Tadı tuzu kalmadı buraların diyeceğim, konuyla tamamen alakasız olacak!Derdim ev sahipleriyle! Sülalemde tek kirada oturan kişi benim. Yani temel olarak ev sahibi olmanın ne demek olduğunun gayet farkındayım. Tüm taşındığım evlere de hep gözüm gibi baktım. Konu şu:KONU 1:
Buraya taşınırken (7-8 ay oldu) bir yer sormuştum istemeye istemeye. Belli ki sahibi de kiralamak istemiyormuş! Şişli’de, pencereleri ahşap doğrama (burada eski olduğunu kastetmeye çalışıyorum), yarı zemin bir daire. İçi karanlık. Ben dışarıdan görüyorum. Üstelik sahibinden! Deneyelim şansımızı, pek fazla kira vermeye niyetimiz yok nasılsa. Çakıyorum hemen cepten bir telefon, aman kapılmasın!18 dakikalık bir görüşme yapıyorum. Hayır hayır, karşımdaki kadın da değil, sadece geveze bir erkek! 110 m2 bir daireymiş. İkiye bölmüş, ayrı ayrı kiralayacakmış. Sokağa bakan kısmı (60 m2’lik olan kısmı) artık ne kadar ışık alıyorsa! Üstelik merkezi ısıtma (yani kazan dairesi, yani hamamböceği ve daha çok aidat demektir). Ağzından çeke çeke aldım fiyatı; 2 kira depozito ve 950 YTL kira istiyor! (arka tarafa da 900) Bahsettiğimiz daireyi bir daha gözden geçirelim. Yaşlı, küçük, nereden tutsanız elde kalan bir daire! Daha çok dairesi varmış, yıllardır boşmuş, şimdi kiralamaya karar vermiş, yokmuş yani aslında ihtiyacı. Belli!Peki sonuç? (Salak yanım vardır da o kadar değil… Başka bir eve geçtim.) Hala sahibinden kiralık yazıyor. E peki adam, sen o daireden toplam 1850 YTL kira alacaksın diye bu kadar zaman boş bıraktın, kar mı etmiş oldun?KONU 2:
Geçenlerde kendi evimden bunalıp gözüme kestirdiğim bir daireyi sordum. 1100 isterlermiş. Eyvallah. Ama içini yenilediği için 3 kira da depozito istiyor. Bir de emlakçı var arada! Yani merhaba dediğiniz anda cebinizde 5500 YTL para olacak. Yuh! Bu gece gördüm, emlakçı kağıdını kaldırmış, sahibinden yazmış. Olası sebebi, (görüştüğüm için biliyorum) emlakçının depozitoyu 2 kiraya düşürmeye çalışacağını söylemesidir. Gayet de efendi, eli yüzü düzgün bir adamdı emlakçı, geçmiş olsun…KONU 3:
Evimden bahsedebilirim. Pek bir hengameyle çıktım önceki evimden. Kirası da metrekaresi de gereksizdi tek yaşayan (+2 kedi) biri için… Paldır küldür burayı buldum. 1905 yapımı bir bina, Şişli’deki en güzel binalardan, gelin gibi, bembeyaz, oval cumbalar… Ah, ne güzel, büyük bir balkonu var, bir bahçeye bakıyor, kedilerim de gün yüzü görebilecek! Girişin 3 basamak altı (yalan olmasın diye çıktım baktım, apartmana girmek için 2 basamak çıkılıyor, eve inmek için 5 basamak iniliyor, ne saçma!). Yani bodrum da sayılmaz. 1+1. Ama bir oda bir salon değil, bir oda ve bir oda… Olsun, nasılsa tekim, temizliği kolay olur. E, eski bina, görünürde rutubet de yok, her yer yeni yapılmış, yerler, duvarlar, mutfak, banyo..Ben pazarlama hedef tahtasıyım. Çünkü kanıp sözleşmeye ekledikleri şu şartı yedim:“Eğer bir seneden önce çıkarsan, yerine kiracı bulunana kadar kira ödeyeceksin.”Evine aşık bir yengeç burcu olarak mutlu mutlu yaşamaktaydım ki (15 gün falan sürdü) 3 kişi kaldığımız evde birden 1500 kişi olduk! Karınca bereket demekmiş, bereket içinde yüzüyorum! Onlarla başa çıkamamışken bir de kanatlıları (çok aptal oluyorlar) musallat oldu. Haftada bir de hamamböceği ediniyorum ama onu kediler benim yerime bulup hallediyor. Bunu ciddi bir savaşla aştım.Sonra sevdiğim adam (tabir koyamıyorduk kendisine, yasak!) bir şey fark etti. Ben çok nefes alıp yatak odasının havasını tüketiyormuşum! Ha! Ha! Çok güldük. Küçük diye öyle oluyor sanıyorduk. Değilmiş.Duvara dayadığım şık IKEA kolilerini bir gaflet yerlerinden oynatınca, duvarın tamamen küflendiğini gördüm. Bir yandan içim de rahatlamadı değil hani, “ben öyle danalar gibi soluyan biri değilim yahu” savunmasından kurtuldum…Bir de evin korkunç işçiliği var. O kadar ucuz halledilmiş ki her şey, derz dolgusu yerine alçı kullanılmış! N’oluyor öyle olunca? Suyla birleştiği yerler (ve rutubetle) dökülüyor, fayansların arası açılıyor. Açılan yer ne oluyor? Karıncalara yol, köprü…Bir de kira ayın 27’sinde yatmış olmak zorunda. Neden? Ödediğim kirayla ev sahibimi ev sahibi yapıyorum çünkü.Şimdi çıkmak istiyorum, elim kolum bağlı. Zaten taşınma koşturmacasından nefret eden ve yorulmuş biri olarak, bir yerde kalmak ve orayı sonsuza kadar sevmek istiyorum.Tanıdığınız adil veya en azından dürüst bir ev sahibi var mı?