Herkesin yemek zevki başkadır, alışkanlıkları bambaşka. kimisinin nefret ettigini kimisi bayılarak yer bazen en begenilmeyen yemek başka birine ziyafet gelir. Ben herkesin yemek, damak zevkini merak ederim birbirine uymayan bu tatlar bana çok ilginç gelir.Demek ki hayatta kalmak için ihtiyaç olan beslenme hayatın akışını belirliyor. İnsan midesine göre yaşıyor.Yeni doğan bebeklere hep acımışımdır hep anne sütü nereye kadar ama büyükler onun her emdiginde tadı değişiyor derlerdi, bazende iyiki balık degilim diyorum yine kedi köpek değişik şeyler yiyor yahu bu bizim balıklar eşimin onlara verdiği igrenç kokulu şeylerden başka ne biliyorlar ki? zavallılar.Küçücük oğlumun bile kendine göre damak tadı var yemek seçmez ama sütünü içtigi biberonda meyve suyu kola içmez onları sulukta içer yada aburcuburu tabakta sever ille tabaga koydurur, pilavı yogurtlu yer falan…

Peygamber efendimiz( Sav) beslenmesinde kuvvet veren faydalı besinlere önem vermiştir, sağlıklı olmanın cennet nimetlerinden oldugunu savunarak beslenmesinde damak tadından çok faydasına önem vermiştir. Çok sıcak sıcak yemek yemeyi sevmeyen Hz. Muhammed hurma, bal, zeytinyağı, et, kabak ve süte bayılırdı.(bilgi)Sofradan yarı aç kalkan Peygamber’e hak vermemek mümkün değil tıkabasa doyan bünye midesindeki agırlıktan iyice tuhaflaşıyor.Ulu önder Atatürk ise Peygamberin tersine soğuk yemek asla yemez sabahları yedigi omleti bile bazen soğuk olmuş diye geri gönderirdi.En sevdiği yemek kurufasülye olan Ata nerde olursa olsun( trende bile) mutlaka kurufasülye yerdi.Kahvaltısı ise hergün beyaz peynirli omletti.(aşçısı ile söyleşi burada)

Adolf Hitler sevdigi yemeklerin tarifini verecek programın tepki çekmesiyle bu kez damak tadıyla dikkatleri üzerine çekti.Vejeteryan olarak beslenmeye çalışan ama arada az da olsa sosis ve av eti tüketen Hitler ne sigara ne de alkol kullanırmış.Çikolata ve şekerleme sevdigini saklamayan Hitlerin agız tadını bildigi söylenir( link)Kendisinin son yemeği domatesli spagettidir.Spagetti yedikten sonra yaşamını yitiren Hitler diğerlerine nazaran daha ağır bir yemek yemiş sayılır, çünkü John Lennon vurulmadan 2 saat evvel soğuk etli sandviç, Elvis Presley dondurma ve bisküi, Mahatma Gandi havuç suyu, portakal, keçi sütü ve sebze çorbasından oluşan bir bir öğün, Prenses Diana ise ölmeden önce son kez şampanya eşliginde dil balığı, mantarlı omlet yesikten sonra yaşama veda etmişlerdir. İnşallah hepsi de en sevdiği yemeklerini yemiştirler ölmeden önce…(son yemek)Ünlü düşünür Mevlana’da karşımıza bademli helva işe çıkıyor.Yaşadığı dönemde domates, biber kullanılmayan Mevlana ve Mevlevilerin mutfak kültüründe et yemekleri ve hayvansal yağ kullanılıyordu ve zeytinyagı sadece kandillerde yeniliyordu.İçine soğan,havuç,badem, kuru üzümi kestane ve et konan Mevlevi pilavı(hassaten lokma)ise çok sevilen bir yemekti.(bilgi)Rahmetli Sakıp Sabancı’nın en çok pastırmalı ıspanak, mantı, su böreği ve kabak çekirdeği sevdiğini söyleyen Türkan Hanım tatlı olarakta karakuş tatlısına bayıldıgını belirtiyor rahmetli Sakıp aganın..(röportaj)Saymaya başlasak altından kalkamayız musakka-pilav seven Sağopa Kajmeri mi, Mantı,zeytinyağlı dolmaya bayılan Gökhan Özeni mi yazayım yoksa karidesli makarna tutkunu Obama’yı mı? Herkes bir şeyler seviyor ,yiyor,yemiyor sonuçta aç kalsak herşeyi yeriz .

Benim en sevdiğim yemekler tavuklu pilav, pastırma,mantar, bıldırcın, yengeç,kalamar,midye tava,hamsili pilav ve salçalı makarnadır. Herkese sevdikleri yemekleri yemeleri dileğiyle..