Çok eskiden yada günümüze daha yakın dönemde hayata veda eden ünlü insanların mezarlarını ziyaret etmeyi çok isterdim, aslında en makbülü gösterişsiz bir mezar olsa da pek çok ünlü değişik mezarlarda yatmakta. Dünyada mezar anlamında Mısır Krallar Vadisi ile hiç bir mezarlık yarış edemeyecek olsa da yine de pek çok ilginç ve gösterişli mezarlıklar göç edenleri agırlıyor.Kim nerde yatıyor ,işte bazıları:

Westwood Memorial Park Chapel ,dünyanın en ünlü mezarlıklarından biri, pek çok ünlüye ev sahipliği yapan, yerde yatan en ünlü kişi Marilyn Monroe.Mezar taşında dudak izleri bulunan Monroe,duvar mezarı tarzında mezar taşıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Bilim kadını Marie Curie ,1995 yılında mezarından alınarak, Panthéon‘a Fransa ulusal anıt mezarlıgı) konuldu.Başarılarından dolayı, bu anır mezara nakledilen ilk kadın olma özelliğini taşıyan Madam Curie, aynı yerde yatan Victor Hugo,Emile Zola,Voltaire ve Jean-Jacques Rousseau ile aynı yerde yatmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi’nin efsane yazarı John Ronald Reuel Tolkien ,İngiltere’de Wolvercote mezarlığında yatar.Ünlü yazarın eşi ve büyük oğlu da aynı mezarlıktalar.

Charlie Chaplin‘in mezarı İsviçre’dedir. Öldükten bir yıl sonra mezardan cesedi Polonya’lı ve Bulgar gruplar tarafından çalınan Chaplin, 3 ay sonra suçlular yakalanınca yerine konuldu.Charlie Chaplin 88 yaşında uyurken vefat etmiştir.

İtalyan diktatör Mussolini İtalya’da kendi köyü olan Predappio’da gömülü,kendi adını taşıyan müze görünümlü aile mezarlığından ölüm sebebi araştırılması için, çıkarılması gündeme gelen Mussolini, doğduğu ve gömüldüğü köyü turizm yönünden ihya etmiş durumda. Köyde onunla ilgili yayın, hediyelik eşya ,onun adını taşıyan şaraplar satan pek çok yer var.Ayrıca mezarlıkta bulunan anı defteri çok sık dolup yenilenmekte.

Bir zamanların en güzel kadınlarından Rita Hayworth, Amerika’da Kutsal Haç Mezarlığında( Holy Cross Cemetery )defnedilmiştir. Ayrıca yine bu mezarlıkta seri katil Charles Manson ve grubu kurbanlarından, Roman Polansky’nin eşi Sharon Tate’de gömülüdür, hamileyken katledilen Sharon Tate burada karnındaki bebeğin de ismi yazan mezar taşının altındadır.

Genç yaşta hayata veda eden oyuncu, yönetmen ve dövüş ustası Bruce Lee Amerika’da taşında ülkesinin dilinde yazıların da bulundugu ,Lake View mezarlığındadır.Bruce Lee’nin kendisine benzer nedenle yine genç yaşta ölen oğlu Brandon Lee’de aynı mezarlıktadır.

Henüz ölmeden mezarlık yaptıran ünlü oyuncu ve şarkıcı Barbra Streisand,Mount Hebron mezarlıgında mezarı ziyaret edildigi için ,yaşarken mezarı ziyaret edilen kişilerden biri oldu.findagrave.com isimli siteyi bilenler bilir,burada dünyanın herhangi biryerindeki mezarları bulmak mümkün, hatta onlara çiçek verip, ziyaret etmek te. Yıllardır hizmet veren bu site çok geniş kapsamlı ve bazı kişilerin son görüntülerinden, ölüm raporlarına, biyografilerine kadar pek çok bilgi içeriyor. Fotograflar o siteden alınmıştır, diger bilgiler ise çeşitli kaynaklardan.