Yaklaşık bir sene önceydi hafif.org ve pilli.com ile tanışmam. Bu son bir senede genel olarak çok şey değişmedi hayatımda (hala öğrenciyim mesela 🙂 fakat bu tanışıklık bana çok şey kattı. Aynı bu hoş tanışıklığa benzer bir tanışıklığı da bu sene yaşadım www.fikiratolyesi.com ile. Sahibi Tunç Kılınç kendisini ilk kez okulumuzdaki bir konuşmada tanıdım ve fikirlerine hayran kaldım. Sonra nette kendisi hakkında yaptığım ufak araştırma sonucu fikir atölyesinde buldum kendimi. Bir çok etkileyici yazının içinden beni en çok etkileyenlerden biri “Richard Branson” un başarı hikayesinden bahsetmek istiyorum. Hafif.org’da daha önce hakkında yazılmamış olması bu yazının gerekçesi oldu benim için. Diğer yazıları merak edenler artık adresi de biliyorlar araştırmak size kalmış.

Virginismini belki daha önce hiç duymadınız yada duyup pek fazla ilgilenmediniz fakat 39 ülkede faaliyet gösteren Virgin Corp. 35000in üzerinde çalışanı ve yaklaşık 20 milyar dolarlık değeri ile günümüzün en büyük markalarından biridir.Kurucusu Sir Richard Branson‘ a gelince ise çok büyük bir başarı tablosu çıkıyor karşımıza. Time dergisine göre 2007 yılında dünyamızı şekillendiren en etkili 100 kişiden bire de Richard Branson.
Kısaca inanılmaz hayat hikayesi ve başarılarından bahsetmek gerekirse:Hayatta karşılaşılan zorluklardan yılınmaması gerektiğini 5 yaşında öğrenmiş Branson. Annesinin onu eve 4-5 km kala arabadan indirip “Hadi kendin bul bakalım evinin yolunu” demesinden bu yana tam 53 yıl geçmiş fakat Branson’un hayata bakış açısı hiç değişmemiş.Anne ve babasına arka bahçede üretilen sandık ve kumaş işlerinde yardım eden Richard Tv izlemeden ve Radyo dinlemeden büyümüş. 9 yaşında ilk işini hayata geçiriyor ve 18 yaşında satarak para kazanmak için arka bahçeye diktiği Noel ağacı fidanlarını tavşanların yemesiyle ilk ciddi iş projesinde başarısız oluyor. (Fakat sonra tavşanları satarak zararını çıkartmış 🙂 Lisede yaşadığı Disleksi hastalığı sonucu okulu bırakmak zorunda kalıyor ve “eğer okulda başarılı olamıyorsam nede başarılı olurum” sorusunun cevaplarını aramaya başlıyor. 16 yaşında liseyi terk edip Student adlı okul dergisini çıkarıyor. Derginin ilk sayısını bile çıkarabilmek adına verdiği savaş ve uğraş Richard’a çok şey öğretiyor ve daha sonra 50000 kişinin okuduğu bir dergi olmasını sağlıyordu. Dergiyi çıkarmak ve canlı tutmak adına verdiği mücadele onu gençlerin ihtiyaçlarına yöneltiyor ve parası az gençler için müzik plaklarını piyasa değerinin altına eve teslim eden projesi zaman içinde “Virgin Mail Order Company” haline dönüşüyor.
Buraya kadar okuduklarınızın gerçekleşmesi imkansız gibi gözüküyorsa bir de bunları dinleyin…* 1971 yılında ayakkabı satan bir dükkanı “benim sayemde satışların artacak” diyerek ikna eden Richard etkili satış stratjisi ile hem mağazadan hem de posta ile plak satarak büyüyor ve 15 yaşında bir arkadaşına ilk albümünü yaparak “Virgin Records” u kuruyor.

* Müzik işine girmesi ile çok daha fazla seyahat etmeye başlıyor ve bu seyahatler onun yeni iş fırsatlarını yakalamasını sağlıyor. Eşi ile beraber Puerto Rico’ya gitmek isterken uçak seferinin iptal edilmesi ile bütün herkes gibi o da havaalanında mahsur kalıyor. “Herkes söyleniyor ve şikayet ediyordu. Kimse bir şey yapmıyordu. O zaman ben yapmaya karar verdim. Birisi yapmalıydı.2.000 dolara bir charter kiraladım. Bu parayı oradaki kişi sayısına böldüm. Adam başı 39 dolar. Bir siyah tahta alıp üzerine şunları yazdım:VIRGIN AIRWAYS– PUERTO RICO– $39 TEK UÇUŞ
Tahmin edebileceğiniz gibi bu işi de alnının akı ile başaran Richard eve döndüğünde ilk iş olarak bir boeing 747 satın alarak bugün Avrupa ile Amerika arasında en çok yolcuyu taşıyan Virgin Airways‘i kuruyor.
Bugün prezervatifden gelinliğe, trenden cep telefonuna, uçaktan şaraba 350 marka ve 20 milyar dolar cirosu ile heryerde Virgin firmasını görmek mümkün. Hatta son projesi olan ve yakında faaliyete geçecek olan uzaya insan taşımayı hedefleyen “Virgin Galactic“ten de adı kadar emin.
Peki bu kadar başarının arkasında ne var? Richard Branson’ın insanlara olan bağlılığı ve sosyal sorumluluğu… Peki Richard sosyal sorumluluk adına neler yapıyor???* Bugün için 5 Milyar Dolar paha biçilen Virgin groups adına küresel ısınma projelerine önümüzdeki on yıl içinde harcanmak üzere 3 Milyar dolar ayırmış.* Saatte 70 milyon karbondioksit salınımı yaparak bitirdiğimiz dünya atmosferinden her yıl bir milyar ton karbondioksit’i yok etmeye yönelik bir yöntem fikri olana 25 milyon dolar ödül vaad ediyor.* Çevre sorunlarının dışında, Afrika’daki yoksulluk, sağlık ve savaşlarla yakından ilgili. Bu uğurda bir ‘War Room’ [Savaş Odası] kurmak istiyor. Amacı Afrika’da birbirinden bağımsız harcanan çabaları tek bir merkezde buluşturup sivil toplum kuruluşlarının daha verimli çalışmasını sağlamak.* Yardım için yılda 12 seminere katılıyor. Aldığı konferans gelirini bağışlıyor.Ve son olarak Richard Branson ile ilgili birkaç not:* Bilgisayar kullanmıyor notlarını deftere alıyor.* Anahtar taşımıyor. Ofisine girecek bile olsa birisi gelene kadar kapıda bekliyor.* Para kullanmıyor gerekirse yanındakilerden istiyor.* Özel arabası ve şöförü yok, kendisini birilerinin beklemesinden hoşlanmıyor.Onaltı yaşında liseyi terk ederken öğretmeninin ona “sen ya hapsi boylarsın ya da multi milyoner olursun.” öngörüsünü ikinci seçeneği kullanarak gerçekleştiren Richard Branson hayallerinin peşinden giderek de başarılı olunabileceğini gösteren farklı bir lider.
Yazıma Richard Branson’ın bir sözü ile son vermek istiyorum. “İş fırsatları otobüs gibidir, her zaman bir diğeri gelir
Bu kısa özet ile yetinmeyenler için devamı:::>