çoğu zaman bir durum yada olay karşısında çözüm üretmek için bol bol tartışırız ve bu tartışmalar çoğu zaman bir sonuca varmaz ve farklı fikirler birbiriyle çarpışır.tek başımıza çözüme odaklandığımızda ise yoğun düşünceler fazlaca yorabilir ve çözüm herkesi memnun etmeyebilir.

bu tartışma ortamında iyi bir iletişim olmasını sağlamak ve çözümü hızlandırmak için

farklı düşünme metodları vardır.Altı şapkalı düşünce bu yöntemlerden biridir.bu yöntemde herkese yada her guruba bir şapka düşer ve o şapka altında fikir üretirler.

tarafsız şapka
tarafsız şapka
duygusal şapka
duygusal şapka
iyimser şapka
iyimser şapka
kötümser şapka
kötümser şapka
yenilikçi şapka
yenilikçi şapka
serinkanlı  şapka
serinkanlı şapka

bu düşünme tekniğinde çözüm farklı bakış açılarını destekler ve daha verimli geçer.her kişi yada grup taktığı şapkanın özelliklerine göre fikir üretir.örneğin siyah şapkayı takan sürekli eleştirir,kötümserdir ve bu şekilde konunun riskleri ve gelecekte doğurabileceği problemler bu şapka sayesinde ortaya çıkar.mesela yeşil şapka yenilikçi olduğu için. bu şapkadan çözüme yönelik yeni ve alternatif yaklaşımlar ortaya çıkar.her şapka ayrı ayrı düşündüğü için kendi konusuna daha yoğun odaklanır ve çözüme yönelik çok düşünce ortaya çıkar.hemen hemen her yerde ve her alanda kullanılabilecek bir yöntemdir.