark yaratıyorlar.

Dell Streak
Dell Streak

Apple’da hiç kamera yokken diğer tüm tabletler hem ön hem arka kamera desteği sağlıyorlar, ayrıca tümü de Apple’dan çok çok hafifler (680 gr’lık apple’a karşı, playbook ve galaxy 400 gr, dell ise 220 gram)Özetle bence bu karşılaştırmadan Samsung Galaxytab önde çıkıyor ama apple’ın muhteşem pazarlama başarısı ile hiç birinin mücadele edebileceğini sanmıyorum doğrusu.

Tablet Karşılaştırma
Tablet Karşılaştırma

Kaynak Engaget